Emily Elgar, ,,Gdybyście ją znali”, Wydawnictwo Marginesy 2018

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-3.jpgKobieta w śpiączce. Mężczyzna, który mógłby ją ocalić. Gdyby tylko był w stanie mówić...

Cassie Jensen ma wszystko: ślub jak z bajki, wspaniały dom, doskonałego męża, nawet cudowną teściową. Ale w Nowy Rok trafia na oddział intensywnej terapii. Na spacerze z psem potrącił ją samochód. Kierowca uciekł.

Pielęgniarka Alice Marlowe, choć zmaga się z osobistym dramatem, z oddaniem zajmuje się nową pacjentką. Szybko odkrywa, że Cassie skrywa tajemnicę, której nie znają nawet jej najbliżsi.

Na sąsiednim łóżku leży Frank, samotny starszy mężczyzna. Cierpi na zespół zamknięcia – ma bezwładne ciało, ale doskonale sprawny umysł. I słyszy również słowa, które padają nad łóżkiem Cassie. Wie, że grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. I on, i Alice mogliby ocalić Cassie…

Czy wyjdzie na jaw prawda o pozornie doskonałym życiu Cassie? Czy ktoś odkryje, dlaczego właściwie tamtej nocy wyszła z domu?

William Landay, ,,W obronie syna”, Wydawnictwo Amber 2020

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-10.jpgAndy Barber, prokurator w Massachusetts od ponad dwudziestu lat, jest szanowany w swojej społeczności, nieustępliwy na sali sądowej i szczęśliwy w domu z żoną Laurie i z synem Jacobem.

Aż pewnego dnia szokująca zbrodnia wstrząsa ich spokojnym miasteczkiem. Zostaje zamordowany szkolny kolega Jacoba.

Andy prowadzi śledztwo. I nagle okazuje się, że mordercą może być jego czternastoletni syn…

 

Jillian Cantor, ,, Stracony list ”, Wydawnictwo Marginesy 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-5.jpgWzruszająca opowieść o miłości i przetrwaniu, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Austria, 1938. Kristoff terminuje u żydowskiego mistrza grawerskiego, projektanta i twórcy znaczków. Miłość, która zastaje Kristoffa wśród brutalnego chaosu wojny, każe mu znaleźć sposób, by ocalić ukochaną Elenę, a przy okazji także siebie.

Los Angeles, 1989. Katie przechodzi trudny okres. Musiała umieścić swojego ojca w domu opieki i jest w trakcie rozwodu. W czasie porządków odkrywa kolekcję znaczków ojca, którą oddaje do wyceny, a filatelista Benjamin znajduje wśród nich niespotykany austriacki znaczek z czasów drugiej wojny światowej, naklejony na kopertę, zawierającą prawdopodobnie list miłosny. Katie i Benjamin wspólnie rozpoczynają poszukiwania, które odkryją przed nimi tragiczną historię miłości

Watson Christie, ,,Pielęgniarki.”, Wydawnictwo Marginesy 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-4.jpgWzruszający, liryczny portret pielęgniarki i zarys losów ludzi, o których się otarła Christie Watson.

Przepracowała dwadzieścia lat jako pielęgniarka, a w tej osobistej, przejmującej książce uchyla drzwi szpitala i zdradza jego tajemnice. Prowadzi nas szpitalnymi korytarzami na rozmaite oddziały i poznaje z najbardziej niezapomnianymi pacjentami.

Pójdziemy z nią pod rękę korytarzami i odwiedzimy maleńkie wcześniaki, które walczą o życie, zawieszone na granicy przetrwania dzięki sieci cewników i opiece pielęgniarek; usiądziemy pośród pacjentów onkologicznych i dowiemy się, jak na nich wpływa chemioterapia, zobaczymy z daleka, jak instrumentariuszka współtworzy łańcuch pomocy podczas operacji na otwartym sercu; staniemy z boku, gdy pielęgniarki z zatłoczonego SOR-u będą zmuszone odpierać fale pacjentów otumanionych alkoholem i narkotykami.

