Marianna Fijewska, „Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia”, Wydawnictwo W.A.B. 2019
To one są „przy łóżku” pacjenta, stale poddane ocenie – pacjentów, rodzin, lekarzy. Wzbudzają skrajne emocje – od uwielbienia, poprzez lekceważenie, po agresję. Młode i stare, wykształcone i przyuczone, entuzjastyczne i zgorzkniałe. Zbyt nisko opłacane. Przepracowane. Przestały milczeć. Opowiadają o sobie, o trudnych warunkach pracy, o chorych relacjach ze zwierzchnikami, o wzajemnych konfliktach.
Z tych opowieści wyłania się portret środowiska, który każe nam się bać. Bo etap spolegliwych „sióstr” po prostu się skończył. Pielęgniarki chcą być traktowane przez system jak profesjonalistki, jeśli nie… tym gorzej dla systemu.
Agnieszka Olejnik, „Dworek w Miłosnej”, Wydawnictwo Filia 2019
Wyobraź sobie długą, wysadzaną strzelistymi drzewami aleję, wiodącą do pełnego wspomnień dworku w stylu angielskim. Zajrzyj do rosarium z ogrodnikiem Antonim, przejdź się nad staw, odetchnij zapachem lawendy… Zajrzyj do miejsca, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. Daj się uwieść niespiesznemu rytmowi życia w cichym miasteczku Miłosna.
Bogna Rytter, dziedziczka posiadłości, zapisuje swój majątek jedynym krewnym – kuzynkom Adzie i Monice.
Co zrobią z nieoczekiwanym spadkiem? Czy każda zmiana jest zmianą na lepsze? Jak ułożą się stosunki między dwiema niemal obcymi kobietami, między którymi staną wielkie pieniądze i… mężczyzna?
Stare mury kryją niejedną tajemnicę. A kiedy do dworku wprowadzi się młodość, wraz z nią zamieszkają tam marzenia, namiętności i tęsknoty.
Daria Skiba, „Dlaczego mamo?”, Wydawnictwo Videograf 2019
Kobieta jest w stanie znieść wiele, ale nie wszystko…
Nastoletnia ciąża zawsze jest zaskoczeniem. Tak samo było w przypadku Marleny, dla której stan błogosławiony był początkiem zmian. Całe jej życie przewróciło się do góry nogami, kiedy ona starała się walczyć… Ile trudu wymaga wychowanie dziecka dla kogoś, kto sam nim wciąż jest? I jak wiele może znieść nastolatka, której życie nie raczyło oszczędzić?
„Dlaczego, mamo?” to opowieść nie tylko o macierzyństwie, ale także o sprawach z nim związanych, o których na co dzień się nie mówi.
Sue Watson, „Nasze małe kłamstwa”, Wydawnictwo Filia 2019
Thriller psychologiczny o idealnym życiu. I perfekcyjnych kłamstwach. Jak daleko się posuniesz, by chronić swoje idealne życie?
Życie Marianne jest idealne. Jest żoną przystojnego chirurga, matką trojga wspaniałych dzieci, ma piękny dom w najlepszej dzielnicy. Kobieta nie musi nic robić. Ma tylko opiekować się swoją rodziną. Jej perfekcyjne życie dla innych jest spełnieniem marzeń. Nie zawsze tak było. Czasem trudna przeszłość Marianne daje o sobie znać, ale zawsze wtedy u jej boku jest jej kochający mąż.
Pewnego dnia na idealnym życiu Marianne pojawia się rysa o wdzięcznym imieniu Caroline. Dotąd Marianne sądziła, że doskonale rozumie swoje małżeństwo, ale prawda ma wiele twarzy. Im bardziej Marianne interesuje się Caroline, zaczyna sobie zadawać pytanie nie tylko o to, czy powinna być zazdrosna, ale też o to, czy powinna się bać. Małżeństwo nie ma prostych instrukcji i nie wszystko jest czarne lub białe. Może ci się nie spodobać to, co zobaczysz.
