Magdalena Witkiewicz, ,,Telefon od Mikołaja”, FLOW 2022.
Urocza świąteczna opowieść, w której rozmowy są kontrolowane przez tabun ekscentrycznych staruszków!
Wincentyna czeka na wiadomość od Mikołaja. Ukochany wiele lat temu powiedział, że zadzwoni, a on zawsze dotrzymywał słowa. Staruszka nie wie jeszcze, że kiedy w słuchawce telefonu w domu opieki Happy End usłyszy głos Poli, zagubionej nastolatki, zupełnie zmieni się jej życie.
Dorota, nauczycielka jeszcze do niedawna zakochana w swojej pracy i w mężu, przeżywa kryzys. Zawodowy oraz osobisty. W czasie pomiędzy wigilijnym barszczem a karpiem wyrusza z domu ku przygodzie. Czy spotkany przyjaciel z dawnych lat okaże się tym, o kim marzyła?
Maciej chce być dla swoich córek perfekcyjnym ojcem, a czasem nawet matką, bo jego żona prócz siebie nie dostrzega nikogo. Czy w przedświątecznym zamieszaniu uda mu się odkryć, że aby dbać o innych, musi najpierw zrobić coś miłego dla siebie?
W wigilijny wieczór przez zupełny przypadek spotykają się wszyscy w domu pełnym ciepła i miłości. W domu, gdzie marzenia się spełniają, wiek przestaje mieć znaczenie, a pod choinką wszyscy znajdują wyśnione prezenty.
Pamiętajcie, Mikołaj nie patrzy na metryki! Ważne jest tylko to, byście byli grzeczni i mieli piękne marzenia, a wtedy może któregoś dnia też odbierzecie telefon, który was odmieni…
Karolina Wilczyńska, ,,Święta do wynajęcia”, Czwarta Strona 2022.
Seniorzy do wynajęcia ratują Boże Narodzenie!
Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi grudniowy rozgardiasz: zakupy, sprzątanie, gotowanie. W tej szalonej gonitwie łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze.
Ale nie z energicznymi seniorami, którzy po wakacyjnych wojażach znowu wkraczają do akcji.
Józek dostaje propozycję objęcia stanowiska dyrektora, Irenka spędzi Wigilię zupełnie inaczej, niż planowała, dla Melanii będzie to czas nowych znajomości i ciekawych doświadczeń, a
Wiesia i Kazimierz wcielą się w role… aktorów.
Karolina Wilczyńska zaprasza do wigilijnego stołu, by w ciepłej, pełnej humoru historii przypomnieć o tym, że w święta nie liczą się drogie prezenty i wykwintne potrawy, ale ludzie i to, co mają w sercach: miłość, życzliwość i nadzieję.
Zatrzymasz się na chwilę, by posłuchać tej wyjątkowej opowieści?
Magdalena Kordel, ,,Zagubiony Anioł”, Znak 2022.
Rok temu Michalina odważyła się wypowiedzieć skryte życzenia, a dziś aż trudno jej uwierzyć we własne szczęście. Mała Klara, zakochany po uszy Konstanty i troskliwa Nela każdego dnia przypominają jej o tym, jak wielką moc mają anioły. Pierwsze święta w ich nowym domu będą dokładnie takie, jak zaplanowała – wypełnione zapachem mandarynek, melodią wspólnie śpiewanych kolęd i magią świętowania tych szczególnych dni w gronie najbliższych.
Jednak nie dla wszystkich grudzień jest czasem radosnych przygotowań. Haśka oddałaby wiele, aby zapewnić swojej córeczce ciepło i bezpieczeństwo. Ukrywając się z Tosią przed ludźmi, którym nigdy nie powinna ufać, czuje, że jest sama przeciwko światu. I że jak nigdy dotąd potrzebuje jakiegoś znaku. Czegoś, co dałoby jej choć cień nadziei na to, że ona i jej córeczka mają szansę na chleb, którego nie zabraknie, grube rękawiczki i rozgrzany piec. Na to, żeby kochać. Na zwyczajne życie. Bez fajerwerków. Ot, normalne, codzienne bycie razem.
Gdy Michalina po raz pierwszy spotyka zziębniętą i samotną dziewczynę z maleńkim dzieckiem, widzi w niej cząstkę siebie z przeszłości. Wraz z najbliższymi postanawia podarować jej to, co najcenniejsze – nadzieję na lepsze jutro. Jednak czy Haśka będzie gotowa zaufać aniołom, które los postawi na jej drodze?
