• baner-5.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-2.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-3.jpg
Smaller Default Larger

Lea Kampe, „Anioł z Warszawy”, Znak 2022Warszawa, 1940 rok.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_lipiec_nowosci_lipiec_2023-3.jpgGdy naziści tworzą getto w okupowanej stolicy, Irena nie zamierza siedzieć z założonymi rękami. W jego murach zamknięto przecież tysiące osób potrzebujących pomocy… Jej pomocy. Dzięki wsparciu przyjaciół dziewczyna wyprowadza żydowskie dziecko na aryjską stronę – najpierw jedno, potem drugie, a później kolejne. Nadaje im nową tożsamość, a prawdziwe nazwiska zapisuje na bibułkach, które potem starannie ukrywa.

Wie, jak wiele ryzykuje, ale każdego dnia wraca do getta. Bo za jego murami pozostał ktoś jeszcze, ktoś najbliższy sercu Ireny – Adam, miłość jej życia… Niezwykła historia Ireny Sendlerowej, jednej z największych bohaterek XX wieku, którą wreszcie możemy poznać taką, jaka była: pełną pasji, niezłomną i gotową do poświęceń. Poruszająca opowieść o sile charakteru i uczuciu, które rozkwitło w cieniu wojny. Dzięki swojej odwadze ocaliła tysiące dzieci.

Sylwia Trojanowska, „Żona nazisty”, Marginesy 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_lipiec_nowosci_lipiec_2023-1.jpgAnna Łabędź trwa u boku męża, Gustawa Guderiana – Niemca, który ocalił ją z egzekucji. Nie potrafi jednak pokochać miasta zamieszkiwanego przez nazistów. Wszyscy tu mają sekrety – nawet jej mąż – a każdy nowo napotkany człowiek wydaje się skrywać prawdziwą twarz za maską obłudy i nieszczerości. Anna tęskni za dawnym życiem, za utraconymi bliskimi i domem. W jej sercu wciąż goreje obraz fordońskich egzekucji.

Prócz tego dokucza jej dojmująca samotność – aż do chwili, kiedy poznaje Michelle LaCour, aktorkę i salonową divę. Wtedy zmienia się wszystko…

 

Mariusz Staniszewski, „Kartel”, Zysk i S-ka 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_lipiec_nowosci_lipiec_2023-4.jpgMłody dziennikarz Krzysztof Fronisz wraz z zaprzyjaźnionym poszukiwaczem skarbów wydobywają w Górach Sowich tajemniczą skrzynię z okresu II wojny światowej. Początkowo nie zdają sobie sprawy z wagi znaleziska, ale szybko okazuje się, że staje się ona przedmiotem pożądania służb specjalnych kilku krajów oraz tajemniczej organizacji – tytułowego „Kartelu” – która rządzi miastem i ma ambicje zaprowadzenia nowego porządku.

Dziennikarz zostaje więc uwikłany w wielowątkową intrygę, w której nie obowiązują żadne zasady. Aby zdobyć skrzynię z niemieckimi dokumentami z II wojny, zwalczające się strony posuwają się do zabójstw, tortur i zdrady. Istotnym wątkiem jest sposób działania samego „Kartelu”, do którego należą zarówno gangsterzy, jak i uznani profesorowie, biznesmeni czy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz organów ścigania. Jego członkowie uznają się za lepszą część społeczeństwa, która jest predystynowana do rządzenia. Nie obowiązują ich żadne normy.

Czy to moralne, czy też wynikające z przepisów prawa. Uważają, że te przestarzałe ograniczenia są dla słabych i głupich.

Monika Kroczak, „Zacierając granice”, Lucky 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_lipiec_nowosci_lipiec_2023-5.jpgOla, znudzona własnym życiem, wyrusza z chłopakiem w podróż, która nieoczekiwanie wszystko zmienia. Już podczas pierwszej nocy w Bieszczadach ktoś kradnie ich kampera… z nimi w środku! Para zostaje rozdzielona, a dziewczyna staje się zakładniczką grupy przemytników. Jak Ola – dotąd biernie przyjmująca swój los – odnajdzie się w nowej sytuacji? Czy będzie potrafiła wybrać między dwoma mężczyznami rozpalającymi jej zmysły?

I czy wszystko rzeczywiście jest takie, jak wydaje jej się na początku? Pełna zagadek, emocji i pożądania opowieść o życiu przestępczego półświatka na tle malowniczych Bieszczad.

 

Rosemary Mosco, Jon Chad, „Układ słoneczny” „Nasze miejsce w kosmosie”, LEYKO 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_lipiec_nowosci_lipiec_2023-6.jpgPrzygotuj się do badania głębin oceanów, dalekiego kosmosu i wszystkiego po drodze! Krwiożercze rekiny, skomplikowane roboty, upierzone welociraptory i dużo więcej czeka na ciebie w NAUKOMIKSACH! Sięgnij do gwiazd! Wybierz się w głąb Układu Słonecznego, gdzie nie dotarło jeszcze żadne dziecko! Poznaj dokładnie najbliższych sąsiadów Ziemi – Wenus z jej kwaśnymi ulewami, Saturna opasanego pierścieniami lodu i sam środek tego wszystkiego, czyli Słońce.

Od czasów pierwszych astronomów do zrobotyzowanych misji NASA na Marsa – przestrzeń kosmiczna nie przestaje fascynować ludzi. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego o Układzie Słonecznym. Czy wiesz, że powstał z obłoku kosmicznego pyłu? Że Wielka Czerwona Plama na Jowiszu jest w istocie ogromną burzą?

 

Korolkiewicz Elżbieta, „Traktor. Moje pierwsze dźwięki” AWM Agencja Wydawnicza J. Mostowski 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_lipiec_nowosci_lipiec_2023-8.jpgKsiążka zabiera małych czytelników w niezapomnianą podróż na wieś. Dzieci znajdą w niej krótkie wierszyki związane z pracą traktora oraz wyrazy naśladujące odgłosy wydawane przez ten pojazd. Wyróżnikiem publikacji jest silikonowy moduł dźwiękowy w kształcie pojazdu prezentujący 5 różnych dźwięków. Dzięki książce maluch dowie się, jakie dźwięki wydają poszczególne części traktora. Sympatyczne ilustracje charakteryzują się żywą kolorystyką.

 

 

Anna Podgórska, „Magiczne przygody Dinka” AKSJOMAT 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_lipiec_nowosci_lipiec_2023-7.jpgZapraszamy na spotkanie z małym dinozaurem, który codziennie przeżywa coś ciekawego. Możesz z nim klaskać, grać na perkusji, stukać, krzyczeć, a nawet gasić ognisko. To będzie niezapomniane spotkanie! Efekty dźwiękowe oraz świetlne dostarczą dziecku moc wrażeń. Wystarczy tylko nacisnąć wskazane miejsce lub dmuchnąć na światełka.

Zaproś malucha do wyjątkowej zabawy!

 

Monika Filipina, „Traktor Stasia” Nasza Księgarnia 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_lipiec_nowosci_lipiec_2023-2.jpgWyrusz na wycieczkę ze Stasiem i jego siostrą. Otwieraj okienka, żeby poznać i policzyć wesołych pasażerów jadących w zwariowanych przyczepach. Czy uda ci się odnaleźć żabkę na każdej ilustracji? Interaktywna książka z okienkami zapoznaje najmłodszych z cyframi oraz zachęca do zabawy z wyrazami dźwiękonaśladowczymi.