Tomasz Michalczak, „Europa w obliczu islamskiego terroryzmu”, Wydawnictwo Difin 2019
Obserwowany od 2015 r. wzrost ataków terrorystycznych w Europie jest powiązany z kryzysem migracyjnym i radykalizacją muzułmanów. „Nie pokonaliśmy idei. Nawet nie rozumiemy idei” – te słowa gen. Michaela K. Nagaty’ego, głównodowodzącego wojsk USA w Iraku, ukazują stan bezradności Zachodu, który pomimo miażdżącej przewagi militarnej, przegrywa wojnę z islamskim terroryzmem.
Książka jest wynikiem badań nad islamem, definiowanym jako religia, który w rzeczywistości stanowi system politycznego podporządkowania swoich wyznawców za pomocą religijnej doktryny zawartej w Koranie i Sunnie. Wskazano w niej źródła fundamentalizmu i terroryzmu islamskiego oraz w jaki sposób należy odczytywać pozorne sprzeczności w islamie pomiędzy przesłaniem pokojowym a nawołującym do nienawiści i terroryzowania społeczeństw niewiernych.
Autor wyjaśnił pojęcie dżihadu i jego ewolucję w społeczeństwie dar al-harb w kierunku dar al-islam. Jest to próba odpowiedzi na dwa najważniejsze pytania dotyczące bezpieczeństwa: dlaczego dochodzi do islamskich zamachów i jak im przeciwdziałać?
Książka adresowana jest w pierwszej kolejności do służb zajmujących się bezpieczeństwem państwa – Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Policji, Straży Granicznej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej – w zakresie praktycznym.
Kolejnym adresatem są studenci, pracownicy dydaktyczni i naukowi uczelni wyższych, gdzie prowadzi się studia nad bezpieczeństwa publicznym, w tym nad źródłami terroryzmu i radykalizmu islamskiego oraz wykłady na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne.
Karen McCombie, „Szkoła im. św. Zgryzoty dla dziewcząt, duchów i babć na gigancie.”, Wydawnictwo Zielona Sowa 2018
Ciężko jest traktować swoją dyrektorkę na poważnie, kiedy ma na sobie kostium jednorożca, prawda? Uwielbiam być w Szkole im. Św. Zgryzoty (czyli po portu Świętej Zgryzi). To nie jest zwykła szkoła. To zwariowane miejsce pełne oryginalnych osobowości.
Mamy tutaj lekcje z umiejętności cyrkowych, piżamowe apele, lekcje budowania domków na drzewach i zwariowaną kozę o imieniu Miga. A co najlepsze, właśnie dowiedziałam się, że szkoła weźmie udział w konkursie filmów krótkometrażowych, a Lulu (nasza Dyrektorka) mianowała mnie REŻYSERKĄ!
Mam w głowie milion pomysłów, ale ciężko mi się skupić przez te ciągłe HAŁASY, ZGIEŁK i WARIACTWA. Nie wspominając już o DUCHU W OGRODZIE… Ale damy sobie radę, prawda?
Agnieszka Olejnik, „Awantura w bajkach.”, Wydawnictwo Adamada 2018
Ten dzień zaczął się inaczej. Czerwonemu Kapturkowi zapodział się gdzieś kapturek, a Rybak wrócił z połowu bez Złotej Rybki. Jednak nie to było najgorsze – na spokojnej dotąd Wyspie Bajek pojawili się porywacze.
Słowem, szykuje się niezła awantura.
Andrzej Marek Grabowski, „Ambroży Pierożek – przyjaciel smoków.”, Wydawnictwo Adamada 2018
Ambroży Pierożek zjawił się znikąd. Ubrany w kraciastą marynarkę i wiśniowe spodnie z kantem majestatycznie wjechał na podwórko, siedząc na grzbiecie potężnego psa.
Wszystkim opadły szczęki, a pani Gienia, która właśnie nalewała zupę mleczną, aż krzyknęła z wrażenia.
Czego tu chce słynny czarodziej? Widocznie ktoś pilnie potrzebuje pomocy