b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_maj_2024_dkk_maj_2024-2.jpgNa ostatnim spotkaniu, w dniu 23 maja 2024r. członkinie DKK rozmawiały o książce Hanna Faryna- Paszkiewicz „Kobusz Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny”.  Opinią na jej temat podzieliła się z nami jedna z klubowiczek. Jan Kobuszewski- aktor teatralny i filmowy, komik, lektor i reżyser jest bohaterem książki pt. „Kobusz Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny”.

Autorka Hanna Faryna-Paszkiewicz, prywatnie krewna artysty kreśli biografię wuja, wydobywając sekrety z rodzinnych archiwów.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_maj_2024_dkk_maj_2024-1.jpgNa około 350 stronach książki czytelnik znajdzie fakty z życia rodzinnego i zawodowego Kobusza, uzupełnione wspomnieniami najbliższej rodziny i przyjaciół ze sceny. Biografię dopełniają liczne anegdoty, dykteryjki  i opowiastki zza kulisy, przypomniane przez partnerujących Kobuszewskiemu aktorów m. in. Annę Steniuk, Wiktora Zborowskiego, Andrzeja Grabowskiego, Andrzeja Nejmana.

Uzupełnieniem treści są także zdjęcia rodzinne, z przedstawień, filmów czy występów kabaretowych.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_dyskusyjny_klub_maj_2024_dkk_maj_2024-3.jpgKsiążkę kończy kilkustronicowy spis ról Pana Janka i różnych przedsięwzięć artystycznych zrealizowanych na deskach teatrów, w kinie czy w radio. „Kobusz Jan Kobuszewski z  drugiej strony sceny” jest wspomnieniem o wspaniałym człowieku, jednym z nielicznych aktorów wielkiego formatu, który mimo sławy nigdy nie czuł się gwiazdą i chronił swoją prywatność.

Polecam tę książkę, bo nie jest to tylko pozycja o wybitnym aktorze, ale również o wojnie, o odbudowaniu Warszawy, o czasach PRL-u, o wielkiej miłości i wielkiej przyjaźni, a także o kształtowaniu nowego pokolenia aktorów, wychowanych w oparciu o dobre, przedwojenne wzorce.