• baner-4.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-2.jpg
Smaller Default Larger

Madeline Martin, ,,Ostatnia księgarnia w  Londynie”, Muza 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2022-6.jpgInspirowana historią kilku księgarni, którym udało się przetrwać Blitz, Ostatnia księgarnia w Londynie jest ponadczasową opowieścią o wojennej stracie, miłości i niepokonanej sile literatury.

Sierpień, 1939. Londyn szykuje się do wojny, podczas gdy armia Hitlera szturmuje Europę. Grace Bennett zawsze marzyła o przeprowadzce do stolicy, ale nie spodziewała się, że zastanie w niej bunkry, worki z piaskiem i zasłony zaciemniające w oknach. A tym bardziej nie sądziła, że zatrudni się w Primrose Hill, zakurzonej księgarence w samym sercu Londynu.

W czasie coraz brutalniejszych ataków na pogrążone w ciemności miasto, Grace odkrywa potęgę opowieści, które potrafią zjednoczyć lokalną społeczność w niewyobrażalny sposób i rozjaśnić nawet najgęstszy wojenny mrok.

Anna Karpińska, ,,Jestem twoją córką”, Prószyński i S-ka 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2022-9.jpgCzy jesteśmy gotowi na to, że zatajona prawda odmieni nasze życie?

Testament Sambora Jaremy wywołuje rodzinne trzęsienie ziemi. Zmarły - oprócz trojga dorosłych dzieci z legalną żoną - miał córkę, którą postanowił uwzględnić w ostatniej woli.

Niełatwo ją odnaleźć, a kiedy rodzeństwo trafia na jej trop, powiązania rodzinne okazują się bardziej skomplikowane, niż mogło się wydawać. Na jaw wychodzą skrywane tajemnice, które mogą poróżnić bohaterów. Nic nie jest oczywiste…

Czy Weronika, córka z prawego łoża, i Dobrosława, ta druga, nieoczekiwanie powołana do spadku, odnajdą się w tej sytuacji? Czy zaakceptują przeszłość i odkryją drogę do porozumienia?

Edyta Świętek, ,,Przezroczyste”, Pascal 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2022-2.jpgHistoria samotnego macierzyństwa i powolnego rozpadu pewnej rodziny.

Dla Sylwii samotne macierzyństwo oznacza brak wsparcia ze strony męża Karola oraz najbliższych. Dla Patrycji, córki Sylwii, nieumyślnie podążającej ścieżką życiową swojej matki, to już całkowita samotność w wychowywaniu dziecka. Kamila, jej siostra, sprawia olbrzymie problemy wychowawcze. Karol ma romans.

Katalizatorem rozpadu rodziny Widłaków jest pojawiająca się w niej choroba nowotworowa. Czy zdołają się porozumieć?

 

J.S. Monroe, ,,Zapomnij, jak się nazywam”, W.A.B.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2022-4.jpgSkąd masz wiedzieć, komu możesz zaufać… kiedy nie wiesz nawet, kim jesteś? Stoisz przed drzwiami własnego domu. Są w nim jacyś obcy ludzie. I nagle coś do ciebie dociera. Nie pamiętasz, jak masz na imię.

Wylądowała na dworcu po ciężkim tygodniu w pracy. Jej torebka została skradziona, a razem z nią jej tożsamość. W środku było całe jej życie: paszport, portfel, klucze do domu. Kiedy chciała zgłosić przestępstwo, nie mogła sobie przypomnieć własnego imienia. Pamiętała jedynie adres.

Teraz stoi przed domem Tony’ego i Laury. Mówi, że tutaj mieszka. Oni twierdzą, że nigdy jej nie widzieli.

Któreś z nich kłamie.

Michael Lewis, ,,Przeczucie”, Marginesy 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2022-5.jpgPandemia dotknęła każdego z nas. To horror, który wydarzył się naprawdę.

Gdy z Chin dotarły niepokojące wiadomości o nowym wirusie, naukowcy i lekarze chcieli działać od razu. Jednak amerykańskie władze upierały się, że nie ma się czym martwić. Prezydent Trump zachowywał się, jakby nic się nie wydarzyło.

Michael Lewis pokazuje początki pandemii z perspektywy ludzi, których działania były hamowane na szczeblu centralnym. Czy gdyby zespół niezależnych specjalistów, nazywanych Wolverines, wcześniej dostał zielone światło do walki z wirusem, epidemia potoczyłaby się inaczej? Czy gdyby urzędnicy słuchali lekarzy, udałoby się uratować setki tysięcy ludzi?

Autor wylicza wiele takich przykładów. Pokazuje, że wirus niemocy toczy cały system administracji. Podkreśla też rolę internetu i mediów społecznościowych. Dla wielu osób stały się one podstawowym źródłem informacji, ale jednocześnie zamieniły się w narzędzia do szerzenia fake newsów.

Przeczucie zaskakuje i przeraża zarazem. Lewis opisuje fakty, ale jego książkę czyta się jak najlepszy thriller medyczny.

