Goluch Krzysztof, „Czerwona zemsta”, Wydawnictwo Novae Res 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-7.jpgPoruszająca opowieść o ludziach, których łączy miłość, a dzieli Historia.Jest rok 1945. II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Jan Walkiewicz, młody żołnierz AK, postanawia się ujawnić i rozpocząć nowe życie u boku kobiety, którą kocha. Wkrótce jednak zostaje aresztowany, a jego ukochana ginie od kuli. Jan ślubuje zemstę i wraca do lasu, gdzie trafia pod komendę Mariana Bernaciaka, pseudonim „Orlik”. Rozpoczyna się brutalna walka z sowietami...

„Czerwona zemsta” to pełna napięcia, poruszająca opowieść o partyzanckiej codzienności, samotności i nadziei na normalne, spokojne życie. To hołd dla polskich partyzantów, którzy polegli na placu boju, walcząc o wolną Polskę. To również apel do kolejnych pokoleń, aby nie pozwoliły, by nazwiska tych bohaterów zostały zapomniane.

Drapał pazurami ziemię, a przed oczami latały mu białe płaty. Swoją drogę znaczył krwią, ale czołgał się wytrwale i w ostatnim przebłysku świadomości wyciągnął broń, wycelował drżącą ręką i strzelił. Elwira poczuła uderzenie w plecy i upadła. Na jej sukience pojawiła się plama krwi. Janek nie tracił czasu. Położył ją na mchu, rozerwał odzienie i pochylił się nad ranną. Nic nie mógł jednak zrobić.

– Kocham cię – szepnęła Elwira. – Potrzymaj mnie za rękę i nie rozpaczaj, bo będę na ciebie czekała po tamtej stronie.

Janek pochwycił jej dłoń i trzymał, jakby chciał przytrzymać ulatujące z niej życie. Elwira umarła, a on zrozumiał, że pozostanie w konspiracji, bo chce zemsty na tych, którzy odebrali mu wszystko. Choćby miał przypłacić to życiem.

Genova Lisa, „Życie za wszelką cenę”, Wydawnictwo Filia 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-8.jpg"Kto choruje na ALS? Z tego, czego był świadkiem w klinice, odpowiedź brzmi: każdy. (…) ALS nie ma żadnych uprzedzeń, alergii ani fetyszów. To zabójca, który nie dyskryminuje. Dlaczego czterdziestopięcioletni pianista koncertowy zapada na ALS? A dlaczego nie?"

Lisa Genova, neurobiolożka i bestsellerowa autorka "Motyla" powraca z przejmującą historią o żalu, przebaczeniu, wolności i wartości zdrowia.
Życie za wszelką cenę to wzruszająca, mistrzowska historia o szukaniu odkupienia i tym, co znaczy znaleźć spokój w przebaczeniu. Richard to wybitny pianista. Jego błyskotliwa kariera i świetny wygląd sprawiły, że stał się egocentrykiem, który nie widzi nic, poza czubkiem własnego nosa. Tylko on tak mistrzowsko potrafi łączyć emocje z bezbłędną techniką. Tak było jeszcze osiem miesięcy temu.

Teraz Richard zmaga się z ALS (stwardnienie zanikowe boczne). Jego prawe ramię jest sparaliżowane, a palce pozbawione możliwości gry. Utrata ręki jest dla pianisty jak śmierć. A wie, że za chwilę to samo stanie się z lewą ręką. I na tym się nie skończy.

Karina, nauczycielka gry na pianinie i żona Richarda, sądzi, że bezpowrotnie straciła swoją szansę na spełnione życie. Paraliżują ją strach i wymówki. Obwinia za wszystko Richarda i ich nieudane małżeństwo.

Choroba Richarda postępuje i nie jest on już w stanie samodzielnie żyć. Trochę wbrew sobie, to Karina staje się jego opiekunką. Gdy mięśnie, głos i oddech Richarda zanikają, zarówno on, jak i ona próbują naprawić swoją przeszłość, zanim będzie za późno.

