Anna Płowiec , ,,Zwyczajna Kobieta”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_wrzesień_nowosci_wresien_2021-7.jpgBohaterka tak normalna, że podążamy za nią całym sercem, angażując się w jej świat, który przez swą zwyczajność jest nam bliski. To opowieść o projekcjach, w jakie ubieramy codzienność. O uczuciach, które od zawsze towarzyszą związkom. Nie ma tu niespodziewanego spadku po bogatym krewnym, nie ma ucieczki na wieś, nie ma tajemniczego listu zmieniającego losy świata. Są za to codzienne emocje i rozterki, takie jak zachwianie zaufania do partnera, brak samoakceptacji, podejrzliwość, czasem naiwność. Są pragnienia, do których nie chcemy się głośno przyznawać.

Danka i Tomek tworzą zgodne małżeństwo. Podział zadań jest jasny: on zarabia, ona dba o dom i dzieci. Jednak kobiecie to nie wystarcza. Ma wrażenie, że mąż odsuwa się od niej, a ona chciałaby czegoś więcej od związku i od życia. Usiłuje za wszelką cenę udowodnić mu swoją atrakcyjność - stara się ponownie go uwieść i pokazać, że jest lepsza od jego młodych, atrakcyjnych koleżanek z pracy. Tymczasem Tomek, nie znajdując czasu na wspólny urlop, wysyła Dankę na kobiece warsztaty. Ten wyjazd zmienia wszystko…

W tej komedii omyłek bohaterka pokazuje, jak ważne są dla kobiety poczucie własnej wartości, umiejętność wyważonej oceny, trzeźwe myślenie i prawidłowa komunikacja w związku.

Katarzyna Puzyńska , ,,Martwiec”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_wrzesień_nowosci_wresien_2021-5.jpgNiewielki lokalny autobus wyrusza swoją standardową trasą, ale nie dociera do celu. Po kierowcy i pasażerach nie pozostaje żaden ślad. Jakby rozpłynęli się w powietrzu. Po jakimś czasie jedna z podróżnych wraca. Nic nie pamięta i nie umie powiedzieć, co się wydarzyło. Kiedy w końcu zaczyna przypominać sobie fragmenty zdarzeń, zostaje zamordowana.
Tymczasem, w niemal opustoszałej wsi pośród lasów, trwa poruszenie.

Zrozpaczona matka twierdzi, że jej córkę pochowano żywcem i próbuje rozkopać grób. Otwarcie trumny podsuwa nowe przesłanki do podejrzeń, że być może się nie myliła. To nie jedyne dziecko, które kobieta straciła. Dokładnie rok wcześniej zamordowano jej syna i odcięto mu głowę. Teraz policja znajduje czaszkę. Pojawia się myśl, że przyczyna śmierci chłopaka jest zupełnie inna niż podejrzewano. Aspirant Daniel Podgórski próbuje powiązać obie sprawy. Jednocześnie boryka się z pewną bardzo wrogo nastawioną koleżanką. Czy podinspektor Mari Carmen Sikora zdoła mu zaszkodzić? Jaki ma z tym związek dziwna lampa z napisem?

I czy w lesie czai się… ten martwy?

Ilona Gołębiewska , ,,Dotyk”, Wydawnictwo Muza 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_wrzesień_nowosci_wresien_2021-9.jpgJeden dzień, jedno spotkanie, jedna decyzja… Tyle wystarczy, by odmienić swój los lub stracić coś bezpowrotnie. Majka i Michał są tego przykładem.
Ona uwielbia brawurę i prowadzi szalone życie. Jej znakiem rozpoznawczym są ryzykowne decyzje, szemrane znajomości i wybitny talent do pakowania się w kłopoty. Zrobi, zanim pomyśli. Nigdy niczego nie żałuje. Płaci wysoką cenę za swoje błędy.

On, mimo młodego wieku, ma w życiorysie kilka poważnych rys i dramatycznych zdarzeń. Wie, czym jest odpowiedzialność za drugą osobę i ciężka praca. Każdego dnia podejmuję próbę rozliczenia się z przeszłością, która nie daje o sobie zapomnieć. Majka i Michał. Są jak dwa żywioły, dwa zupełnie inne światy.

Ale już podczas pierwszego spotkania wiedzą, że ta znajomość odmieni ich życie. Poznają się w najgorszym dla siebie momencie. Są poranieni, zagubieni, z bagażem złych doświadczeń i problemów. Ukojenia szukają z niezobowiązującej relacji.
Jednak nie tak łatwo uciec przed rodzącym się uczuciem…

Alicja Horn , ,Wyleczeni”, Wydawnictwo Zysk i S-ka 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_wrzesień_nowosci_wresien_2021-4.jpgZrób rachunek sumienia, zanim trafisz do szpitala.

Rodzice Marty Wolskiej zostali bestialsko zamordowani. Sprawców nigdy nie znaleziono, choć Marta jako dziecko była świadkiem tej zbrodni. Po latach w szpitalu, w którym pracuje, dochodzi do dziwnego zabójstwa, a po Warszawie grasuje morderca młodych kobiet. Marta zaczyna podejrzewać, że te wydarzenia mogą być z nią powiązane.
Jakie sekrety skrywają bohaterowie książki? I kto naprawdę może stać się tytułowym wyleczonym? Pacjent czy lekarz?

Wyleczeni to pierwszy polski thriller medyczny napisany przez lekarza, w którym wielopoziomowa intryga kryminalna łączy się z sugestywnym obrazem szpitalnej rzeczywistości widzianej od środka.

