Walter Tevis, ,, Gambit królowej”, Czarne 2020.
W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój. Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie.
Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.
Gambit królowej to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.
Andrzej Kosmala, ,,Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino”, Świat Książki 2021.
Życie jak wino – uzupełniona, oficjalna (auto)biografia Krzysztofa Krawczyka, opowieść na dwa głosy: artysty oraz jego menedżera – Andrzeja Kosmali.
Całe życie wielkiego piosenkarza aż po jego ostatnie dni. Tylko w tej książce przeczytacie o niespotykanej męskiej przyjaźni, dowiecie się, jak wyglądały kulisy sławy i barwne życie Krzysztofa Krawczyka, a także zapoznacie się z anegdotami i wcześniej nieznanymi faktami. Całość dopełniona wypowiedziami współpracowników artysty i jego najbliższych przyjaciół.
Wielką gratką dla fanów artysty będzie bogaty materiał ilustracyjny – zdjęcia z prywatnego archiwum Artysty.
B.J. Fogg, ,,Mikro nawyki. Niewielkie zmiany, które wiele zmieniają”, 2021 Agora.
Zmiana twojego życia na lepsze jest łatwiejsza niż myślisz. Czy chcesz schudnąć, spać, by się wysypiać czy też odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym - sekret tkwi w tym, by zacząć od małych rzeczy.
Przez lata wmawiano nam, że bycie zdrowszym i bardziej produktywnym to kwestia siły woli: powinniśmy podążać za trendami i dokonywać ciągłych zmian w naszym stylu życia. Jednak niezależnie od tego, czy chodzi o naszą diety, plany fitness czy pracę, radykalne zmiany zwykle się nie sprawdzają albo działają bardzo krótko. Więc co mamy robić? Zamiast skazanych na porażkę rewolucji powinniśmy zacząć od szybkich zwycięstw - i wdrożyć w naszą codzienność nowe mikro nawyki. One zmienią wszystko!
W bestsellerowej, wysoko ocenianej i przez czytelników, i specjalistów książce "Mikro nawyki" B.J. Fogg pokazuje, jak zmienić nasze życie na lepsze utrwalając każdy drobny nawyk raz na zawsze.
Wykorzystując wieloletnią pracę naukową oraz praktyczne doświadczenie pracy z ponad 40 tysiącami osób, objaśnia mechanizm kształtowania nawyków. Skup się na tym, co możesz łatwo zmienić - wyjaśnia Fogg - a nie na tym, co wymaga ogromnego wysiłku; skup się na tym, co chcesz robić, a nie na tym, co powinieneś. W mikro nawykach kryje się zaskakująca prawda - budowanie szczęśliwszego, zdrowszego życia może być łatwe i zaskakująco przyjemne.
Rachela Berkowska, ,, Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum”, Prószyński i S-ka 2021.
Ruszając na wyprawy w Himalaje i Karakorum godzili się na wyrzeczenia, zimno, głód, chorobę wysokościową, ale przecież nikt z nich nie myślał o ostatecznym. O tym, że zapuszczając się w strefę śmierci, może już z niej nie wróci.
Niebosiężne szczyty - wśród nich Lhotse, K2, Annapurna Południowa, Broad Peak… Niezwykli ludzie - jak Stanisław Latałło, Andrzej Bieluń, Barbara Kozłowska czy Łukasz Chrzanowski… Los splótł ich ze sobą - człowieka i górę - na zawsze. Jaka była ta ostatnia wspinaczka? Co sprawiło, że zdobywając szczyt, przekroczyli kruchą granicę między wyzwaniem a ryzykiem?
Wysokogórskie wyprawy i próba drobiazgowego odtworzenia tych decydujących chwil. Historie złożone z wielu puzzli, wyczytane z prasy, książek, raportów, wyniesione ze spotkań i rozmów. By je ocalić w pamięci. Nie zapomnieć. Nie tylko o tych, którzy znaleźli się po drugiej stronie grani, ale też o ich partnerach i ratownikach - jakże często narażających własne życie. Opowieść o granicach ryzyka, odwadze i poświęceniu. O emocjach związanych z pasją wspinania będących zapłatą, rozgrzeszeniem i powodem, dla którego zapomina się o trudnościach, by znów wyruszyć w góry, na szczyt.
Rachela Berkowska pośród rodzin, najbliższych i członków tragicznych wypraw szuka odpowiedzi na pytania, które pozostają tajemnicą gór.
Małgorzata Potocka, ,, Globalne czytanie. Gdzie jest piłka?”, Olesiejuk 2021.
Seria „Globalne czytanie” to książki dla najmłodszych wykorzystujące metodę czytania cało wyrazowego – bez znajomości poszczególnych liter dziecko z czasem zapamiętuje obraz graficzny wyrazu.
Wystarczy kilka minut dziennie, koniecznie w formie zabawy, a maluch zacznie „czytać”, przy okazji ćwicząc pamięć, spostrzegawczość i koncentrację.
Ważne, aby zabawa w czytanie przebiegała w przyjaznej atmosferze i sprawiała wiele radości.
Tony Wolf, ,,Moje pierwsze emocje. Nieśmiałość” , Olesiejuk 2021.
Pięć uroczych opowiastek o zwierzątkach z pięknymi ilustracjami włoskiego rysownika Tony’ego Wolfa.
Kangurek, Nietoperzyk, Baranek, Słonik i Hipcio muszą uwierzyć w siebie i pokonać swoją nieśmiałość. Czy to im się uda?
Książeczka pomoże małym czytelnikom nauczyć się rozpoznawania własnych emocji i radzenia sobie z nimi.
Praca zbiorowa, ,, Idzie kominiarz i inne rymowanki”, Wilga 2021.
Idzie kominiarz… to zbiór lubianych i ponadczasowych polskich rymowanek. Znalazły się tu znane i przekazywane kolejnym pokoleniom wierszyki, które zapewnią mnóstwo dobrej zabawy całej rodzinie.