Fleet Rebecca, „Zamiana”, Wydawnictwo Marginesy 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-3.jpgUważaj, kogo wpuszczasz do domu...

To miał być dla nich wyjątkowy tydzień: z dala od codziennej rutyny, dziecka i zmartwień. Nowy początek dla pogrążonego w kryzysie związku. Caroline i Francis zamienili swoje mieszkanie w mieście na elegancki dom na drogim przedmieściu Londynu.

Jednak Caroline szybko zaczyna odczuwać niepokój: kwiaty w łazience, muzyka w salonie – dla kogoś, kto jej nie zna, mogłyby wydawać się przypadkowe, jednak ona wie, że zostały wybrane specjalnie dla niej.

Kiedy znaczących nawiązań do jej dawnego życia pojawia się coraz więcej, Caroline obawia się, że osoba, o której przez ostatnie lata starała się zapomnieć, desperacko pragnie powrócić do jej życia. A jej powrót oznacza, że Caroline i jej rodzina będzie musiała ponieść wysoką cenę za błąd popełniony w przeszłości

Krawczyk Agnieszka, „Lato wśród wydm”, Wydawnictwo Filia 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-9.jpgMały biały domek nad morzem, któż o nim nie marzył?

Specjalistka od aranżowania nieruchomości na sprzedaż, Matylda Radwan, ma twardy orzech do zgryzienia – tego domu akurat nikt nie chce kupić. W ciągu kilku letnich tygodni musi dokonać całkowitej metamorfozy. Nie spodziewa się, że zmiany dotkną również jej życia, w którym pojawią się zwariowany autostopowicz, przystojny archeolog poszukujący skarbów we wrakach statków i tajemnicza młoda dziewczyna, tęskniąca za swoją matką. Ich drogi przetną się na plaży pośród wydm, a spotkanie zaowocuje czymś więcej niż tylko letnią przelotną znajomością.

Urocza, pełna słońca opowieść o oczekiwaniu, marzeniach i wielkich nadziejach, które nosimy w sercu, czasami bojąc się do nich przyznać. A życie potrafi nas zaskoczyć najbardziej niezwykłym rozwiązaniem…

Witkiewicz Magdalena, „Jeszcze się kiedyś spotkamy”, Wydawnictwo Filia 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-6.jpgSą takie historie, które zostają w nas na zawsze.  Są takie osoby, których nigdy nie zapominamy. Ja już nie czekam. Chwytam każdy dzień i się do niego uśmiecham. Wierzę, że będą w nim cudowne chwile.

Ile razy zadawali sobie pytania jak potoczyłoby się ich życie, gdyby nie wojna?

Adela, Franciszek, Janek, Rachela, Joachim i Sabina mieli wielkie plany i marzenia. Przeżywali pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie. Nie było ważne, że ktoś ma nazwisko żydowskie, niemieckie czy polskie. Po prostu byli przyjaciółmi. Wojna zmieniła wszystko. Wiele lat później, wnuczka Adeli, Justyna, przeżywa kryzys małżeński. Dopiero wówczas poznaje historię swojej babki i jej przyjaciół. Historię, która zmienia ją na zawsze.

Wzruszająca opowieść o różnych obliczach miłości wykradzionych wojnie, życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach, które wpływają na nas bardziej niż myślimy.

Bo to, kim jesteśmy nie zależy wyłącznie od naszych genów, czy wychowania, ale również od przeżyć naszych przodków. Od wszystkich tajemnic, które krążą w naszych rodzinach do kilku pokoleń wstecz.