Bohdan T. Woronowicz , ,Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko”, Wydawnictwo Media Rodzina 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_wrzesień_nowosci_wresien_2021-8.jpg„Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko” to najnowsza książka Bohdana T. Woronowicza.

Autor znany czytelnikom z licznych publikacji dotyczących uzależnień, przede wszystkim od alkoholu, tym razem przekazuje wiedzę o uzależnieniach niesubstancjalnych, czyli behawioralnych (od zachowań). Zajmuje się w tej książce m.in. zaburzeniami związanymi z Internetem, telefonem komórkowym, uzależnieniami od ćwiczeń fizycznych, jedzenia i odżywiania, miłości i zaangażowania emocjonalnego, polityki i władzy, praktyk religijnych. Porusza także temat współuzależnienia, odwołując się do własnego doświadczenia klinicznego.

Książka, napisana przystępnym językiem, skierowana jest zarówno do zwykłych czytelników, jak i do profesjonalistów.

„Zachowania, które mogą zranić” to ponad pięćset stron rzetelnej wiedzy o uzależnieniach behawioralnych. I nie tylko!

Annie Barrows, Sophie Blackall , ,Nierozłączki. Lilka i Pestka ratują świat. ”, Wydawnictwo HarperCollins Polska 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_wrzesień_nowosci_wresien_2021-3.jpgW szkole Lilki i Pestki odbędzie się wieczór nauk przyrodniczych. Uczniowie z klasy pani Wesołej mają za zadanie znaleźć sposób na walkę z globalnym ociepleniem. Eryk planuje skonstruować śmieciowego robota pożerającego odpadki, Weronika postara się jak najdłużej wstrzymywać oddech. A co wymyślą Lilka i Pestka? Skonstruują coś ze sznurków? Zrobią coś, co wybuchnie?

Przeprowadzą doświadczenie z kostkami lodu?

A może… wpadną na zupełnie wyjątkowy pomysł!

 

Terry Deary , ,Krwawi władcy i wredne królowe. ”, Wydawnictwo Egmont 2019

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_wrzesień_nowosci_wresien_2021-1.jpgSTRRRASZNIE KRWAWI WŁADCY i WRRREDNE KRÓLOWE NA PEWNO NIE WIESZ:

Który z władców umarł, spadając z sedesu?

Dlaczego trup króla Jana bez Ziemi przewracał się w grobie?

Ta książka przeniesie Cię do starej dobrej Anglii, pełnej wyjątkowo krwawych władców i naprawdę wrednych królowych. Daj się wciągnąć w perfidne knowania, lekarskie spiski i wstydliwe tajemnice królewskich komnat.

„STRRRASZNA HISTORIA” TO SERIA DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH I SPORYM POCZUCIU HUMORU!

Bartosz Szczygielski , ,Wskazówki. Paradoks. ”, Wydawnictwo Wilga 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_wrzesień_nowosci_wresien_2021-2.jpgKażda historia ma swój początek, ale nie każda musi mieć tylko jedno zakończenie… Minął rok od wydarzeń przedstawionych w pierwszej części powieści. Jest dzień wagarowicza. Maks od jakiegoś czasy gorzej dogaduje się z Martą. Dziewczyna nie ma dla niego czasu, a poza tym kręci się obok niej nowy uczeń w szkole – Łukasz. Kiedy Maks jest świadkiem, jak Marta zostaje porwana w dziwnych okolicznościach, postanawia nie tracić ani chwili i uratować dziewczynę z opresji.

Czas wyciągnąć z ukrycia zegarek dziadka. Ale, co za pech! Zegarek ulega awarii. Co wspólnego ze zniknięciem Marty ma tajemnica rodziny Maksa? Czy uda się uzyskać pomoc w Antykwariacie pod Zegarem?

Wskazówki to druga książka w serii o trzynastoletnim Maksie. To przygoda, zagadka i rodzinna tajemnica w najlepszym wydaniu, która wciągnie wszystkich miłośników kryminałów. To również współczesna opowieść o Warszawie doprawiona szczyptą magii.

Michał Gołębiowski, Wojciech Grajkowski , ,Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas. ”, Wydawnictwo FoxGames 2021

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2021_wrzesień_nowosci_wresien_2021-6.jpgKarolina, Kazik i wydra Hiacynta wsiadają do wehikułu i wyruszają w poszukiwaniu Zagadroida. Tym razem podróżować będą nie tylko przez przestrzeń, lecz również przez czas! Odwiedzą 7 różnych epok, w których poznają nowych przyjaciół i stawią kolejnym zagadkom.

Wyrusz w szaloną podróż przez przyszłość, przeszłość i 38 łamigłówek! Dołącz do Karoliny, Kazika oraz Hiacynty i baw się rozwiązując zagadki oraz tropiąc tajemniczego porywacza ich robota.

1. Śledź przygody bohaterów.
2. Rozwiązuj zagadki.
3. Użyj dekodera, aby wskazać rozwiązanie lub skorzystać z podpowiedzi.

"Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas" został stworzony specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Autorzy stworzyli zupełnie nowy mechanizm odczytywania odpowiedzi i podpowiedzi. Dzięki temu przy rozwiązywaniu zagadek nie musimy korzystać z pomocy smartfonów czy komputerów, tak jak robiliśmy to przy "Dzienniku 29" czy" Dzienniku: Wyprawie 1907!"