Agnieszka Stelmaszyk, ,,Zagadka purpurowej orchidei ‘’, Wilga 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2022-3.jpgPierwszy tom nowej serii Agnieszki Stelmaszyk – autorki bestsellerowej serii Mazurscy w podróży.

Purpurowa orchidea to zagrożony wyginięciem kwiat, którego ostatni okaz na świecie rośnie w trudno dostępnej azjatyckiej dżungli. Misji odnalezienia go i ocalenia gatunku podejmuje się botanik Paul Flynn. Okazuje się jednak, że dociera na miejsce za późno – kwiat zostaje skradziony przez najemników wynajętych przez bogatego kolekcjonera. W tym samym czasie w trakcie konferencji organizowanej w ramach szczytu klimatycznego w tajemniczych okolicznościach znika jedna z prelegentek Alicja Szafrańska, która badała wpływ ludzkiej działalności na globalne ocieplenie.

Niewiele później czwórka przyjaciół z Klubu Przyrodnika – Natalia, Zuzanna, Tymek i Dominik – dowiaduje się o zaginięciu mieszkającego w pobliżu Wiktora Orlińskiego. Nikt nie wie, gdzie podział się starszy mężczyzna, ale jego ukochana szklarnia została wcześniej zdemolowana przez nieznanego sprawcę. Nastolatki postanawiają zbadać tę sprawę i spróbować rozwikłać tajemnicę zaginięcia zaprzyjaźnionego sąsiada. Szybko zwracają uwagę na wskazówki łączące jego zniknięcie ze sprawą Alicji Szafrańskiej. Nie spodziewają się jednak, że tym samym natrafią na ślad kryminalnej intrygi, przez którą może im grozić śmiertelne niebezpieczeństwo…

Wielowątkowa historia, która wciągnie nie tylko najmłodszych czytelników. W emocjonującą przygodowo-kryminalną fabułę autorka ponownie włączyła element edukacyjny, czytelnicy dowiedzą się wielu interesujących ciekawostek o roślinach, zwierzętach i ochronie przyrody. Po raz kolejny Agnieszka Stelmaszyk stworzyła historię od której wprost nie będzie można się oderwać!

Nicolas Gouny, Françoise Laurent, ,,Chlebek”,  HarperCollins Polska 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2022-7.jpgWiadomo, że do chleba trzeba mąki, ale skąd się ona właściwie bierze? Jak kiedyś uprawiano zboże, a jak robi się to dziś? Co się dzieje w młynie? Czym różnią się mąki i dlaczego te ciemniejsze są zdrowsze? Jakie pieczywo je się w różnych zakątkach świata i dlaczego trzeba unikać takiego, które ma w składzie konserwanty?

„Wiem, co jem!” to nowa edukacyjna seria dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pełna zabawnych ilustracji i ciekawostek o jedzeniu. Z książek dzieci dowiedzą się, jak rosną podstawowe owoce, warzywa i zboża; jak są zbierane i przetwarzane; i jak trafiają do sklepów i na talerze.

Zabawne ilustracje i proste teksty ułatwiają zrozumienie treści oraz pomagają oswoić się z nielubianymi produktami i zachęcają do próbowania nowych smaków. Książki z serii „Chcę wiedzieć” kształtują dobre nawyki żywieniowe i uczą, jak jeść zdrowo. Autorzy w prosty sposób wyjaśniają, czym są składniki odżywcze czy kalorie, zachęcając do zdrowego jedzenia.
W serii „Wiem, co jem” ukazały się dotychczas: „Chlebek”, „Czekolada”, „Pomidory”, „Banany”.

Praca zbiorowa, ,,Fiku-miku na nocniku”, Wilga 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2022-8.jpgPingwinek właśnie nauczył się korzystać z nocnika, co wcale nie było łatwe. Na szczęście z pomocą mamy szybko opanował tę trudną sztukę. Fiku-miku na nocniku ze wspaniałej serii książeczek dźwiękowych to ciepła, zabawna opowieść z uroczym bohaterem i pozytywnym przesłaniem. Dzięki przyciskowi dźwiękowi lektura zmieni się w interaktywną zabawę.

 

 

Olga Gorczyca-Popławska, ,,Lisek Julek. Przygoda w lesie”, Wilga 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2022_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2022-1.jpgLisek Julek to seria interaktywnych książeczek dla najmłodszych z uroczym bohaterem. Na kolejnych stronach dzieci poznają przygody liska, w których aktywnie uczestniczą. Rysują i naciskają paluszkiem, obracają książkę i nią potrząsają, naśladują dźwięki i ruchy, by pomagać Julkowi w codziennych czynnościach, które są bliskie także im.

Co za przygoda! Lisek Julek znalazł jajo, które wypadło z dziupli. Czy pomożesz mu się nim zaopiekować? Naśladuj dźwięki i gesty, dmuchaj, potrząsaj książeczką i ją obracaj, aby dzięciołek mógł wrócić do rodziców.