Pajączkowska Agnieszka, „A co wyście myślały”, Wydawnictwo Poznańskie 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-4.jpgMariola jest pewna, że mężczyźni zawsze będą górą. Bochenek tęskni za PGR-em. Stefania nigdy nie była w Warszawie, Gosia chce stamtąd wrócić. Chrześnica Iwony jest lesbijką, Marta była na czarnym proteście, a Dorota wysłuchuje żartów o swojej bezdzietności. Wiola nie zna nikogo, kto powiedziałby „nie wierzę w Boga”, a Piotrowska zdradza, co usłyszała w konfesjonale.

Autorki ruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami?

Salten Felix, ,, Bambi. Opowieść leśna”, Wydawnictwo Nowa Baśń 2018

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-2.jpgBambi to mała sarna dorastająca w lesie pod opieką matki. Jednak jego życie nie jest tak beztroskie, jakby mogło się wydawać. Młody, naiwny Bambi musi nauczyć się jak przetrwać niebezpieczeństwa czyhające na niego zarówno ze strony zwierząt, jak i ludzi. niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami?

 

 


Onjali Q.Rauf, ,, Chłopiec z ostatniej ławki”, Wydawnictwo Wilga 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-5.jpgPełne serca i humoru spojrzenie dziecka na kryzys uchodźczy, ukazujące niezwykłą wartość przyjaźni i bezinteresowności w świecie, który nie zawsze wydaje się mieć sens. Wartościowa opowieść o tym co w życiu ważne. Idealna pozycja dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat.

 

 

 

Wiśniewska Joanna, ,, Zwierzęta i ich dzieci”, Wydawnictwo AWM 2017

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-11.jpgKsiążeczka "Zwierzęta i ich dzieci" pozwala dziecku połączyć w pary rodzica i dziecko zwierzęcia. Pokazuje m.in., że prosiaczek to dziecko świnki, a krówka to mama cielaczka.

Seria "Dopasuj połówki" składa się z książeczek, których strony są przecięte, co umożliwia dopasować górną połówkę strony do dolnej połówki i odwrotnie. Dzięki temu dziecko aktywnie odkrywa, co do czego pasuje, a co nie. W ten nieszablonowy sposób maluszek poznaje świat. Do zabawy dodatkowo zachęcają go sympatyczne, proste ilustracje i wesołe rymowanki.

Dzięki serii "Dopasuj połówki" dzieci zdobywają wiedzę o świecie, ćwiczą umiejętność koncentracji, trenują spostrzegawczość, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię, świetnie się bawią.

Drabik Wiesław, ,, Kot w tropikach”, Wydawnictwo SKRZAT 2018

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-12.jpgPełne humoru wierszyki o przygodach kocich bohaterów i zagadki ukryte w barwnych ilustracjach. Kociobajki to idealne książeczki nie tylko dla małych miłośników mruczków! Nareszcie wakacje! Kotek uwielbia wygrzewać się na ciepłym piaseczku. Tylko... dlaczego nagle ucieka na drzewo?

 

 

Dmitroca Zbigniew, ,, Słodki domek”, Wydawnictwo Egmont Polska 2018

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-1.jpgTo seria książeczek dla dzieci i rodziców do wspólnego czytania, oglądania i odkrywania świata. Kolejne książeczki to kolejne niespodzianki. Zabawne wierszyki, sympatyczne postacie, barwne ilustracje z wycięciami na sztywnym papierze odkrywają przed dziećmi świat przyrody i świat wyobraźni, świat przygód i świat emocji.

 

 

Nathalie Choux,, Moje ciało. Pierwsze słowa.”, Wydawnictwo Egmont Polska 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2019_wrzesień_nowosci_wrzesien_2019-10.jpgMały czytelnik poznaje nie tylko najważniejsze części ciała, ale także emocje i czynności jakie wykonuje dziecko w ciągu dnia. "Pierwsze słowa” to seria książeczek dla dzieci i rodziców do wspólnego oglądania i czytania. Ruchome elementy, doskonale wspierają rozwój maluchów i rozwijają sprawność manualną. Piękne kolorowe ilustracje sprawiają, że dzieci z przyjemnością odkrywają świat wokół..