Zagubiony Anioł to pełna ciepła historia o tym, że cuda, te małe i te nieco większe, mogą nam się zdarzyć każdego dnia, a szczęściem warto się dzielić nie tylko od święta.
Dan Zettwoch, ,,Samochody i ich fascynujące silniki”, Nasza Księgarnia 2022.
Przygotuj się do badania głębin oceanów, dalekiego kosmosu i wszystkiego po drodze! Krwiożercze rekiny, skomplikowane roboty, upierzone welociraptory i dużo więcej czeka na ciebie w NAUKOMIKSACH!
WRZUĆ WYŻSZY BIEG Z „SAMOCHODAMI”!
Najpierw ujarzmiliśmy ogień. Potem wynaleźliśmy koło. W tym momencie ludzkość znalazła się na drodze prowadzącej nieubłaganie do powstania nowego środka lokomocji, który daleko w tyle zostawi nasze stopy, a nawet silne końskie kopyta.
Wyrusz z nami na przejażdżkę! Poznaj ekscentrycznych wynalazców majsterkujących w garażach i auta produkowane masowo przez globalne korporacje. Dowiedz się, skąd biorą się samochody i jak działają. Co zobaczymy, gdy zajrzymy pod maskę? Uruchom silnik i przekonaj się, jak auta wpływają na życie miliardów ludzi i otaczającego nas świata. Brrrum, brrrum!
Praca zbiorowa, ,,Quady świata”, Fenix Editions 2013.
Quady świata to jedyna w swoim rodzaju publikacja, która prezentuje wszystkie najlepsze pojazdy typu ATV oraz side by side. W książce opisanych jest 89 najciekawszych modeli, w tym 13 światowych offroadowych maszyn. Przy każdym z nich znajdą Państwo niezbędne informacje dotyczące wyglądu, budowy, osiągów, a także przeznaczenia pojazdów.
Wszystkie opisy wzbogacone są pięknymi fotografiami, które prezentują te wyjątkowe pojazdy w całej okazałości.
Agnieszka Bator, ,,Bawię się i czytam sylabami. Ćwiczenia dla dzieci uczących się czytać”, Aksjomat 2019.
Polecamy dzieciom rozpoczynającym naukę czytania oraz tym, które mają z czytaniem kłopoty. Metoda czytania sylabowego jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych. W książce dzieci znajdą:
- ćwiczenia ze wzrastającym stopniem trudności – począwszy od sylab otwartych po trudniejsze zbitki: w wyrazach, zdaniach i krótkich tekstach,
- ciekawe zadania i zabawy ułatwiające sylabizowanie,
- rymowanki, wierszyki, zagadki i ciekawostki,• zabawne komiksowe obrazki dopowiadające treść tekstu.
Płynne czytanie to podstawa sukcesu szkolnego. „Czytam sylabami” pomoże w nauce i usprawnieniu techniki czytania wszystkim dzieciom.
Katarzyna Cerazy, praca zbiorowa, ,,Nowe fikołki pana Pierdziołki”, Zysk i S-ka 2013.
Pan Pierdziołka, ten od stołka, swoją pierwszą książką podbił serca tysięcy czytelników. W kolejnym tomie powtarzanek i śpiewanek dowiemy się o nowych fikołkach naszego ulubieńca, o tym że wyprowadził się z Grajdołka,
... krótko żył w Berlinie,
Gdzie armaty rzeźbił w glinie.
Potem zjawił się w Paryżu,
Zająć się sadzeniem ryżu.
Oj, dużo się działo, oj dużo!
W końcu stworzył gdzieś w Meksyku
Szkołę rymów i wierszyków.
O tej szkole wszyscy już się zwiedzieli. Pchają się do niej, no bo gdy piątki dostaje się za wyrecytowanie: „Poszedł żuczek za chałupkę…”, za odśpiewanie: „W murowanej piwnicy, tańcowali zbójnicy”, za napisanie: „Nie dłub w nosie. Boś nie prosię” albo „Z drogi śledzie, bo król jedzie!”. Nikt nie chce ukończyć tej szkoły, bo cóż lepszego od szalonej zabawy w rymy. A więc, moje Pierdziołki, za pióra i na stołki!