• baner-4.jpg
 • baner-3.jpg
 • baner-1.jpg
 • baner-6.jpg
 • baner-2.jpg
 • baner-5.jpg
 • baner-7.jpg
Smaller Default Larger

Sławomir Koper, „ Ostatnie lata Polskiego Lwowa . ”, Wydawnictwo Fronda 2019

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2019_listopad_nowosci_listopad_2019-7.jpgCzy Polska może istnieć bez Lwowa? Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że jest to możliwe, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji.
Jak magię miasta, porównywanego nieraz do Florencji, legendę stolicy polskiej przedwojennej kultury i elegancji przełożyć na język zrozumiały dla współczesnego pokolenia?

Wehikuł czasu prowadzony wprawną ręką znanych popularyzatorów historii; Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka zaprasza na pokład.

 

 • Panorama Racławicka widziana ze Lwowa
 • Najlepsze trunki – tylko z firmy Baczewski
 • Wesoła Lwowska Fala - Szczepcio, Tońcio i lwowski bałak
 • Wielkie zbrodnie z namiętności i sprawa Gorgonowej
 • Początki polskiej piłki nożnej
 • Polski dramat sceniczny i lwowskie lata Gabrieli Zapolskiej
 • Legenda cmentarza Łyczakowskiego
 • Lwowscy pogromcy tyfusu
 • Hemar i Lem. Lwów to wielka tęsknota
 • Skandal w Galicyjskiej Kasie Oszczędności
 • Obrona Lwowa 1939
 • Wygnanie z polskiego Lwowa

Pożoga wojenna spowodowała, że Lwów, jedno z trzech najważniejszych polskich miast (obok Warszawy i Krakowa), pozostało poza granicami Rzeczypospolitej. Większość literatury o Lwowie to nostalgiczne wspomnienia, jego dawnych mieszkańców lub ich potomków. Nic więc dziwnego, że malują oni obraz wyidealizowany, pozbawiony wad, jak wspomina się kraj szczęśliwej młodości czy dzieciństwa. Autorzy poszli inną drogą, przedstawili ostatnie półwiecze polskiego Lwowa z punktu widzenia historyków.

To ostatnie lata, fascynującego i wspaniałego miasta, ale również sceny na której miały miejsce wydarzenia które czasami lepiej wyrzucić ze zbiorowej pamięci. Nie zmieniło to jednak ciepłych uczuć jakie Autorzy żywią do tego cudownego grodu.

Magdalena Kordel, „ Antolka. ”, Wydawnictwo Znak 2019

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2019_listopad_nowosci_listopad_2019-6.jpgNiektórzy mówią, że gdy życie rzuca ci kłody pod nogi, zawsze możesz otworzyć tartak.

Antolka właśnie tego musiała się nauczyć. Nigdy nie poznała swojego ojca, a kłótnie z despotyczną i nieczułą matką stały się dla niej codziennością. Jako dziecko ciągle czekała na jakieś „jutro”, w którym miały się spełnić jej marzenia. W końcu postanowiła zostawić za sobą dotychczasowe życie i wyjechać na Mazury.

Kiedy w czerwcowy wieczór Antolka pakuje się w kłopoty w portowej knajpie, z opresji ratuje ją Janek – najbardziej wyjątkowy chłopak, jakiego dotąd poznała. Czy kilka mazurskich dni okaże się czymś więcej niż wakacyjną przygodą? Czy Antolce uda się odnaleźć własną drogę? I jakim cudem prosto z Mazur wyląduje u dawno zapomnianej ciotki, w Beskidzie Niskim?

David Lagercrantz, „ Ta, która musi umrzeć. ”, Wydawnictwo Czarna Owca 2019

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2019_listopad_nowosci_listopad_2019-5.jpgW centrum Sztokholmu znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć bezdomnego, jednak pomimo cech charakterystycznych jego tożsamości nie udaje się ustalić. Lekarka sądowa, Fredrika Nyman, kierując się swoimi podejrzeniami, kontaktuje się z Mikaelem Blomkvistem.

