• baner-2.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-7.jpg
Smaller Default Larger

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_czerwiec_2022_dkk_czerwiec_2022-2.jpgW  dniu 30.06.2022r. odbyło się kolejne w tym roku spotkanie DKK. Tematem rozmów była książka Ryszarda Ćwirleja ,,Jedyne wyjście”. Zapraszamy do przeczytania recenzji napisanej przez p. Urszulę Szpila.

Ryszard Ćwirlej stworzył nowy gatunek kryminału, określany mianem powieści „neomilicyjnej”.

"Jedyne wyjście" to nowy cykl z komisarz Anetą Nowak w roli głównej. Oczywiście, pojawiają się także postacie  z wcześniejszych „męskich” powieści autora: Mirek Brodziak, Ryszard Grubiński, Alfred Marcinkowski, Mariusz Blaszkowski Teofil Olkiewicz.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_czerwiec_2022_dkk_czerwiec_2022-1.jpgRyszard Ćwirlej nie gloryfikuje środowiska policyjnego, ale pisze o nim z sympatią. Nienawidzi natomiast esbeków i dla nich nie ma żadnego usprawiedliwienia. Wśród byłych milicjantów i współczesnych policjantów także zdarzają się kanalie, ale trochę lepszego kalibru niż ci z SB.

Zaletą powieści Ryszarda Ćwirleja jest logiczna i precyzyjnie skonstruowana akcja. Każdy wątek poboczny wiąże się z głównym i posiada swoje zakończenie.

Poza tym na uwagę zasługuje język utworu. Autor świetnie nim włada zarówno w warstwie narracyjnej jak i dialogowej. Dialogi, doskonale charakteryzujące postacie, to nierzadko istne perełki, podobnie jak zwięzłe, ale celne sformułowania prezentujące sytuacje.

"Jedyne wyjście", podobnie jak i inne kryminały tego autora, to także ciekawe powieści obyczajowe. Pokazują Polskę i Polaków po tranformacji ustrojowej, a laurką to ten obraz nie jest.

Polecam miłośnikom dobrego kryminału.