Adam Szustak OP, „Miriam”, Stacja7 2021.
Książka o. Adama Szustaka o Kobiecie jego życia. Pozwól Miriam, by poprowadziła Cię do Jezusa. Mnie znalazła, mnie poprowadziła i dalej przyciąga mnie swoim pięknem ku Źródłu wszelkiego piękna, jakim jest Bóg.
Książka ma bardzo osobisty charakter, jest jak pamiętnik opisujący proces zaprzyjaźniania się z Maryją i budowania krok po kroku relacji z Nią. Składa się z dwóch części zatytułowanych „Kobieta mojego życia” i „Czułe słówka, czyli czym jest litania”.
Joanna Tekieli, „Cudowna wiosna w Olszowym Jarze”, Filia 2023.
Weronika postanawia porzucić życie w mieście i na stałe przenieść się do Olszowego Jaru. Zamierza zaadaptować starą stajnię i stodołę na dom i biuro i zacząć nareszcie żyć na własnych warunkach, we własnym domu - tak, jak to sobie wymarzyła. Olszowy Jar powoli otrząsa się z zimowego snu, ale choć budząca się do życia wiosna i zbliżająca się Wielkanoc napawają optymizmem i nadzieją, nie wszystko da się zaplanować. Przed Weroniką stają problemy i wyzwania, którym będzie musiała stawić czoła.
Czy nowe życie będzie takie, jakiego pragnęła? Czy prowadzenie własnej firmy przyniesie jej satysfakcję? Czy uczucie, które połączyło ją i Darka Wrońskiego przetrwa, gdy pojawią się pierwsze kłopoty?
Małgorzata Serafin, Marek Sekielski, „Jest ok to dlaczego nie chcę żyć?”, Agora 2023.
Bohaterowie tej książki są wspaniałymi i wrażliwymi ludźmi, którzy po latach zmagania się ze sobą doszli do ściany. Stanęli nad przepaścią. Można tu dorzucić jakiekolwiek inne określenie, ale prawda jest taka, że to, co czuje osoba w depresji, trudno ubrać w słowa. Jednak naszym rozmówcom to się udało.
Szczerze i bardzo intymnie opowiedzieli o swoim życiu z depresją. Podzielili się wspomnieniami z najtrudniejszych momentów, w których choroba popchnęła ich w stronę samobójstwa.
Ale zebrane w książce rozmowy to również dowód na to, że z depresji da się wyjść. Że jest nadzieja na wyzdrowienie, choć wewnątrz ledwo tli się wola życia.
Remigiusz Mróz, „Kabalista”, Filia 2023.
Półtora roku po tym, jak Małgorzata Rosa wyjechała do Warszawy, szefostwo stacji telewizyjnej chce, by dziennikarka wróciła do rodzinnego miasta. Ma przygotować materiał na temat ofiary gwałtu, której opolska prokuratura odmówiła pomocy. Zeznania dziewczyny zostały uznane za niewiarygodne, sprawcy nigdy nie zaczęto szukać, a śledztwa nie wszczęto.
Kiedy Rosa zjawia się na miejscu, orientuje się, że w Opolu panuje zmowa milczenia. Nie ma innego wyjścia, niż zwrócić się do jedynej osoby w prokuraturze, której ufa. Gerard Edling został jednak odsunięty na boczny tor przez nową szefową i nie jest w stanie zaoferować pomocy.
Dziennikarce udziela jej niespodziewanie lokalny jasnowidz, od lat odnajdujący zaginione lub martwe osoby, zwany Kabalistą z Chabrów.
Otfried Preussler, „Malutka Czarownica”, Dwie Siostry 2021.
Malutka Czarownica" to jedna z tych magicznych książek, które - przeczytane w dzieciństwie - zapamiętuje się na całe życie. Wielu dorosłych wspomina tę uroczą powieść pełną czarów i niezwykłych przygód jako jedną z najważniejszych i najbardziej ukochanych lektur lat dziecięcych.
Teraz także ich dzieci będą mogły zapomnieć o całym świecie, śledząc z zapartym tchem perypetie Malutkiej Czarownicy i mówiącego kruka Abraksasa, i poznać zdumiewający sekret: czym zła czarownica różni się od dobrej.
Pip Jones, „Feluś Kocimiętki grasuje w markecie”, Zielona Sowa 2019.
Nie ma nic bardziej nudnego niż zakupy w supermarkecie… Ala woli zostać w domu i bawić się z Felusiem. Ale gdy nie udaje się uniknąć wyprawy do sklepu, Feluś robi co w jego mocy, by nudne zakupy zamieniły się w SZALONĄ ZABAWĘ! "Wspaniała opowieść o niecodziennej przyjaźni, która poruszy wyobraźnię każdego małego czytelnika.
To pięknie ilustrowana seria, pełna zabawnych i jednocześnie mądrych historii" - Agnieszka Sienkiewicz
Liliana Fabińska, „Jak rosną zwierzęta blisko nas”, Papilon 2022.
Dzieci pytają: co? jak? dlaczego? Seria „Od...do” odpowiada.
Które zwierzę wygląda jak kwiat? Po co dżdżownicy siodełko? Jak pływa flądra? Czy jeżyki rodzą się z kolcami? Dlaczego króliki muszą jeść twarde rośliny?
Pokazujemy i objaśniamy, jak rosną zwierzęta blisko nas – te, które możecie spotkać nawet na spacerze.
Izabela Mikrut, Ewa Poklewska-Koziełło, „Co robią konie”, Nasza Księgarnia 2021.
Opowiem ci, mamo, co robią konie” to wyjątkowa pozycja dla miłośniczek i miłośników tych pięknych zwierząt. Spotkacie tu konie, kucyki, koniki polskie, rzadkie zebryny oraz zebrule, a także jednorożce czy pegazy. Dowiecie się między innymi, czym różni się cwał od kłusu, w co ubiera się jeździec oraz jak konie spędzają wolny czas.
Poznacie mnóstwo końskich maści: w tym myszatą i tarantowatą. Zajrzycie też do stajni.