• baner-6.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-2.jpg
Smaller Default Larger

Bryan Reardon ,,Poszukiwanie”, Prószyński i S-ka 2016.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_sierpien_nowosci_sierpien_2016-4.jpgŚciskający za serce, lecz ostatecznie krzepiący thriller psychologiczny, w którym ojciec musi zmierzyć się z pytaniem o to, co wie – i czego nie wie – o swoim nastoletnim synu. Przez szesnaście lat żona Simona Connolly’ego codziennie rano wyjeżdżała do pracy w kancelarii prawniczej, podczas gdy on zostawał w domu, by zajmować się dziećmi. Chociaż Simon uwielbiał opiekować się Jakiem i Laney, sporo go to kosztowało: razem z karierą zawodową utracił cząstkę siebie, a w zamian stał się „anomalią bogatego amerykańskiego przedmieścia” – jedynym tatą, który został w domu przy dzieciach, w kręgu zżytych ze sobą i trzymających się razem matek.

Prowadząc syna i córkę przez dzieciństwo, pełen obaw i wątpliwości ojciec starał się, jak umiał, mimo że często zastanawiał się, czy wybory, których dokonał, są słuszne. Radosna i towarzyska Laney zawsze radziła sobie świetnie. Ale małomówny Jake od zabaw w grupie i sportu zawsze wolał towarzystwo książek i młodszej siostry. Pewnego listopadowego dnia Simon otrzymuje esemesa: w szkole doszło do strzelaniny. Jedzie pośpiesznie na miejsce zbiórki i razem z tłumem innych niespokojnych ojców i płaczących matek zmuszony jest czekać, przytłoczony niepewnością i burzącymi spokój pytaniami, które przebiegają mu przez głowę. Ile jest ofiar śmiertelnych? Czemu doszło do tej tragedii? Stopniowo policja przyprowadza do rodziców coraz więcej dzieci. Liczba oczekujących maleje, aż wreszcie Simon zostaje zupełnie sam. Kiedy najgorszy koszmar ojca staje się rzeczywistością, Simon zaczyna obsesyjnie szukać w przeszłości odpowiedzi i nadziei. Wspomina chłopca, którego wychował, i błędy, które popełnił, starając się znaleźć powody i przyczyny tragedii. Gdzie jest Jake? Co się wydarzyło? Czy to możliwe, że nie znał tak naprawdę własnego syna? Jake nie mógłby nikogo zabić… a może jednak? Podczas gdy wokół zaczyna huczeć od plotek, podchwytywanych i rozpowszechnianych przez wścibskie media, Simon rusza na poszukiwanie odpowiedzi. Ale w tylko jeden sposób może zrozumieć, co się stało: musi znaleźć Jake’a.

„Poszukiwanie”, rozdzierająca i chwytająca za serce powieść o wierze i głębokim przekonaniu, o sile i odwadze, miłości i zwątpieniu, okazuje się zaskakująco krzepiąca i niosąca odkupienie, a jednocześnie każe nam zastanowić się nad tym, co wiemy o sobie i swoich najbliższych.

William Kent Krueger ,,Zwyczajna łaska”, Dreams 2016.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_sierpien_nowosci_sierpien_2016-5.jpgNew Bremen w stanie Minnesota, rok 1961. Okres niewinności i nadziei dla kraju pod wodzą nowego, młodego prezydenta. Jednak dla trzynastoletniego Franka Druma, syna pastora, było to ponure lato, w czasie którego śmierć często odwiedzała miasto. Jawiła się pod wieloma postaciami: wypadku, samobójstwa, morderstwa i jako naturalna kolej rzeczy. Kiedy tragedia uderza w rodzinę Drumów, Frank musi przestać zamartwiać się sprawami typowymi dla nastolatka i odnaleźć się w świecie dorosłych. Świecie, który jest przepełniony sekretami, kłamstwami i niewyjaśnionymi okolicznościami.

Zwyczajna łaska to historia opowiedziana z perspektywy Franka po upływie czterdziestu lat. Niezwykle poruszający rozrachunek chłopca próbującego zrozumieć otaczającą go rzeczywistość, która zdaje się rozpadać na jego oczach. To niedająca o sobie zapomnieć powieść o wielkiej cenie mądrości i łasce Boga, która przetrwa wszystko.

Harald Welzer ,,Samodzielne myślenie”, Dobra Literatura 2016.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_sierpien_nowosci_sierpien_2016-1.jpgJaka przyszłość czeka naszą cywilizację? Najwyższy czas, by każdy z osobna zadał sobie to pytanie i zastanowił się, co możemy zrobić już dziś, żeby wizja przyszłości znów stała się obietnicą a nie zagrożeniem. Autor, Harald Welzer, znany niemiecki psycholog społeczny prezentuje bezwzględną analizę społeczeństwa zakażonego wirusem totalnej konsumpcji i politycznego paraliżu. Jednocześnie Welzer pokazuje wiele konkretnych i intrygujących sposobów pozwalających każdemu z nas stać się politycznie aktywnym obywatelem i poważniej traktować siebie i własne interesy. Okazuje się, że pierwszy krok wcale nie jest taki trudny – wystarczy zacząć samodzielnie myśleć!

 

Sylwia Chmiel ,,Podróże konika Kasztanka po Polsce” Dragon 2015.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_sierpien_nowosci_sierpien_2016-6.jpgBohaterowie opowiadań: konik Kasztanek, zajączek Cezary oraz tygrysek Urwisek podróżują po Polsce. Ich wędrówce towarzyszy stary, mądry osioł Barnaba. Pod jego opieką młode zwierzęta zwiedzają nasz kraj, uczą się miłości i szacunku do ziemi ojczystej, poznają geografię, przyrodę oraz historię Polski. W treść bajki zostały wplecione ćwiczenia artykulacyjne oraz ćwiczenia dźwiękonaśladowcze, które doskonale rozwijają cały aparat mowy: oddychanie, fonację, prozodię, słuch fonematyczny, sprawność i koordynację narządów mowy. Publikacja adresowana jest do dzieci w wieku wczesnoszkolnym pragnących pięknie i poprawnie mówić.

 

Iwona Czarkowska ,,Bajki z morałem”, Damidos 2015.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_sierpien_nowosci_sierpien_2016-3.jpgWitajcie w Dziuboryjach, czarodziejskim miasteczku, w którym mieszkają sympatyczne trolle, czarownice i czarodzieje, elfy, ogry, smoki, krasnale, rusałki, gnomy...
Przekonacie się, że stworki mają takie same problemy, radości i zmartwienia jak dzieci na całym świecie. A ich zabawne przygody mogą nas wiele nauczyć.

 

 


Susa Hämmerle ,,Hania idzie do przedszkola”, Foksal 2015.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2016_sierpien_nowosci_sierpien_2016-2.jpgWspaniałe opowieści dla wszystkich przedszkolaków! Poruszają tematy ciekawe i ważne dla kilkulatków – pierwszy dzień w przedszkolu, wizyta u lekarza, dentysty, w szpitalu. Pomagają dzieciom oswoić te trudne sytuacje i pokazują, że tak naprawdę strach ma wielkie oczy. Seria typu Mądra Mysz.