William Styron, ,,Wybór Zofii”, Wydawnictwo Replika 2020
Co zrobiłaś, że żyjesz, gdy tylu tam zginęło?
Rok 1947, Brooklyn. Zofia – piękna, delikatna córka polskiego antysemity i była więźniarka obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu nie potrafi się uporać z demonami przeszłości. Jej kochanek, Natan – żydowski intelektualista i schizofrenik, żyje obsesyjnym pragnieniem odwetu za zbrodnie wojenne. Stingo, początkujący pisarz i ich sąsiad przeżywa fascynację obojgiem, bezgranicznie zakochuje się w Zofii i zostaje powiernikiem jej skrywanych, obozowych przeżyć
Zofia, nie umiejąc się pogodzić z wyborem, którego dokonała za drutami Auschwitz, znowu musi wybierać – tym razem, by ocalić siebie.
Czy człowiek jest w stanie zrozumieć piekło nazistowskich obozów koncentracyjnych, jeśli go nie doświadczył?
Katarzyna Bonda, ,,Miłość leczy rany”, Wydawnictwo Muza 2019
Kerej mieszka w kazachstańskim Uralsku, gdzie honor mężczyzny jest ważniejszy od życia czy śmierci. Kiedy młody wojownik i jogin sprzeciwia się lokalnemu gangowi, nie ma wyjścia - musi wyjść z tej sytuacji z twarzą. By obronić własny honor, młody jogin zabija własnych oprawców. Jednak teraz czeka go ucieczka przed odpowiedzialnością za podjęte decyzje. Emigruje do Polski, gdzie zmienia tożsamość i zrywa z przeszłością. Teraz jest Igorem.
W 1997 roku w Srebrnej Górze podczas dyskoteki w jednym z klubów chłopak poznaje młodą, wolną studentkę - Tośkę. Ich spotkanie sprawia, że losy młodych ludzi zaczną przeplatać się na dłużej. Cztery lata później w Ząbkowicach Śląskich Igor i Tośka starają się żyć normalnie, jak każda inna para. Igor udziela porad jako znachor i prowadzi zajęcia jogi. Tośka zaś... nieustannie zamartwia się przeszłością swojego chłopaka.
Dziewczyna wie, że Igor w przeszłości kogoś zabił. Nie zna jednak przyczyny, dla których to zrobił. Coraz częściej pojawiają się u niej też wątpliwości wobec tego, czy wie, kim jest jej chłopak. Tośka pragnie poznać prawdę. A gdy sekrety zaczną wychodzić na jaw, nie będzie już jak przedtem.
Beata Pawlikowska, ,,Blondynka na Wyspie Zakochanych”, Wydawnictwo Edipresse 2018
Ona wyruszyła na swoją kolejną samotną wyprawę do Ameryki Środkowej. Samodzielna, odważna, myślała, że nie potrzebuje nikogo do szczęścia. W tym samym czasie w Nowym Jorku on kupił bilet, spakował plecak, wsiadł do samolotu i wylądował w tym samym miejscu, co ona. Spotkali się w samochodzie jadącym do dawnego miasta Majów w dżungli Ameryki Środkowej.
On z natury rozmowny, przyjacielski, otwarty i chętnie nawiązujący nowe znajomości tamtego dnia był wyjątkowo milczący i z nikim nie miał ochoty rozmawiać. Ona zawsze wolała wędrować samotnie, ale tamtego dnia wyjątkowo chciała porozmawiać właśnie z nim. Nocą z nieba zaczęły spadać gwiazdy, a oni nie chcieli się już rozstać.
Komedia romantyczna, której scenariusz napisało życie i która zdarzyła się naprawdę. Między Nowym Jorkiem, Warszawą i rajską wyspą na Karaibach.
Andrzej Nowak, ,,Dzieje Polski. Tom 1 do 1202. Skąd nasz ród.”, Wydawnictwo Biały Kruk 2014
Pierwszy tom monumentalnych "Dziejów Polski" autorstwa prof. Andrzeja Nowaka, wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, to świetnie napisana panorama początków państwa polskiego od jego czasów legendarnych do 1202 r., czyli śmierci Mieszka Starego i zakończenia kroniki Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem.
Barwnie ukazane postacie władców, duchownych, świętych i rycerzy. Burzliwe wydarzenia związane z tworzeniem państwa, jego rozkwitem, kryzysami i odbudowami. Znamienne decyzje, które zaciążyły na całej późniejszej polskiej historii. Książka, napisana przystępnym, a jednocześnie pięknym językiem, stanowi pierwszy tom sześcioczęściowej historii Polski przygotowywanej przez autora dla Czytelników.
Suzanne Collins, ,,Igrzyska śmierci. Tom 1”, Wydawnictwo Media Rodzina 2018
Dziesięć lat od pierwszego wydania bestsellerowa seria ukazuje się w wyjątkowej jubileuszowej edycji. „Igrzyska śmierci” zawładnęły wyobraźnią milionów czytelników na całym świecie, którzy z zapartym tchem śledzili historię Katniss i kibicowali jej w walce z okrutnym systemem. Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów.
Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...
W tym wyjątkowym wydaniu czytelnicy znajdą jeszcze jedną niespodzianką – dwa wywiady z autorką trylogii Suzanne Collins, w których opowiada o tym, jak ewoluowała opowieść o igrzyskach, o inspiracjach, o koncepcji wojny sprawiedliwej, a także o tym, jak przebiegał proces wydawniczy oraz o pierwszych dziesięciu latach trylogii, obejmujących zarówno premiery książek, jak i filmów.
Brian Conaghan, ,,Kiedy Pan Piecho gryzie.”, Wydawnictwo YA! 2019
Dylan Mint ma zespół Tourette’a – jego życie to ciągła walka z niekontrolowanymi tikami, wybuchami i przekleństwami. Kiedy podczas rutynowej kontroli w szpitalu przypadkiem podsłuchuje, że zostało mu zaledwie kilkanaście miesięcy życia, sporządza swoją bucket list – listę rzeczy do zrobienia przed śmiercią.
Ich wykonanie wywróci świat nastolatka do góry nogami...
Grzegorz Strzeboński, Patrycja Wojtkowiak - Skóra, ,,Grosz do grosza czyli , ekonomia wierszem.”, Wydawnictwo Greg 2021
Każdy wie, że pieniądze szczęścia nie dają... ale należy wiedzieć, jak je zarobić i jak nimi rozsądnie gospodarować. Przedstawiamy książeczkę, która pomoże każdemu dziecku zrozumieć zagadnienia związane z ekonomią. Zostały one przedstawione za pomocą wesołych wierszyków, napisanych lekkim językiem i z humorem oraz przepięknie zilustrowanych.
Nie ma tutaj trudnych terminów, niezrozumiałych teorii, za to są odpowiedzi na wiele pytań związanych z codziennością - jak działa bankomat? Do czego może się przydać paragon? Jak ustala się cenę różnych produktów? Po co podpisuje się umowę o pracę? Czym są renta i emerytura i skąd się biorą pieniądze na nie? Dlaczego trzeba płacić podatki? I wiele, wiele innych.
Z tą książką świat ekonomii nie będzie miał przed dziećmi tajemnic! Zapraszamy do wspólnej lektury!
Patrycja Wojtkowiak - Skóra, ,,Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce”, Wydawnictwo Greg 2021
„Poznaję Polskę” to najlepsza książka dla dzieci, które chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego o swojej Ojczyźnie. Zawiera zbiór krótkich, łatwych w odbiorze wierszyków opisujących najciekawsze miejsca w znanych polskich miastach, polskie rzeki, góry, zwierzęta, rośliny, a także zwyczaje, święta, a nawet potrawy.
W drugiej części książki znajdują się wiersze dotyczące ważnych polskich postaci historycznych i najistotniejszych w naszej historii wydarzeń. Całość zamykają najważniejsze legendy - również wierszem. Tekstom towarzyszą zdjęcia i kolorowe rysunki.
Zapraszamy do wspólnej lektury i wesołej zabawy razem z dzieckiem!
Joanna Krzyżanek, ,,Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku.”, Wydawnictwo Debit 2018
Trzecia część kulinarnych przygód Ignasia Ziółki. Ignaś Ziółko i jego pies Kminek otwierają Bardzo Smaczną Księgę i przenoszą się do warzywniaka. Przeżywają w nim przygodę, która pachnie jak koperek, smakuje jak marchewka i jest miękka jak papka z zielonego groszku. Przez kilka dni przygotowują kolorowe i zdrowe potrawy. Próbują znaleźć odpowiedzi na warzywne pytania:
Dlaczego należy jeść cebulę? Czy od marchewki zęby stają się marchewkowe? Czy brukselka ma coś wspólnego z Brukselą? I czy ogórki lubią być zamknięte w słojach z czosnkiem i chrzanem?
Svenja Herrmann, Józef Wilkoń ,,Wilczki.”, Wydawnictwo Media Rodzina 2018
Cztery wilcze szczenięta skuszone nęcącymi zapachami wyruszają na podbój lasu. Pełna tajemnic ciemność, zagadkowa toń jeziora, tęsknota za matką i doskwierający głód – czy wilczki poradzą sobie podczas pełnej niespodzianek wyprawy?
Prawdziwa gratka dla najmłodszych: niepowtarzalne sceny autorstwa mistrza ilustracji i rzeźby Józefa Wilkonia i plastyczny tekst Svenji Herrmann to uczta dla miłośników natury. Charakterystyczne dla artysty obrazy są prawdziwe – nie upiększają i nie idealizują. Poczuj wilczy zew i ruszaj z watahą po przygodę!