• baner-6.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-2.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-1.jpg
Smaller Default Larger

Walter Tevis, ,, Gambit królowej”, Czarne 2020.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_luty_nowosci_luty_2022-2.jpgW wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój. Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie.

Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.

Gambit królowej to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.

Andrzej Kosmala, ,,Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino”, Świat Książki 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_luty_nowosci_luty_2022-4.jpgŻycie jak wino – uzupełniona, oficjalna (auto)biografia Krzysztofa Krawczyka, opowieść na dwa głosy: artysty oraz jego menedżera – Andrzeja Kosmali.

Całe życie wielkiego piosenkarza aż po jego ostatnie dni. Tylko w tej książce przeczytacie o niespotykanej męskiej przyjaźni, dowiecie się, jak wyglądały kulisy sławy i barwne życie Krzysztofa Krawczyka, a także zapoznacie się z anegdotami i wcześniej nieznanymi faktami. Całość dopełniona wypowiedziami współpracowników artysty i jego najbliższych przyjaciół.

Wielką gratką dla fanów artysty będzie bogaty materiał ilustracyjny – zdjęcia z prywatnego archiwum Artysty.

 

B.J. Fogg, ,,Mikro nawyki. Niewielkie zmiany, które wiele zmieniają”, 2021 Agora.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_luty_nowosci_luty_2022-5.jpgZmiana twojego życia na lepsze jest łatwiejsza niż myślisz. Czy chcesz schudnąć, spać, by się wysypiać czy też odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym - sekret tkwi w tym, by zacząć od małych rzeczy.

Przez lata wmawiano nam, że bycie zdrowszym i bardziej produktywnym to kwestia siły woli: powinniśmy podążać za trendami i dokonywać ciągłych zmian w naszym stylu życia. Jednak niezależnie od tego, czy chodzi o naszą diety, plany fitness czy pracę, radykalne zmiany zwykle się nie sprawdzają albo działają bardzo krótko. Więc co mamy robić? Zamiast skazanych na porażkę rewolucji powinniśmy zacząć od szybkich zwycięstw - i wdrożyć w naszą codzienność nowe mikro nawyki. One zmienią wszystko!

W bestsellerowej, wysoko ocenianej i przez czytelników, i specjalistów książce "Mikro nawyki" B.J. Fogg pokazuje, jak zmienić nasze życie na lepsze utrwalając każdy drobny nawyk raz na zawsze.

Wykorzystując wieloletnią pracę naukową oraz praktyczne doświadczenie pracy z ponad 40 tysiącami osób, objaśnia mechanizm kształtowania nawyków. Skup się na tym, co możesz łatwo zmienić - wyjaśnia Fogg - a nie na tym, co wymaga ogromnego wysiłku; skup się na tym, co chcesz robić, a nie na tym, co powinieneś. W mikro nawykach kryje się zaskakująca prawda - budowanie szczęśliwszego, zdrowszego życia może być łatwe i zaskakująco przyjemne.

Rachela Berkowska, ,, Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum”, Prószyński i S-ka 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_luty_nowosci_luty_2022-6.jpgRuszając na wyprawy w Himalaje i Karakorum godzili się na wyrzeczenia, zimno, głód, chorobę wysokościową, ale przecież nikt z nich nie myślał o ostatecznym. O tym, że zapuszczając się w strefę śmierci, może już z niej nie wróci.

Niebosiężne szczyty - wśród nich Lhotse, K2, Annapurna Południowa, Broad Peak… Niezwykli ludzie - jak Stanisław Latałło, Andrzej Bieluń, Barbara Kozłowska czy Łukasz Chrzanowski… Los splótł ich ze sobą - człowieka i górę - na zawsze. Jaka była ta ostatnia wspinaczka? Co sprawiło, że zdobywając szczyt, przekroczyli kruchą granicę między wyzwaniem a ryzykiem?

Wysokogórskie wyprawy i próba drobiazgowego odtworzenia tych decydujących chwil. Historie złożone z wielu puzzli, wyczytane z prasy, książek, raportów, wyniesione ze spotkań i rozmów. By je ocalić w pamięci. Nie zapomnieć. Nie tylko o tych, którzy znaleźli się po drugiej stronie grani, ale też o ich partnerach i ratownikach - jakże często narażających własne życie. Opowieść o granicach ryzyka, odwadze i poświęceniu. O emocjach związanych z pasją wspinania będących zapłatą, rozgrzeszeniem i powodem, dla którego zapomina się o trudnościach, by znów wyruszyć w góry, na szczyt.

Rachela Berkowska pośród rodzin, najbliższych i członków tragicznych wypraw szuka odpowiedzi na pytania, które pozostają tajemnicą gór.

Małgorzata Potocka, ,, Globalne czytanie. Gdzie jest piłka?”, Olesiejuk 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_luty_nowosci_luty_2022-7.jpgSeria „Globalne czytanie” to książki dla najmłodszych wykorzystujące metodę czytania cało wyrazowego – bez znajomości poszczególnych liter dziecko z czasem zapamiętuje obraz graficzny wyrazu.

Wystarczy kilka minut dziennie, koniecznie w formie zabawy, a maluch zacznie „czytać”, przy okazji ćwicząc pamięć, spostrzegawczość i koncentrację.
Ważne, aby zabawa w czytanie przebiegała w przyjaznej atmosferze i sprawiała wiele radości.

 

 Tony Wolf, ,,Moje pierwsze emocje. Nieśmiałość” , Olesiejuk 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_luty_nowosci_luty_2022-1.jpgPięć uroczych opowiastek o zwierzątkach z pięknymi ilustracjami włoskiego rysownika Tony’ego Wolfa.

Kangurek, Nietoperzyk, Baranek, Słonik i Hipcio muszą uwierzyć w siebie i pokonać swoją nieśmiałość. Czy to im się uda?

Książeczka pomoże małym czytelnikom nauczyć się rozpoznawania własnych emocji i radzenia sobie z nimi.

 

 

Praca zbiorowa, ,, Idzie kominiarz i inne rymowanki”, Wilga 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_luty_nowosci_luty_2022-3.jpgIdzie kominiarz… to zbiór lubianych i ponadczasowych polskich rymowanek. Znalazły się tu znane i przekazywane kolejnym pokoleniom wierszyki, które zapewnią mnóstwo dobrej zabawy całej rodzinie.