Aneta Krasińska, ,,Słodki smak marzeń”, Jaguar 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_maj_nowosci_maj_2022-2.jpgLaura Kosińska wyjeżdża z rodzinnej wioski na studia do Warszawy i rozpoczyna pracę w agencji reklamowej prowadzonej przez apodyktyczną pracoholiczkę. Na szczęście Laura trafia na współpracowników, którzy szybko stają się jej przyjaciółmi. Grupa trzydziestolatków pracuje pod presją czasu, podejmując wciąż nowe, coraz bardziej wymagające wyzwania. Młodzi ludzie potrafią się też jednak cieszyć urokami nocnego życia stolicy. Długie, często zakrapiane alkoholem wieczory stają się odskocznią od nadmiaru obowiązków zawodowych i samotności.

W pewnym momencie na drodze Laury pojawia się ktoś, kto zmienia jej podejście do obowiązków zawodowych, pokazując jej świat, w którym ważne są zupełnie inne wartości. Nieoczekiwana znajomość kusi Laurę, ale jednocześnie wywołuje u niej huśtawkę nastrojów i nieznane dotychczas emocje.

W końcu kobieta podejmuje ważną życiową decyzję, lecz kiedy wszystko jest na najlepszej drodze do szczęścia, pojawia się przeszkoda nie do przebycia, a świat Laury nagle traci sens.

Karina Obara, ,,Niebezpieczne zabawy”, Replika 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_maj_nowosci_maj_2022-1.jpgIga, jeszcze jako licealistka, traci matkę, która zostaje brutalnie zamordowana. To właśnie Iga ją znajduje, a fakt ten kładzie się cieniem na całym jej życiu. Już jako dorosła, poczatkująca malarka, będzie się zmagała z demonami przeszłości, próbując pokonać twórczą niemoc i jednocześnie poznać okoliczności zabójstwa matki. Towarzyszyć jej w tym będzie ekscentryczna, małomówna ciotka, nosząca w sobie tajemnicę tragicznej śmierci własnego męża, który zginął w górach w niewyjaśnionych okolicznościach.

Co ma z tym wspólnego morderstwo na Cabo Verde i jaką rolę w życiu Igi odegrał przypadkowo poznany mężczyzna, który przez całe życie starał się realizować swoje seksualne fantazje?

Wszystko to doprowadzi Igę do punktu, gdzie odkryje coś, co wstrząśnie nią jeszcze bardziej niż śmierć matki.

Piotr Wojtków, Zofia Zaniewska-Wojtków, ,,Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa”, Znak Literanova 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_maj_nowosci_maj_2022-3.jpgDlaczego twój pies podbiega do zupełnie obcych osób?

Co powiedziałby o psich parkach?

Czy istnieje coś takiego jak charakter rasy?

Nawet najwięksi psiarze mogą mieć kłopoty ze zrozumieniem swoich podopiecznych i ich zachowań. Psy to istoty wrażliwe i skomplikowane. Potrafią odczuwać złość, smutek, radość. Bywają zazdrosne, mogą czuć się winne, a emocje okazują na wiele różnych sposobów. Dobry opiekun pamięta o potrzebach swojego przyjaciela i uczy się jego języka.

Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków przedstawiają świat z perspektywy psów i pokazują, jak się dogadać ze swoim pupilem. Autorzy pomogli już setkom tysięcy czworonogów przełamać lęki i ograniczyć zachowania agresywne. Dzięki ogromnej wiedzy oraz latom praktyki rozumieją, o czym szczeka pies.

W książce opowiadają o tym, dlaczego psy są tak różnorodne, przypominają długą historię przyjaźni ludzi i zwierząt i uczą, jak być najlepszym człowiekiem swojego psa.

Agata Giełczyńska-Jonik, ,,Sasza, koci terapeuta”, Aksjomat 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_maj_nowosci_maj_2022-4.jpgJulka miała wypadek. Noga w gipsie uwięziła ją w domu – nie może chodzić i jest zła na cały świat. Czy spotkanie z Saszą, kotem z sąsiedztwa, zmieni życie dziewczynki? Zapraszamy na przygodę, którą można przeżyć z bohaterami tej książeczki.

Duża czcionka oraz ciekawy tekst zachęcą małe czytelniczki do doskonalenia umiejętności czytania.

 

 

 

Agata Giełczyńska–Jonik, ,,O rety! Ale jajo!”, Aksjomat 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_maj_nowosci_maj_2022-6.jpgZnowu jajecznica?! No nie… Cóż, o kuchni dziadka można powiedzieć wiele, ale akurat nie to, że jest urozmaicona. Urozmaiceniem będzie natomiast pewne znalezisko… Co skrywa ogromne jajo znalezione przez Tymka w gąszczu traw?

I co takiego wydarzy się w ostatnich tygodniach tych niezwykłych wakacji?

Otwórzmy książkę - zobaczymy, czym skorupka za młodu nasiąknie!

 

 

Amelia Hepworth, ,, Jak to działa? Ciało”, Wilga 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_maj_nowosci_maj_2022-5.jpgSeria sztywnostronicowych książeczek, których wyjątkowa cecha to wycięte strony. Taki schemat pozwala dziecku zrozumieć, jak coś wygląda i w jaki sposób działa.

Ciało w tej książeczce poznajemy budowę ludzkiego ciała. Bardzo podstawowe informacje o ludzkim ciele: jak jest zbudowane, na co warto zwrócić uwagę, dbając o nasze ciało (ruch, zdrowe odżywianie).