Lucinda Berry, ,,Idealne dziecko”, Wydawnictwo Filia 2020.
Dlaczego wszechświat pozwala mieć dzieci ludziom, którzy je krzywdzą?
Dlaczego nie daje ich ludziom takim jak ja, którzy ich pragną?
Christopher i Hannah wiodą szczęśliwe i spokojne życie – on jest chirurgiem, ona pielęgniarką.
Brakuje im tylko dziecka. Kiedy do szpitala trafia Janie, porzucona sześciolatka, Christopher od razu nawiązuje z nią kontakt i przekonuje Hannah, żeby wzięli ją do domu jako własną córkę.
Ale Janie nie jest zwykłym dzieckiem. Marzenie o szczęśliwej rodzinie staje się coraz bardziej odległe. Czy tajemnicza przeszłość dziewczynki może doprowadzić wszystkich do niewyobrażalnych czynów, których konsekwencje będą tragiczne w skutkach...?
Myśleli, że to porzucone dziecko, ale rany na jej ciele opowiedziały o wiele straszniejszą historię.
Katarzyna Janus, ,,Wszystko jest możliwe”, Wydawnictwo Filia 2020.
Zawsze jest czas, by rozpocząć nowe życie. Nawet jeśli czasem tego nie chcemy, warto zaryzykować. Bo szczęście i miłość mogą czekać tuż za rogiem.
W wyniku perfidnej intrygi kolegi z pracy, Alicja zostaje pozbawiona prawa wykonywania zawodu. Jako lekarka nie może się z tym pogodzić. Jednak nie pozostaje jej nic innego, jak zupełnie zmienić swoje życie. Przenosi się do małego miasteczka w Karkonoszach. Tam, wśród pięknych górskich pejzaży, pragnie uporządkować swoje życie. Wynajmuje mały drewniany domek, przygarnia psa Mądralę i kota Narzekalskiego i podejmuje pracę w lokalnej restauracji. Ale zamiast upragnionego spokoju na jej drodze stają dwaj, zupełnie od siebie różni, mężczyźni.
Zakochuje się w niej sympatyczny alpinista, Kostek, jednak jej serce może skraść ktoś inny. Chociaż Alicja nie myśli o nowej miłości, los ma dla niej inne plany.
Który z mężczyzn zdobędzie serce Alicji? Jak potoczą się dalsze losy niesłusznego oskarżenia i niesprawiedliwego wyroku skazującego? Jaką rolę w życiu Alicji odegra mała dziewczynka z patologicznej rodziny?
W malowniczych Karkonoszach, wśród życzliwych mieszkańców małego górskiego miasteczka, życie toczy się swoim torem. Dajcie się ponieść pięknej opowieści o trudnych wyborach i poszukiwaniu szczęścia.
Iwona Żytkowiak, ,,O czym Iza całe życie pamięta?” Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Ta opowieść to dowód na istnienie kobiecej solidarności i siły przyjaźni. To historia rodziny, która pomimo trosk, konfliktów i odmiennych oczekiwań stanowi jedność i siłę. To doskonale stworzony portret psychologiczny kobiety walczącej o szczęśliwe życie.
W Koszykowym Dworze, siedlisku na obrzeżach niewielkiego miasta, Gertruda Pankiewicz i jej mąż wychowują piątkę swoich dzieci, w tym Izę - główną bohaterkę opowieści. Jej życie pełne jest codziennych radości i rodzinnych trosk, pierwszych miłości i przyjaźni na całe życie, ale to dom, z którego pochodzi, jest jej najtrwalszym oparciem. Kiedy umiera pierwszy mąż Izy, wydaje się jej, że cały świat legł w gruzach.
Czy młoda dziewczyna odnajdzie jeszcze spokój w życiu? Czy pozwoli ranom się zabliźnić? Czy odważy się pokochać jeszcze raz? I czy pomogą jej w tym przyjaciółki, z których każda prowadzi własną walkę?
Colleen Hoover, ,,Gdyby nie ty”, Wydawnictwo Otwarte 2020.
Gdyby nie ona, moje życie wyglądałoby inaczej.
Gdyby nie on, nie dałabym sobie rady.
Gdyby nie ty…
Gdyby nie córka, przyszłość Morgan wyglądałaby inaczej. Nie planowała ciąży w młodym wieku i szybkiego ślubu. Teraz jest zdeterminowana, żeby uchronić Clarę przed błędami, które sama popełniła.
Gdyby nie matka, Clara mogłaby iść do przodu.
Według niej Morgan staje się coraz bardziej zgorzkniała i zupełnie brak jej spontaniczności.
Clara nie chce być taka jak ona.
Gdy tragiczny wypadek dotyka ich rodzinę, życie kobiet wywraca się do góry nogami.
Morgan znajduje wsparcie u ostatniego mężczyzny, po którym by się tego spodziewała.
Clara zwraca się do chłopaka, z którym nie mogła się kontaktować. Dla jednej i drugiej to relacje okupione dylematami i trudnymi decyzjami. Czy zakazane uczucia zdołają przetrwać?
Przejmująca powieść o miłości, rodzinie i stracie.
Colleen Hoover z wielką wrażliwością i zrozumieniem opisuje relacje, które prawie przestały istnieć. I zadaje nam pytanie: czy i jak o nie walczyć?
Chava Nissimov, ,,Tajemnica Floriana”, Wydawnictwo TADAM 2019.
Florian ma tajemnicę. Jest nią Ewa, pięcioletnia Żydówka, którą jego rodzina ukrywa w swoim domu. Trwa druga wojna światowa. To ciężki, przerażający czas.