Dziennikarz niechętnie zabiera się do sprawy. Świadkowie potwierdzają co prawda, że mężczyzna kilkukrotnie bełkotał coś pod adresem Johannesa Forsella, szwedzkiego ministra obrony – ale czy faktycznie coś mogło ich łączyć?

Mikael bezskutecznie próbuje skontaktować się z Lisbeth Salander, która po pogrzebie Holgera Palmgrena wyjechała z kraju. Blomkvist nie wie, że Lisbeth trafiła do Moskwy, by raz na zawsze wyrównać rachunki ze swoją siostrą Camillą. Salander podjęła decyzję – będzie myśliwą, nie ofiarą.

Ta, która musi umrzeć to ostatni tom bestsellerowej serii Millennium, która rozeszła się na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. David Lagercrantz z rozmachem łączy ze sobą polityczne skandale, rozgrywki międzynarodowych potęg i nowoczesne technologie.

"Menopauza. Zmiana na lepsze.", Wydawnictwo Publicat S.A. 2019

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2019_listopad_nowosci_listopad_2019-8.jpgWszystko, co kobiety (i nie tylko) chciałyby wiedzieć o menopauzie w czasach, gdy 50-tka to „nowa 30-tka”.

Kiedy się zaczyna menopauza, co się dzieje z gospodarką hormonalną, jakie symptomy towarzyszą menopauzie i w jaki sposób je złagodzić (metody hormonalne i naturalne), jak menopauza wpływa na miesiączkowanie, co dzieje się z układem kostnym, czym są suchość pochwy i nietrzymanie moczu, jak menopauza wpływa na popęd seksualny, jak uzyskać wyczerpujące informacje od lekarzy.

Wiedza fachowa + osobiste doświadczenia kobiet. Rekomendacja lekarzy.

 

Krystyna Mirek, Miłość z błękitnego nieba. ”, Wydawnictwo Edipresse 2019

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2019_listopad_nowosci_listopad_2019-2.jpgWalentynkowy Kraków to dla wielu zakochanych jedno z najbardziej romantycznych miejsc na ziemi. Tu właśnie przybywa Angelika, która ma do podpisania najważniejszy kontrakt w karierze. Nie zawaha się przed niczym, byle tylko osiągnąć cel. Dla niej Kraków to miasto, z którego kiedyś uciekła i nie zamierza wracać do niełatwych wspomnień. Jest skoncentrowana na pracy i nie pozwala sobie na żadne sentymenty.

Po drugiej stronie barykady stoi właściciel prężnie rozwijającej się firmy, prywatnie niepoprawny kobieciarz, choć z zasadami. On też chce podpisać ten kontrakt, ale na swoich warunkach. I również nie ma oporów, by korzystać ze wszelkich sposobów, które mogą do tego doprowadzić.

Co się stanie w mroźną walentynkową noc? Kto zwycięży w biznesowych negocjacjach i w jaki sposób zakończy się próba osiągnięcia niemożliwego kompromisu? Z pozoru niewinny splot wydarzeń sprawi, że życie wielu osób zmieni się bardzo mocno.

Diego Manetti, ,, Módlcie się, by zwyciężyć szatana. ”, Wydawnictwo Esprit 2019

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2019_listopad_nowosci_listopad_2019-1.jpgMaryja ukazała się w Medjugorje jako Królowa Pokoju, która ogłosiła, że przybyła, by rozbudzić wiarę i odnowić Kościół. Co mówi o walce ze złem? Jakie drogi poleca do nawrócenia?
Ta książka wzbogacona o informacje z Katechizmu, nauczanie Ojców Kościoła – św. Benedykta czy św. Tomasza z Akwinu, świadectwa wielkich świętych XX wieku – s. Faustyny Kowalskiej i o. Pio – oraz egzorcystów – na przykład o. Gabriela Amortha, zebrane orędzia z Medjugorje o demonie będzie doskonałym podręcznikiem walki duchowej.
 
