• baner-1_4.jpg
  • baner-1_8.jpg
  • baner-1_3.jpg
  • baner-1_7.jpg
  • baner-1_5.jpg
  • baner-1_9.jpg
  • baner-1_1.jpg
  • baner-1_6.jpg
  • baner-1_2.jpg
Smaller Default Larger

Katarzyna Droga, "Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej", Znak 2018.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_czerwiec_nowosci_czerwiec_2018-5.jpgW 1901 roku dziewiętnastoletnia Ola Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. W czasach, kiedy uważano, że jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy, organizuje siatkę wywiadowczyń i walczy z bronią w ręku. Podczas prezentacji składu broni, wśród mauzerów i browningów poznaje Piłsudskiego, legendę podziemnej Polski, bohatera… oraz męża innej kobiety.

Podczas prezentacji składu broni, wśród mauzerów i browningów poznaje Piłsudskiego, legendę podziemnej Polski, bohatera… oraz męża innej kobiety.

Mimo przeszkód stanie u jego boku, odważnie stawi czoła konwenansom epoki i wyzwaniom historii, a ta zawiedzie ją do Belwederu i uczyni pierwszą damą II RP.

Co takiego miała w sobie Ola, że Piłsudski obdarzył ją wielkim uczuciem i uczynił partnerką nie tylko w życiu, ale też w walce o wolność?

Dzieje tej niebanalnej pary to jedna z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących historii miłości, determinacji i wielkiej odwagi. Historia, która pokazuje, że wielkość nie liczy się z konwenansami.

Katarzyna Michalak, "Promyk słońca", Znak 2018.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_czerwiec_nowosci_czerwiec_2018-3.jpgZagubiona wśród mazurskich lasów wioska stała się dla Nataniela spokojną przystanią.
I nie tylko dla niego. To tutaj swój nowy dom znalazła mała Emilka,
tutaj walczą o swoje szczęście inni życiowi rozbitkowie.
Czy Senna stanie się miejscem, gdzie spełniają się marzenia?

Nataniel nie może przestać myśleć o tajemniczej dziewczynie, którą uratował w wigilijną noc. Marta pragnie odbudować relacje z córką, a Mateusz kocha kobietę, która niestety nie jest mu przeznaczona. Wszyscy spalają się w pogoni za tym, czego pragną ich serca, nie wiedząc, że marzenia często spełniają się nie w porę i nie tak, jak to sobie wyobrażamy.
Okazuje się, że szczęście to droga do celu, a nie sam cel.

W "Promyku słońca" Katarzyna Michalak ponownie zabiera nas do świata bohaterów bestsellerowej "Gwiazdki z nieba", najpopularniejszej powieści obyczajowej 2017 roku.

Magda Louis, "Chcę wierzyć w waszą niewinność. Opowieść dokumentalna", Prószyński i S-ka 2018.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_czerwiec_nowosci_czerwiec_2018-2.jpgMagdalena Louis towarzyszyła przestępcom od momentu aresztowania do dnia ogłoszenia wyroku. Czasami jeszcze dłużej – do chwili gdy zamknęła się za nimi brama więzienia.

W trakcie swojej kilkuletniej pracy tłumacza, którą wykonywała dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, spotykała morderców, gwałcicieli, pedofilów, przemytników, handlarzy ludźmi, pospolitych złodziei. Stykała się z alkoholikami, mężami i ojcami, którzy katowali swoje żony i córki, a także z ofiarami tej okrutnej przemocy. Pracowała po obu stronach barykady: z policją tropiącą przestępców i z adwokatami, którzy później tych najgroźniejszych i tych pospolitych oskarżonych bronili przed sądem. Po latach trudnych doświadczeń zdecydowała się o tych ludziach i ich dramatach napisać książkę.

Przeprowadziła czytelnika przez miejsca zbrodni, cele izby zatrzymań, i sale sądowe. Dzięki tej relacji naocznego świadka możemy zajrzeć do świata, którego istnienie przeraża, i poznać ludzi, którzy znaleźli się na samym dnie piekła.

Ashley Rhodes-Courter, "Dwa zwykłe słowa", Replika 2018.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_czerwiec_nowosci_czerwiec_2018-4.jpgSłoneczko, jesteś moim dzieckiem, a ja jestem twoją matką. Musisz szanować osobę, która się tobą zajmuje, ale pamiętaj, że to nie jest twoja mama.

Ashley Rhodes-Courter spędziła dziewięć lat swojego życia w czternastu różnych domach zastępczych, żyjąc dla tych słów. Nawet gdy jej matka kompletnie się zatraciła, Ashley nie porzuciła wiary w ich nieprzewidywalną, rozpadającą się relację, cały czas coraz bardziej i bardziej pogrążając się w system opieki społecznej.

