• baner-3.jpg
  • baner-2.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-1.jpg
Smaller Default Larger

Anna Ficner-Ogonowska, ,,Okruch”, Znak 2018.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_maj_nowosci_maj_2018-4.jpgBuzująca emocjami opowieść o miłości, tajemnicach i sile dobra.

Na początku jest grom z jasnego nieba. Jedno spojrzenie, jeden dotyk, jedno słowo. Od tej chwili życie dwojga ludzi zmieni się bezpowrotnie. Ona wreszcie zmierzy się ze swoim strachem przed bliskością. On odkryje prawdę o sobie i swojej rodzinie.

Czy czeka ich wspólna przyszłość?

 

Anna Ficner-Ogonowska zabierze Cię w świat prawdziwych uczuć, silnych przeżyć i dramatycznych wydarzeń. "Okruch" to niezwykła powieść, która przywraca wiarę w sens życia i pozwala zrozumieć, czym jest odpowiedzialna miłość.

Ewelina Rubinstein, ,,Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności”, Psychoskok 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_maj_nowosci_maj_2018-3.jpgSiedzą na ławkach w parku, pod mostem, w pustostanach… Są zaniedbani, brudni, cuchnący… Bezdomni. Ludzie, którzy z jakiegoś powodu stracili dobytek i znaleźli się na ulicy. Mijajmy ich niemal codziennie. Przechodzimy obok, starając się ich nie zauważać. Dlaczego stracili wszystko? Co takiego wydarzyło się w ich życiu, że nie potrafili się pozbierać? Ewelina Rubinstein w niniejszym reportażu udowadnia, że bezdomni nie są bezimiennymi twarzami, które w codziennym pędzie mijamy na ulicy czy w parku. Pokazują, że to ludzie podobni do nas i jak każdy z nas mają swoje troski, radości, wspomnienia i marzenia.

Każdy z nich w głębi duszy tęskni za normalnością, rodziną i własnym kątem. Bo bezdomność – wbrew pozorom – nie jest wyborem. Jest jednym ze sposób na życie, ale często wynikającym z braku motywacji, poczucia samotności i odosobnienia. „Niczyj” to niezwykle przejmujący reportaż, pomagający w zrozumieniu przyczyn bezdomności, a tym samym ludzi, którzy z różnych powodów żyją na marginesie społeczeństwa.

B. A. Paris, ,,Za zamkniętymi drzwiami” Albatros 2018.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_maj_nowosci_maj_2018-2.jpgPerfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo?

ŚWIATOWY BESTSELLER, KTÓRY WYWOŁAŁ SENSACJĘ NA MIĘDZYNARODOWYM RYNKU WYDAWNICZYM

Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością.

Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje.

I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje?

I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?

Anne Applebaum, ,,Czerwony Głód” Agora 2018.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_maj_nowosci_maj_2018-5.jpgNajnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” udowadnia, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku.

W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać głodowy problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich politycznych celów…

W swojej książce Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu za sprawą przemyślanych politycznych decyzji Kremla. Wstrząsający „Czerwony Głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci.

To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.

Patrycja Wojtkowiak-Skóra, ,,Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce” GREG 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_maj_nowosci_maj_2018-6.jpgPoznaję Polskę to najlepsza książka dla dzieci, które chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego o swojej Ojczyźnie. Zawiera zbiór krótkich, łatwych w odbiorze wierszyków opisujących najciekawsze miejsca w znanych polskich miastach, polskie rzeki, góry, zwierzęta, rośliny, a także zwyczaje, święta, a nawet potrawy.

W drugiej części książki znajdują się wiersze dotyczące ważnych polskich postaci historycznych i najistotniejszych w naszej historii wydarzeń. Całość zamykają najważniejsze legendy - również wierszem. Tekstom towarzyszą zdjęcia i kolorowe rysunki.

 


Opracowanie zbiorowe, ,,Wissper. Zęby tygrysicy”, Media Service Zawada 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_maj_nowosci_maj_2018-1.jpgKolorowa, przepięknie ilustrowana książeczka z bajeczką oraz trójwymiarową okładką. Okładka przedstawia tytułową Wissper skaczącą z tygrysicą.

Bajka rozpoczyna się dniem Wissper, która tuż po śniadaniu postanowiła pobawić się aparatem fotograficznym. Fotografowała swojego brata, Ralpha, który szczerzył swoje zęby do aparatu. Następnie pobiegła do swojego pokoju, gdzie na łóżku czekała już na nią tygrysica Stripes. Stripes zaczęła uśmiechać się do aparatu Wissper, czekając aż dziewczynka zrobi jej zdjęcie.

W tym momencie Wissper zauważyła, że tygrysica ma fioletowe zęby. Obie zaczęły zastanawiać się jak to się mogło stać. Wissper i Stripes magicznie przeniosły się na brzeg rzeki, gdzie zaczęły szukać pomocy dla tygrysicy. Dziewczynka na pomoc wezwała krokodyla Kev'a, który ekspresowo rozwiązał zagadkę fioletowych zębów tygrysicy. 

Agnieszka Zimnowodzka, ,,Kłamczusiaki”, Kocur Bury 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_maj_nowosci_maj_2018-8.jpgKłamać można jak z nut, ale kłamstwo ma krótkie nogi! Przekonały się o tym Kłamczusiaki, którym pewnego wieczoru ukazała się tajemnicza zjawa. Jeśli chcesz wiedzieć, co im powiedziała, koniecznie przeczytaj tę opowieść!

Książeczka z serii HUMORKI. Seria prezentuje zabawne opowieści o mieszkańcach miasteczka Humorki. W każdej książeczce dowcipnie przedstawiamy szczególny typ charakteru naszych bohaterów. W tej książeczce spotkasz rodzinę Kłamczusiaków.

 

Joanna Krzyżanek, ,,Kot Papla i skarpetki”, Debit 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_maj_nowosci_maj_2018-7.jpg„Kot Papla i skarpetki” to opowiastka o kocie, który próbuje rozwiązać zagadkę znikających skarpetek. Kto je podkrada mieszkańcom miasteczka? Czy chomikuje je właścicielka sklepu ze skarpetkami, krawiec szyjący Skarpeciaki, dyrektor Muzeum Skarpetek czy Filip - miłośnik skarpet.

A może chomik? Kto pomoże Cynamonowi, Lakocie i Papli dowiedzieć się, czy istnieją prawe i lewe skarpetki.

„Kot Papla i skarpetki” to książeczka dla dzieci, które znają już wszystkie litery, dwuznaki i zmiękczenia. Potrafią czytać, ale chcą robić to płynnie. Duże litery, proste zdania i piękne ilustracje są zaproszeniem na literkową ucztę.