b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_marzec_2025_dsc_0364.jpgKolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki za nami. Panie z Klubu rozmawiały o powieści Magdaleny Witkiewicz „Córka generała”. „Córka generała” Magdaleny Witkiewicz to powieść, którą „dobrze się czyta”. Akcja rozgrywa się głównie w latach trzydziestych i podczas II wojny światowej w Gdańsku i Bukowej Górze na Kaszubach. Bohaterami powieści są gdańszczanie- Polacy, Żydzi i Niemcy.

Wojna pokrzyżowała im życiowe plany, zburzyła dobrze znany świat i zmusiła do podejmowania trudnych decyzji. A jednak podołali wyznaniom i nie zatracili swego człowieczeństwa. Opowieść o losach mieszkańców wolnego miasta Gdańsk napawa optymizmem, na co składa się kilka elementów.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_marzec_2025_dsc_0365.jpgPo pierwsze autorka utwierdza w przekonaniu, że nawet w nieludzkich czasach nie brak dobrych ludzi niosącym pomoc potrzebującym, niezależnie od tego, kim oni są. Po drugie
„Córka generała” to opowieść o miłości, zdradzie, cierpieniu, tęsknocie, przyjaźni, rodzinnych sekretach. A po za tym lubianym przez czytelników szczęśliwym zakończeniu. Po trzecie zaletą powieści jest jej lekki styl, bez patosu i egzaltacji.

To dobra „antydepresyjna” lektura na poprawę nastroju.