• baner-1.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-2.jpg
  • baner-7.jpg
Smaller Default Larger

Emma Donoghue, „Pokój”, Sonia Draga 2016.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_marzec_nowosci_marzec_2016-5.jpgDla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty.

Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i Mama zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo…

Porywająca historia o matce i synu oraz ich miłości pozwalającej przetrwać to, czego przetrwać niepodobna. To powieść przejmująca, chwytająca za serce, poruszająca najczulsze struny naszej wrażliwości.

Eric Metaxas, ,,Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie”, Znak 2015.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_marzec_nowosci_marzec_2016-2.jpgDlaczego łatwiej nam jest uwierzyć świadkowi morderstwa niż świadkowi cudu?

Eric Metaxas, szanowany amerykański dziennikarz i pisarz, doświadczył w swoim życiu prawdziwego cudu. Wiedział jednak, że ludziom trudno będzie w to uwierzyć.
Dlatego podjął się nie lada zadania: postanowił zebrać świadectwa innych osób: piękne i wzruszające historie nawróceń, uzdrowień i zdumiewających opowieści o życiu po śmierci.

W swojej książce dowodzi, że poznanie rozumowe to nie wszystko, co jest nam dane, że istnieje coś więcej poza kosmosem.

 

Tatiana de Rosnay, ,,Klucz Sarah”, Albatros 2013.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_marzec_nowosci_marzec_2016-1.jpgMiała na imię Sara. Kiedy 10-letnia Sara została brutalnie wyrwana ze snu i zabrana wraz ze swymi rodzicami, myślała, że uda jej się szybko wrócić i schowała swego małego braciszka w sekretnej szafie w mieszkaniu. Tak jak tysiące innych Żydów, tej lipcowej nocy 1942 roku została wywieziona na Tor Kolarski Vel d'Hiv. Kiedy sześćdziesiąt lat później , Julia, dziennikarka pisze o tych strasznych wydarzeniach, wciąż widzi przed oczami obrazek małej dziewczynki i jej braciszka. Wbrew wszystkiemu Julia decyduje się nawet za cenę czegoś najdroższego na świecie wyjaśnić tajemnicę tamtych zdarzeń. To na zawsze zmienia jej życie...

 

Ałbena Grabowska, ,,Saga Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli + Ci, którzy walczyli + Ci, którzy wierzyli”, Zwierciadło 2015.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_marzec_nowosci_marzec_2016-4.jpgKomplet trzech tytułów: Ci, którzy przeżyli, Ci, którzy walczyli, Ci, którzy wierzyli. Stulecie Winnych bez wątpienia pretendować może do tytułu najlepszej sagi ostatnich lat.  Dowodem uznania czytelniczek jest nagroda Pióra, przyznana przez nie Ałbenie Grabowskiej, autorce tej fascynującej trylogii.

Opowieść o losach rodziny Winnych z podwarszawskiego Brwinowa rozgrywa się na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Życiorysy nietuzinkowych bohaterów z tytułowego klanu, autorka umiejętnie splotła z losami autentycznych osób. Porywające emocje, zaskakujące losy, meandry polskiej historii - wszystko to czytelnik znajdzie w Stuleciu Winnych.

 

Irena Landau,, ,,Ostatnie piętro”, Literatura 2015.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_marzec_nowosci_marzec_2016-3.jpgCykl: Wojny dorosłych - historie dzieci

Dzieci zwykle lubią się bawić w chowanego. Ale kiedy trzeba się ukrywać non stop, nie zdradzać swojego prawdziwego imienia i nikomu nie ufać – przestaje być zabawnie.
Po ucieczce z warszawskiego getta Cesia musi się ukrywać. Spędza długie godziny w maleńkim schowku, chodzi bezszelestnie, je mało, tak aby nikt z sąsiadów nie zauważył, że państwo Ródyccy od roku ukrywających dziewczynkę. Cesia boi się Niemców, ale też Polaków, nie wszyscy z nich są przyjaciółmi małej Żydówki. Martwi się o swoich, czy jeszcze kiedyś ich zobaczy? I czeka na dzień, w którym bez strachu przespaceruje się ulicą.
Prawdziwa historia małej Cyrli, która bała się ciekawskich spojrzeń przechodniów.

Katarzyna Sarna, ,,Trzy minutki z bajką”, Foksal 2015.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_marzec_nowosci_marzec_2016-6.jpg30 krótkich bajeczek – dwuminutowych i jednominutowych. Oto zbiór krótkich bajeczek, w sam raz do czytania przed zaśnięciem. Bajecznie kolorowe ilustracje sprawią, że dzieci nie będą się nudziły przy tej lekturze.