Pragnę was obronić od wszystkiego, co wam Szatan proponuje i przez co chce was zniszczyć. Jak nosiłam Jezusa w swoich ramionach, tak i was, drogie dzieci, pragnę ponieść ku świętości. (orędzie z 25 marca 1990 roku)

Agnieszka Nożyńska - Demianiuk, „ Bajkowe opowieści do czytania z rodzicami. ”, Wydawnictwo Books&Fun 2019

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2019_listopad_nowosci_listopad_2019-9.jpgCiepłe i pełne humoru opowieści dla dzieci. Świetne do czytania na dobranoc i dzień dobry. Idealne do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. ?Bajkowe opowieści do czytania z rodzicami? to piękny prezent dla każdego dziecka.

 

 

 

 

Bogdan Musiał, „ Kto dopomoże żydowi…. ”, Wydawnictwo Zysk 2019

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2019_listopad_nowosci_listopad_2019-4.jpgKsiążka o wielowymiarowym tytule. Zdanie wzięte z okupacyjnych ustaw niemieckich można dopełniać na wiele sposobów.

Ten, kto pomagał podlegał karze śmierci. Po wojnie dostawał Medal Sprawiedliwego Pośród Narodów Świata, ale bywał też nazywany antysemitą. Dyskusja dotycząca postaw Polaków wobec Holocaustu, roi się od skrajnie sprzecznych opinii i sądów. Cechują ją skrajne emocje, płynące z różnych doświadczeń, które są absolutyzowane.

Bogdan Musiał – historyk – w swej książce nie kieruje się jednak emocjami, ale daje rzeczową wykładnię prawa niemieckiego, które w żadnym innym okupowanym kraju nie było tak surowe i bezwzględne wobec tych, którzy w jakikolwiek sposób udzielili pomocy Żydom. Stopień gotowości w polskim społeczeństwie do pomocy prześladowanym Żydom był na tyle duży, że niemieccy okupanci czuli się zmuszeni stworzyć specjalne prawodawstwo personalizując takie postawy oraz stosować drakońskie kary i represje. Ich celem było stworzenie atmosfery strachu, aby w ten sposób wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć pomoc skazanym na śmierć Żydom.

Mimo to znalazło się tysiące „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, którzy przekraczali granice lęku. Niejednokrotnie zapłacili za to najwyższą cenę. O nich także opowiada ta książka. Ich ofiara często okazuje się jednak argumentem niewystarczającym. Co parę lat Polacy stawiani są pod pręgierzem, oskarżeni o to, że antysemityzm wyssali z mlekiem matki i współpracowali nazistami w eksterminacji Żydów.

Ta dyskusja nigdy nie ustanie. Tym niemniej trzeba bezustannie zbierać świadectwa.

Izabela Michta, „ Benio, tata i reszta świata. ”, Wydawnictwo Skrzat 2019

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_nowosci_2019_listopad_nowosci_listopad_2019-3.jpgBenio nie jest maluchem- od tygodnia chodzi do przedszkola. I powiem wam więcej, naprawdę mu się tam podoba! Odkrywa przedszkolny świat niezwykle dzielnie, chociaż to nie takie łatwe. Bo na przykład Kamil zapytał go kiedyś, dlaczego jego tata jeździ na wózku...
Szczęściarz jednak z tego Benia- szybko okazuje się, że ma tatę na medal! Co to właściwie znaczy i dlaczego każdy dzień może stać się przygodą?

Nowi koledzy i koleżanki, przeprowadzka, piękna rodzinna więź, a także mamine rady nieraz rafniejsze niż dziecięce lepiej-wiem.

Książka w przystępny i uroczy sposób przedstawia wyzwania i troski naszych milusińskich oraz podejmuje tematy trudne, ale jakże potrzebne.