Bolesne wspomnienia tego, jak została zabrana z domu, szybko zostają pożarte przez koszmary jej nowego życia, gdzie Ashley przerzucana jest pomiędzy pracownikami społecznymi, przenoszona ze szkoły do szkoły, i gdzie musi przetrwać manipulacje i upokorzenia ze strony bardzo przemocowej rodziny zastępczej. W tym inspirującym, niezapomnianym pamiętniku Ashley znajduje odwagę, by osiągnąć cel – a jednocześnie odkryć siłę własnego głosu.

Katarzyna Ziemnicka, "Jagodowe niebo", Literatura 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_czerwiec_nowosci_czerwiec_2018-1.jpgPoznajcie Misię i Celinę, których życie z dnia na dzień przewraca się do góry nogami. Celina ląduje w rodzinnej wsi swojej babci i musi się odnaleźć w nowej szkole, gdzie nie wszyscy witają ją z otwartymi ramionami. Michalina po kłótni z mamą, która postanowiła zabrać na ich wspólne wakacje w Portugalii nowego partnera, zostaje pierwszy raz sama w domu na długie dwa tygodnie.

Szybko okazuje się, że nie ma z kim zamienić słowa – zawsze zajęta sobą, nie dbała o przyjaźnie ani o innych ludzi. Teraz bardzo ich potrzebuje…

„Jagodowe niebo” to optymistyczna lektura, przekonująca, że nigdy nie jest za późno na zmiany, jeśli tylko bardzo się ich pragnie.

Agnieszka Nożyńska-Demianiuk, "Bajki logopedyczne", Martel 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_czerwiec_nowosci_czerwiec_2018-7.jpgZapraszamy Ciebie, Twoich rodziców, nauczycieli i wychowawców do świata wesołych bajek logopedycznych. Czytając samodzielnie lub wspólnie z dorosłymi teksty bajek, wspaniale się bawisz, a jednocześnie uczysz poprawnej wymowy poszczególnych słów i całych zdań. Utrwalasz wyodrębnione głoski w łatwych i trudniejszych słowach, dzięki czemu będziesz mógł je poprawnie wypowiadać.

Każda z bajek pomoże Ci w ćwiczeniu sylab, wyrazów i zdań związanych z innym problemem fonetycznym, wspólnie z jej bohaterami przeżyjesz też ciekawą lub śmieszną przygodę, a przy okazji nauczysz się czegoś nowego. Poznaj tajemnice żywego języka, czytając głośno bajki i ćwicząc wymowę!

 

Agnieszka Nożyńska, "Zawody, czyli kim możesz zostać", Martel 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_czerwiec_nowosci_czerwiec_2018-8.jpgJesteś poszukiwaczem przygód i chciałbyś pracować jako archeolog? Uwielbiasz kuchnię i pragniesz gotować
w najlepszej restauracji świata? A może lubisz pomagać innym i chciałbyś zostać pielęgniarzem? Praca, która
jest jednocześnie pasją, sprawia ogromną radość i daje satysfakcję. Jeśli w ten sposób ją potraktujesz, będziesz ją rozwijał i pielęgnował, odniesiesz wiele życiowych sukcesów.

W książce znajdziesz wierszyki, które przybliżą Ci różne zawody. Dowiesz się z nich, co robi osoba, która reprezentuje daną grupę zawodową, gdzie pracuje i jakie powinna mieć cechy charakteru. Obok każdego wiersza znajdziesz również informacje na temat prezentowanego zawodu.
Książką tą chcemy Cię zachęcić do kształtowania i pogłębiania swoich zainteresowań, byś w dorosłym życiu
mógł zrealizować swoje zawodowe marzenia.

Małgorzata Strękowska-Zaremba, "Rotmistrz Witold Pilecki. Polscy superbohaterowie", RM 2017.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2018_czerwiec_nowosci_czerwiec_2018-6.jpgZ tej książki dowiesz się, jak żył i o co walczył rotmistrz Witold Pilecki. Kim byli jego przodkowie? Jak spędzał wakacje u dziadków w Sukurczach? Co robił w Wilnie? Jaką tajną misję otrzymał od dowódców Armii Krajowej? W jaki sposób stał się bohaterem narodowym?   

Choć urodził się na północy Imperium Rosyjskiego, gdy rządzonej przez zaborców Polski nie było na mapach, jego rodzice bardzo dbali, by pamiętał, że jest Polakiem. Gdy Witold podrósł i poszedł do szkoły, wstąpił też do drużyny skautów. Uczył się tam pilnie taktyki wojskowej, by w przyszłości bić się o wolność, hartował ciało, by zawsze mieć dużo siły, i ćwiczył wolę, by nigdy się nie poddawać.

Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, stanął do walki o niepodległość Polski, bo był odważnym patriotą. Nie wahał się także wtedy, gdy ojczyzna potrzebowała go po raz kolejny – na pięknej karej klaczy Bajce ruszył na czele kawalerzystów w 1939 roku, walczył w Powstaniu Warszawskim, a potem podjął się niezwykle trudnej misji i dobrowolnie został więźniem Oświęcimia – niemieckiego obozu śmierci. Choć czasem było mu ciężko i ponosił porażki, walczył do końca i został polskim superbohaterem!