• baner-1_2.jpg
  • baner-1_5.jpg
  • baner-1_7.jpg
  • baner-1_1.jpg
  • baner-1_3.jpg
  • baner-1_9.jpg
  • baner-1_8.jpg
  • baner-1_4.jpg
  • baner-1_6.jpg
Smaller Default Larger

Regina Brett, "Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół", Insignis 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_kwiecien_nowosci_kwiecien_2018-6.jpgTa książka nie jest dla każdego. Napisałam ją z myślą o tych, którzy zostali zranieni albo kochają zranionych, ale i dla tych, którzy są nieświadomi własnych ran, chociaż innym wydają się one oczywiste.

No dobrze, wygląda na to, że ta książka jest dla każdego.

Głodna miłości – tak czułam się przez wiele lat mojego życia. I wiem, że nie jestem w tym odosobniona.

 

 

Przeżyłam wiele trudnych chwil. Dziś potrafię spojrzeć wstecz i dostrzec dar w każdym z moich doświadczeń. Gdybym mogła wybierać z menu życia, nigdy nie zdecydowałabym się na większość sytuacji, które mi się przytrafiły – a mimo to żadnej nie żałuję. Każde doznanie i każdy związek uczyniły mnie tą osobą, którą jestem. Dziś wreszcie mogę powiedzieć, że kocham ją całym sercem.

Pragnę, żebyś i ty ze wszystkich sił pokochał siebie, swoje życie i otaczających cię ludzi.***
REGINA BRETT

Lizzie Enfield, "Dawka życia", Prószyński i S-ka 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_kwiecien_nowosci_kwiecien_2018-2.jpgKiedy jedna decyzja zmienia wszystko…

Isobel postanawia nie szczepić swoich dzieci. Podjęła tę decyzję pod wpływem doniesień o poszczepiennych przypadkach autyzmu, aby chronić tych, których kocha najbardziej. Konsekwencje tego wyboru poniosą jej przyjaciele i ich córeczka. Maleńka Iris zaraziła się odrą od nastoletniej córki Isobel. Dziewczynka wyzdrowiała, ale całkowicie straciła słuch. Obie rodziny muszą zmierzyć się z odpowiedzialnością, poczuciem winy i pragnieniem zemsty.

Z sytuacją, gdy udane z pozoru życie rozsypuje się jak domek z kart. Lizzie Enfield tak jasno i przekonująco wyłożyła argumenty obu stron, że czytelnik czuje się rozdarty. Komu bardziej współczuć? Poruszająca historia, która skłania do refleksji i budzi wiele emocji.

Antoine Leiris, "Nie zmusicie mnie do nienawiści", Dreams 2016.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_kwiecien_nowosci_kwiecien_2018-1.jpg13 listopada 2015 roku w wyniku zamachu w Bataclan, popularnym klubie w 11. dzielnicy Paryża, Antoine Leiris stracił swoją żonę, Hélène Muyal-Leiris. Podczas gdy kraj pogrążony był w żałobie, Leiris, szukając słów, którymi można by opisać ten horror, opublikował na portalach społecznościowych list skierowany do terrorystów, zatytułowany Nie zmusicie mnie do nienawiści.

Książka, nosząca ten sam tytuł, co opublikowany zaledwie kilka dni po zamachu list, jest niezwykle wymownym i aktualnym głosem w sprawie niekończącej się machiny nienawiści powodowanej kolejnymi atakami terrorystów. Głosem przygniecionego stratą, 34-letniego dziennikarza, który ma tylko jedną broń: swoje pióro.

Głosem człowieka, którego życie zmieniły przerażenie, a potem smutek i pustka po stracie ukochanej osoby. I wreszcie głosem, który dla nas współczesnych jest światełkiem nadziei i wskazówką, że życie – mimo wszystko – musi toczyć się dalej.

Clare Mackintosh, "Widzę Cię", Prószyński i S-ka 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_kwiecien_nowosci_kwiecien_2018-5.jpgGdy Zoe Walker zauważa swoje zdjęcie w sekcji ogłoszeń londyńskiej gazety, postanawia się dowiedzieć, jak się tam znalazło. Rodzina jest przekonana, że osoba z ogłoszenia tylko Zoe przypomina. Nazajutrz w gazecie pojawia się zdjęcie innej kobiety, a dzień później – kolejnej. I każda z nich pada ofiarą przestępstwa.

"Widzę cię" to psychologiczny thriller jednej z najgłośniejszych i najbardziej cenionych angielskich debiutantek roku 2015. Powieść, która nie pozwoli zasnąć. Tym bardziej przekonująca, że Mackintosh służyła w policji kryminalnej. Konieczność przeczytania jeszcze jednej strony nabiera tu zupełnie nowego wymiaru.

 

Grażyna Herbst, "Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci", Aksjomat 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_kwiecien_nowosci_kwiecien_2018-7.jpgKto komu pierwszy podaje rękę? Jak ułożyć sztućce na talerzu, gdy skończyło się już posiłek? Jak przyjmować urodzinowe prezenty? „Dobre maniery” to praktyczny poradnik, który pomoże dziecku odnaleźć się w każdej sytuacji, budować dobre relacje z innymi i zawsze zachować się jak prawdziwy dżentelmen lub dama. Grunt to dobre wychowanie!

 

 

 

Aleix Cabrera, Rosa M. Curto, "Mela i sport, czyli bieg z przeszkodami", Święty Wojciech 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_kwiecien_nowosci_kwiecien_2018-8.jpgMela nie jest może najszybsza z Malusińskich ani też szczególnie sprawna, jest za to bardzo inteligentna. Wkrótce przekona się, że w sporcie oprócz zwinności ważne są również inteligencja i praca zespołowa. Sport pomaga nam utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji, zapewnia nam zdrowie. Wiele dyscyplin sportowych, które są dziś popularne, było znanych już w starożytnym Egipcie. Wiedzieliście o tym?

 

 

Honest Lee, Matthew J . Gilbert, "Pechowa klasa nr 13", Jaguar 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_kwiecien_nowosci_kwiecien_2018-3.jpgKiedy wyjątkowo pechowa nauczycielka Andżelika Szczęsna wygrywa los na loterii, postanawia podzielić się pieniędzmi ze swoimi uczniami. W ten oto sposób każde dziecko z klasy numer 13 zostaje obdarowane czekiem na ponad miliard złotych. Jeśli myślicie, że to miły gest, jesteście w błędzie.

To początek katastrofy! Razem z wielkimi pieniędzmi pojawiają się wielkie kłopoty – potworne alergie, eksplodujące wulkany i cała masa innych problemów. A uczniowie z klasy numer 13 przekonują się, że wygrana na loterii nie zawsze daje szczęście…

 

 

Agnieszka Stelmaszyk, "Gdzie jest Kunegunda?", Zielona Sowa 2016.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_kwiecien_nowosci_kwiecien_2018-4.jpgKuchnia polowa, namioty, latryna. I rozmarzone oczy Kunegundy. Czy istnieje coś piękniejszego niż obóz harcerski na łonie natury?! Ptaki śpiewają, drzewa szumią… Zaraz, zaraz! A właściwie to gdzie jest Kunegunda?

Już czytam to seria 12 książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki ze zwykłymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i kolorowe ilustracje uatrakcyjnią czytanie. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, wyjaśniający trudne wyrazy, i zadania sprawdzające zrozumienie tekstu. Książki uzyskały pozytywną opinię metodyka edukacji wczesnoszkolnej.