Podejrzymy wnętrze apteki szpitalnej i zadumamy się nad tysiącami wydawanych recept, spędzimy trochę czasu w kostnicy w towarzystwie pielęgniarek i rodzin pacjentów. Przekonamy się, że ten najbardziej niedoceniany z zawodów to źródło podstawowej opieki i życzliwości. Zbyt rzadko słyszymy głos pielęgniarek, a Christie jest tak szczera, mądra i przenikliwa, że godnie oddaje im sprawiedliwość. To wspaniała opowieść o życiu w jego najkruchszej fazie.

Sylvia Bishop, ,,Morze opowieści ”, Wydawnictwo Wilga 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-6.jpgAnia uwielbia odwiedzać dziadka w jego domku nad brzegiem morza. Dom jest wypełniony po brzegi przedmiotami z przeszłości dziadka, który nie ma zamiaru się ich pozbyć. Z każdą z tych rzeczy wiąże się bowiem jakaś fascynująca historia…

Morze opowieści to piękna książka o tym, jak ogromne znaczenie w naszym życiu ma dzielenie się swoją historią.

 

 

,,Peppa Pig. Wizyta doktora misia ”, Wydawnictwo Media Service Zawada 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-11.jpgPewnego ranka Peppa obudziła się z kropkami na buzi i musiała zostać w łóżku. Jak myślisz, czy bardzo się nudziła? I co powiedział doktor miś po zbadaniu świnki? Przeczytaj, a wszystkiego się dowiesz!

 

 

 

Karolina Górska, ,,Hulajnoga Zuzi. Taniec”, Wydawnictwo SBM 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-12.jpgHulajnoga Zuzia. Taniec to krótka książka dla dzieci o wesołej, ciekawej świata hulajnodze.

Tym razem Zuzia wybiera się do szkoły tańca, aby poznać różne style taneczne i kroki.

 

 

 

Dr. Tracy Packiam Alloway, ,,Specjalne moce. Sam na placu zabaw. Książka o stanach lękowych”, Wydawnictwo Zielona Sowa 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-8.jpgUczniowie przygotowali prezentacje o tym, co ich interesuje. Amelka bardzo się boi wystąpienia przed całą klasą. Martwi się, że zapomni tekst i nie odpowie na pytania kolegów. Czy użyje swoich SPEcjalnych mocy, żeby pokonać lęk? „SPEcjalne moce” to seria książek, której celem jest podniesienie samooceny u dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE).

Autorka bierze pod lupę wybrane zaburzenia rozwojowe. Skupia się na mocnych stronach oraz nietypowych umiejętnościach młodych bohaterów, które pozwalają im mierzyć się z codziennymi wyzwaniami. Dr Tracy Packiam Alloway jest profesorką psychologii i kierowniczką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Północnej Florydy. Specjalizuje się w pamięci roboczej i jej roli w procesie uczenia się, szczególnie u dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE).

Magdalena Młodnicka, ,,Strach ma wielkie oczy ”, Wydawnictwo JEDNOŚĆ dla dzieci 2020

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-9.jpgStrach ma wielkie oczy

Wszyscy znamy powiedzenie „strach ma wielkie oczy”. Ta książka w przystępny i pełen humoru sposób dotyka tematu strachu. Przedstawia typowe sytuacje z życia dzieci, w których odczuwają one lęk. Opisuje je dziecięcym językiem i proponuje mnóstwo praktycznych porad. Wszystko po to, by w łatwy sposób „rozbroić strach” i sprawić, by już dłużej nie miał nad małym człowiekiem władzy.