Chłopiec chciałby spotkać się z przyjaciółmi, lecz od przybycia dziewczynki nie może się z nimi widywać. Trudno mu pogodzić się z rozłąką z rówieśnikami, zwłaszcza z ukochaną Kamilą. Powoli jednak pomiędzy Florianem a małą Ewą tworzy się wyjątkowa więź. On jest dla niej trochę jak starszy brat, ona zaś, przez swą dziecięcą niewinność, daje mu ważną lekcję życia – uczy go, jak kochać i chronić.
„Tajemnica Floriana” to przełomowa książka autorstwa ocalonej z Zagłady, przedstawiająca wojenne doświadczenia z perspektywy polskiego dziecka w chrześcijańskiej rodzinie. To opowieść o odwadze i ocaleniu, i o relacjach, które mogą rozkwitnąć nawet w najgłębszym mroku.
Chava Nissimov, poetka i pisarka, przedstawia wewnętrzny świat dzieci z właściwą jej poetycką prostotą. Wzruszającą wizualną oprawę nadają historii Floriana i Ewy ilustracje Marianny Raskin.
Paweł Maj, ,,Tosia w Tarapatach”, Wydawnictwo Skrzat 2018.
Jak tu nie wpadać w tarapaty, gdy ma się na nazwisko Tarapata?! Oj, Tosia jak magnes przyciąga niesamowite stwory i niezwykłe sytuacje. A to ktoś łypie spod łóżka i wciąga pod nie ubranie, a to jakieś widmo kradnie dziadkowi jedzenie...
Skąd ten nagły bałagan i świszczący chichot w dziecięcych pokojach? Czy sala zabaw może rzucać czary, a ulica porywać ludzi? I czemu rower tak złowieszczo mruga? Ciągle jakieś tarapaty... Ale spokojnie! Odważna pogromczyni potworów z pomocą sprawdzonych przyjaciół rozwikła każdą zagadkę. Nawet jeśli przedtem przejdzie ją dreszczyk...
Chcesz się przekonać, czy rzeczywiście strach ma wielkie oczy? Czytaj książki ze znakiem ZŁOWIESZCZE DRESZCZE.
Helena Duggan, ,,Kłopoty z Perfect”, Wydawnictwo Zielona Sowa 2019.
Po ujawnieniu tajemnic, które kryły się w przerażająco idealnym miasteczku Perfect, Violet i reszta mieszkańców cieszą się odzyskaną wolnością po szaleńczych rządach nikczemnych braci Archerów. Ale czy naprawdę już nigdy nie zobaczą Edwarda Archera? Dlaczego Boy zachowuje się dziwnie? I kto kieruje przerażającą armią zombie?
Kolejna niesamowita, niezapomniana przygoda, która przyprawi was o gęsią skórkę. Idealna dla fanów Roalda Dahla, Neila Gaimana i Tima Burtona.
Molly Potter, ,,Co się dzieje w mojej głowie? Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o zdrowej głowie?”, Wydawnictwo TADAM 2019.
Wszyscy wiemy, jak ważny jest umysł – jednak czy wiemy, jak należy dbać o jego zdrowie już od dzieciństwa? Co się dzieje w mojej głowie to książka, która pokazuje dzieciom praktyczne sposoby na to, by dbać o dobrą kondycję głowy, tak samo jak pielęgnuje się kondycję ciała.
Książka porusza takie zagadnienia jak pozytywny obraz siebie, inteligencja emocjonalna, relacje i uważność. Zachęca dzieci, by jak najwcześniej nabrały zdrowych nawyków i wypracowały skuteczne strategie radzenia sobie z trudnościami.
Została napisana w ciepły, przyjazny dziecku, lecz nie infantylny sposób i pomoże ustanowić solidne fundamenty, na których dziecko w przyszłości będzie budować swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.
Rodzice znajdą tu doskonałe punkty zaczepienia, by zacząć z dzieckiem rozmowę na te tematy. Dlatego Co się dzieje w mojej głowie jest lekturą obowiązkową dla każdego rodzica świadomego, czemu zdrowa głowa jest ważna.
Bartosz Sztybor, ,, Mały manipulator”, Wydawnictwo TADAM 2019.
Mały manipulator jest wśród nas. Trudno go znaleźć, rozpoznać, ale on tam jest: w szkole, osiedlowym sklepie i biurze. Nie chowa się, nie siedzi cicho, o nie! Mówi, tłumaczy, przekonuje, i to tak sprytnie, że każdy z nas robi dokładnie to, czego mały manipulator chce. Bo taki już ten mały manipulator jest.
Manipulacja jest dzisiaj wszędzie: w polityce, telewizji, gazetach i na ulicy. Dotyka dorosłych i dzieci. Trudno jest uniknąć manipulacji i łatwo się jej poddać, zwłaszcza jeśli nie zna się sztuczek, które stosuje się w manipulacji. „Mały manipulator” to książka dla najmłodszych, która pomaga rozpoznać metody manipulacji i która uczy, jak im się nie poddawać. Napisana wprawdzie dla dzieci, ale również z myślą o dorosłych. Jest „niewygodna”, bo budzi niepokój...
I bardzo dobrze, bo taki niepokój powinien towarzyszyć nam, gdy pojawiają się podejrzenia, że ktoś nami manipuluje. Czytajmy, myślmy i reagujmy, niech manipulator wie, że znamy jego sztuczki!
Benji Davies, ,,Miś Pracuś. Na budowie” Wydawnictwo Wilga 2020.
Miś Pracuś wybiera się na plac budowy. Dołącz do niego, czytając wesołą książeczkę z wysuwanymi elementami. Książeczka składa się z ośmiu, sztywnych stron w twardej okładce. Poznawaj świat z Misiem Pracusiem!