Hans Joachim Lang, „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”, Wydawnictwo Marginesy 2019
Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o ginekologicznych eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz.
Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przetrwało trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi o piekle, które przeżyły. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego „laboratorium”? Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudolekarze?
To historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym musiały się mierzyć po wojnie.
Sylwia Trojanowska, „Prawdy i tajemnice”, Wydawnictwo Czwarta Strona 2019
Chociaż Magdalena godzinami wsłuchiwała się w opowieści dziadka, jego przeszłość wciąż skrywa tajemnice. We wspomnieniach Ludwika z lat wojny nie brakuje skomplikowanej miłości, strachu i cierpienia. Gdy Magdalena odkrywa niezwykłe poświęcenie Heleny dla jej bliskich, ma wrażenie, że powrót do rodzinnych historii buduje ją na nowo.
Przy dźwiękach nostalgicznej muzyki czyta listy i zapiski, które nigdy nie powinny wyjść na jaw. Próba rozliczenia się z przeszłością okaże się bolesna, bo niektórych obrazów nie da się już wymazać z pamięci, a dawno podjęte decyzje wciąż przynoszą konsekwencje. Jak prawda o dziadku wpłynie na życie Magdaleny?
Prawdy i tajemnice to krok w stronę rodzinnego pojednania. Rany, przez długie lata pełne żalu, dumy i tęsknoty, jeszcze mogą się zabliźnić. Jeszcze jest na to czas…
Robert Bryndza, „Z zimną krwią”, Wydawnictwo Filia 2019
Piąta część bestsellerowej serii o detektyw Erice Foster.
Kiedy Erika Foster otwiera zardzewiałą walizkę, znajduje w niej rozczłonkowane ciało młodego mężczyzny i choć wiele już widziała w swojej karierze, to z podobnym widokiem ma do czynienia po raz pierwszy.
Dwa tygodnie wcześniej znaleziono identyczną walizkę z ciałem młodej kobiety. Co łączy dwa morderstwa? Kiedy Foster wraz z zespołem zaczynają śledztwo, szybko orientują się, że to przypadek seryjnego mordercy, który już zaplanował kolejny ruch i zawsze jest przed nimi o krok. Gdy policjanci są co raz bliżej schwytania mordercy, Erika zostaje ofiarą brutalnego ataku. Zmuszona do odpoczynku w domu, nie zważa na pogróżki i za wszelką cenę chce wrócić do pracy.
Walizek przybywa, a na dodatek w śmiertelnym niebezpieczeństwie znalazły się bliźniaczki jednego z kolegów detektyw. Czy uda jej się je uratować zanim będzie za późno? Czas mija nieubłaganie szybko, a kiedy główny podejrzany zostaje namierzony, Foster odkrywa, że morderca nie działa w pojedynkę.
Mirosława Kareta , „Próba miłości”, Wydawnictwo WAM 2019
Zranione uczucia, niepewna przyszłość i miłość, która może ocalić
Podczas gdy Maksymilian Petrycy toczy własną wojnę z demonami przeszłości, jego żona Maria prowadzi szczęśliwe i ustabilizowane życie. Przynajmniej tak się wydaje. Udane małżeństwo, kochające dzieci, nabierająca tempa kariera. I nagle te twarde słowa, które zmieniają wszystko. Nawet mąż nie daje jej wsparcia. Tylko czy on kiedykolwiek ją rozumiał? Stał się wrogiem właśnie wtedy, gdy najbardziej go potrzebowała.
Gdy Maria poznaje przeszłość swojej rodziny, zaczyna inaczej patrzeć na to, co ją spotyka. Historia zatacza koło. Czy to, czego tak bardzo się lęka, może stać się dla niej nowym początkiem?
Próba miłości to kolejna część bestsellerowej sagi rodu Petrycych, w której autorka w mistrzowski sposób opisuje, jak budowane przez lata szczęście rozpada się w jednej chwili przez ślepe zrządzenie losu. Najtrudniejsze wydarzenia przychodzą niespodziewanie. I odmieniają nas na zawsze.
Marta Kisiel , „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”, Wydawnictwo Wilga 2018
W pewnym starym, niesamowitym domu na uboczu, za wysokim ogrodzeniem, mieszka chłopiec imieniem Bożek, zwany też Niebożątkiem, który nigdy nie jest sam. Bo oprócz starej skrzyni ze skarbami i najfajniejszej mamy pod słońcem ma też najprawdziwszego anioła stróża… a pod jego łóżkiem mieszka potwór, który ciągle podkrada mu kapcie.
Nadchodzi jednak dzień, kiedy Bożek musi wreszcie opuścić swój niezwykły dom i poznać lepiej świat po drugiej stronie ogrodzenia — świat bez szumu anielskich skrzydeł i uścisku potwornych macek. Tylko czy jest na to gotowy? I czy sam świat również jest gotowy na Bożka oraz wielką tajemnicę, jaką skrywa chłopiec?
Henry H. Neff, „Gobelin: Obrońca Rowan”, Wydawnictwo Mamania 2018
Po raz pierwszy w Polsce wyczekiwane wszystkie tomy fantastyczno-przygodowej serii Henry'ego H. Neffa, amerykańskiego autora i ilustratora, który wykreował niezwykły świat Akademii Rowan. Poruszający wyobraźnię cykl pełen magii, mitów, legend i nieprawdopodobnych zwrotów akcji na długo zostaje w pamięci.
Kiedy Max Daniels ogląda w muzeum celtycki gobelin, ani się spodziewa, że jest to początek najbardziej niezwykłej przygody w jego życiu, która wpłynie na losy całego świata. Trafia do zagadkowej Akademii Rowan, gdzie razem z innymi wybrańcami przechodzi intensywne szkolenie. Wszystko ma jednak swoją mroczną stronę. Max musi stanąć do odwiecznej walki dobra ze złem i uwierzyć, że jest w nim moc zdolna powstrzymać budzące grozę zjawiska.
Beata Ostrowicka, „O Lence , Antku i okropnym Albercie”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2018
Zaczynają się wakacje. Lenka skacze z radości, za to Antek, jej najlepszy przyjaciel, trochę się martwi. Już wkrótce odwiedzi go kuzyn. Albert jest paskudny, po prostu nie do wytrzymania… I co tu zrobić? Wyprowadzić się do Lenki czy może do domku na drzewie? Niestety rodzice raczej się nie zgodzą. Ale najgorsze, że Albert tak świetnie udaje miłego chłopca…
Seria "Poczytam ci, mamo" to bogato ilustrowane książki wyróżniające się dużą czcionką i tematyką bliską dzieciom. Polecamy dla początkujących czytelników!
Aurelie Chien Chow Chine, „Uczucia Gucia. Gucio się boi”, Wydawnictwo Debit 2019
Gucio to mały jednorożec taki jak wszystkie. Albo prawie… Jego tęczowa grzywa zmienia kolor zależnie od tego, co Gucio odczuwa. Jest wieczór i Gucio się boi. Pora iść spać, a jest tak ciemno! Zobacz, jak uda mu się odzyskać dobry humor!
Nowa seria historyjek, które uczą nazywania emocji i panowania nad nimi. W każdej książeczce opisano jedno uczucie. Na końcu historyjki znajdują się bardzo proste ćwiczenia, które pomogą dziecku wyciszyć się i zapanować nad emocjami.