Jak się zachować, kiedy ktoś opowiada nam o czymś strasznym? Jak nie wpadać w panikę, gdy czeka nas wizyta u lekarza? Co zrobić, by spokojnie zasnąć w ciemnym pokoju? Jak radzić sobie z paraliżującym strachem dopadającym nas podczas szkolnych akademii? Warto sięgnąć po tę książkę, by skutecznie rozwiązywać wielkie problemy małych ludzi!
Wielkie problemy małych ludzi

Książki z serii „Wielkie problemy małych ludzi” przedstawiają ważne tematy dotyczące dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Czynią to w sposób przystępny, rzeczowy i kompetentny. Wszystkie tomiki serii powstają przy udziale wykwalifikowanych pedagogów i psychologów, ich autorami są ludzie, którym bliski jest świat dziecka.

Chava Nissimov, ,,Tajemnica Floriana”, Wydawnictwo TADAM 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-7.jpgFlorian ma tajemnicę. Jest nią Ewa, pięcioletnia Żydówka, którą jego rodzina ukrywa w swoim domu. Trwa druga wojna światowa. To ciężki, przerażający czas. Chłopiec chciałby spotkać się z przyjaciółmi, lecz od przybycia dziewczynki nie może się z nimi widywać. Trudno mu pogodzić się z rozłąką z rówieśnikami, zwłaszcza z ukochaną Kamilą. Powoli jednak pomiędzy Florianem a małą Ewą tworzy się wyjątkowa więź. On jest dla niej trochę jak starszy brat, ona zaś, przez swą dziecięcą niewinność, daje mu ważną lekcję życia – uczy go, jak kochać i chronić.

„Tajemnica Floriana” to przełomowa książka autorstwa ocalonej z Zagłady, przedstawiająca wojenne doświadczenia z perspektywy polskiego dziecka w chrześcijańskiej rodzinie. To opowieść o odwadze i ocaleniu, i o relacjach, które mogą rozkwitnąć nawet w najgłębszym

Anna Czerwińska - Rydel, Renata Piątkowska ,,Moje prawa ,ważna sprawa!”, Wydawnictwo Literatura 2014

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-1.jpg16 opowiadań.

Dwie pisarki, docenione przez krytyków literackich, szanowane przez rodziców, kochane przez dzieci. I temat – jeden z najważniejszych we współczesnym świecie – temat praw dziecka.

Ta książka uzmysławia dzieciom, jakie są ich prawa, obowiązki i przywileje. O niektórych zapewne wiedzą, niektóre dopiero poznają dzięki tej książce. Ważne, aby zrozumiały. Dlatego pisarki – Anna Czerwińska-Rydel i Renata Piątkowska – stawiają na sytuacyjne przedstawienie kolejnych reguł znanych z Konwencji o Prawach Dziecka. Tłumaczą je cierpliwie ustami bohaterów – rodziców, dziadków, znajomych pań z ławeczki w parku. Wiele z opisanych historii nie wymaga pointy – ta nasuwa się małemu czytelnikowi sama. I to ogromny atut tej książki.

Jest tu miejsce na powagę, chwilę refleksji, ale i na uśmiech. Przecież mówiąc o poważnych sprawach, nie trzeba zachowywać śmiertelnej powagi.
Konwencja o Prawach Dziecka mówi o wielu trudnych sprawach, o pracy zarobkowej dzieci, o złym dotyku, biciu. Sztuką jest nie przestraszyć tymi tematami, lecz przekonać najmłodszych i ich opiekunów do otwartej rozmowy. Autorkom tego zbiorku się to udało.

Wioletta Piasecka, ,,IGNAŚ. Opowieści patriotyczne”, Wydawnictwo Miko 2018

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_sierpien_nowosci_sierpien_2021-2.jpgBohaterem książki jest Ignacy Jan Paderewski: pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. To historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Starał się je realizować przy każdej nadarzającej się okazji, a Polska w owym czasie potrzebowała ogromnego wsparcia, miłości i oddania. Czy pasja i ciężka praca wystarczyły, by pokonać liczne przeciwności losu?
Książka o Ignacym Janie Paderewskim będzie wspaniałą lekturą w setną rocznicę odzyskania niepodległości.