b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_marzec_2017_dkk_marzec_2017-recenzja.jpgPochlebne recenzje zamieszczone w internecie zachęciły nas do sięgnięcia po „Magika” Magdaleny Parys. Jest to thriller polityczny, którego fabuła dotyczy tragicznych losów uciekinierów z obozu socjalistycznego. Pomimo, że akcja „Magika” rozgrywa się roku 2011 to jej punktem odniesienia są czasy żelaznej kurtyny państw „demoludu”.

Odkrywamy wstydliwe tajemnice NRD czyli znikające akta Stasi, ale też przemiany historyczne w Polsce („Solidarność”) oraz wysyłanie na wczasy do Bułgarii niewygodnych działaczy przemian politycznych. Pomimo że upłynęło wiele lat od tamtych wydarzeń, to wielu jego funkcjonariuszy stoi wysoko w hierarchii władzy i na wszelki sposób tuszuje swoje dawne sprawy. Natomiast ktokolwiek kto próbuje wyjaśnić zniknięcia osób z tamtych czasów zostaje w okrutny sposób zamordowany. I tu mamy możliwość obserwowania zakulisowych działań służb wywiadowczych i tajnych policji. Zgłębiamy też życie policjantów w szczególności Kowalskiego, który przypomina innych już znanych policjantów: wysoki iloraz inteligencji i nadużywanie alkoholu.            

Książka jest intrygującym zapisem historycznych i współczesnych politycznych wydarzeń, świetnie opisana wielokulturowość Berlina i gdyby nie ta wielowątkowość byłby to thriller godny polecenia każdemu czytelnikowi.