• baner-3.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-2.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-5.jpg
Smaller Default Larger

Maria Szypowska, ,,Konopnicka jakiej nie znamy”, Zysk i S-ka 2014.

nowosci marzec 2023 3Maria Konopnicka to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci życia kulturalnego Polski w okresie zaborów. Znana jest przede wszystkim jako autorka słów Roty, a także nowelistka i pisarka wierszy dla dzieci. Była też krytykiem literackim, publicystką i tłumaczką.

Jej dorobek literacki i zaangażowanie w działalność patriotyczną zostały docenione jeszcze za jej życia i wciąż wywierają olbrzymi wpływ na kolejne pokolenia Polaków.

Książka ukazuje życie pisarki począwszy od dzieciństwa w atmosferze powagi, żarliwego patriotyzmu i surowych nauk, poprzez pierwsze próby literackie i dziennikarskie, aż po pełną sukcesów karierę pisarską.

Autorka oparła swą pracę na znakomicie dobranych bogatych źródłach, w doskonale wyważony sposób łącząc walory literackie i naukowe. Powstały w ten sposób fascynujący portret-mozaika nie tylko pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć dzieła poetki, ale też przybliży żywego człowieka – odważną kobietę o szerokich horyzontach, która aktywnie współtworzyła świadomość narodową Polaków w okresie, gdy kraju nie było na mapach.

Weronika Tomala, ,,Jakby jutra miało nie być”, Zysk i S-ka 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_marzec_nowosci_marzec_2023-2.jpgMiłość, potajemne spotkania, obsesja. Czy prawdziwe uczucie ma szansę przetrwać, kiedy wokół czai się zło?

Niewielką miejscowość, w której wszyscy się znają, obiega wiadomość o powrocie z zagranicznej misji Adama Wejchera, młodego żołnierza. Adam ma za sobą trudną przeszłość – kiedy jego żona popełniła samobójstwo, wielu podejrzewało go o dokonanie morderstwa.

Przystojnego żołnierza ma na oku pewna siebie Malwina. Jednak wypadki nie układają się po jej myśli i rozżalona skarży się siostrze, łagodnej Oliwii. Ta postanawia zainterweniować i spotyka się z mężczyzną, by bez ogródek powiedzieć mu, co o nim myśli. Konfrontacja przynosi zaskakujący skutek. Adam i Oliwia odkrywają, że nie są tacy, za jakich na początku się mieli, a wzajemne uprzedzenia to najmniejsza z przeszkód, jaka pojawi się na ich drodze.

Agnieszka Stec-Kotasińska, ,,Tylko to, co ważne” Replika 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_marzec_nowosci_marzec_2023-1.jpgNatalia i Alex przygotowują się do nadchodzącego ślubu. Z pomocą im przychodzi Marcelina, która sama emanuje szczęściem, odkąd dowiedziała się że jej największe marzenie ma szansę się spełnić. Wreszcie zostanie mamą pewnej uroczej czterolatki. Mogłoby się wydawać, że nic nie jest w stanie zburzyć tej sielanki.

Jednak na horyzoncie już zaczynają gromadzić się czarne chmury.

Niespodziewane pojawienie się kogoś z przeszłości, stare tajemnice oraz strach o życie najbliższych sprawią, że bohaterowie zrozumieją, jak kruche może być szczęście i ile wysiłku trzeba włożyć, by go nie stracić.

Czy wyjdą z tej próby zwycięsko i będą umieli odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę w życiu się liczy?
Urokliwe miasteczko Henley-on-Thames, znane z powieści „Siła przeznaczenia”, znów staje się miejscem, w którym grupie przyjaciół dane będzie przeżyć pełen wachlarz emocji.

David Fajgenbaum, ,,Pokonać chorobę”, Filia 2021.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_marzec_nowosci_marzec_2023-5.jpgBestseller Los Angeles Times I Publishers Weekly. Przejmujące wspomnienia młodego lekarza, u którego wykryto rzadką śmiertelną chorobę. W akcie desperacji sam zajął się badaniami nad skutecznym lekiem. I wygrał.

David Fajgenbaum jest lekarzem. Na studiach odnosił sukcesy sportowe. Przezywano go Bestią ze względu na jego wytrzymałość psychiczną i fizyczną. Pewnego dnia zaczął odczuwać ogromne, niewytłumaczalne zmęczenie.

W ciągu kilku tygodni jego narządy wewnętrzne przestały działać. Nikt nie potrafił postawić diagnozy. David jakimś cudem przeżył, jego choroba jednak nie zniknęła.


Camilla Reid, Nicola Slater, ,,MIKUŚ i duży czerwony nocnik”, Wilga 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_marzec_nowosci_marzec_2023-4.jpgSeria z Mikusiem to książeczki dźwiękowe, które w prosty, a jednocześnie zabawny sposób poruszają tematy bliskie maluchom. To między innymi korzystanie z nocnika, przygotowanie do przedszkola, chodzenie spać. Piękne ilustracje, uroczy bohater, realistyczne dźwięki zachwycą każdego malucha.

W książce Mikuś i duży czerwony nocnik bohater nosi duże misiowe majtki i korzysta z dużego czerwonego nocnika. Ale czasem nawet dużym misiom przydarzają się małe wypadki.

 

Nathalie Choux, ,,Smacznego, żyrafiątko! Akademia mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki”, Harper Collins Polska 2023.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_marzec_nowosci_marzec_2023-6.jpgTo kolejna książeczka z serii "Pierwsze bajeczki". Tym razem nasz czytelnik dowiaduje się, co je mała żyrafa. Zwierzątko najpierw pije mleczko mamy, potem próbuje wody z jeziora – co przez długą szyję nie jest to proste. Uwielbia zjadać zielone listki z drzew, aż wreszcie, po całym dniu spędzonym z mamą, zasypia z pełnym brzuszkiem.

"Pierwsze bajeczki" to seria książeczek dla dzieci i rodziców do wspólnego oglądania i czytania. Ruchome elementy doskonale wspierają rozwój maluchów i rozwijają ich sprawność manualną. Piękne kolorowe ilustracje sprawiają, że dzieci z przyjemnością odkrywają świat wokół siebie.

 

Anita Głowińska, ,,Spacer po mieście. A walk in the city. Akademia Kici Koci”, Media Rodzina 2022.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_marzec_nowosci_marzec_2023-7.jpgAkademia Kici Koci. Spacer po mieście. A walk in the city, czyli ucz się angielskiego z rezolutną Kicią Kocią i jej braciszkiem!

Tym razem Kicia Kocia i Pacek planują spacer po mieście, a najmłodsi czytelnicy odkrywają wraz z nimi świat i uczą się przydatnych słówek i zwrotów.