• baner-4.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-2.jpg
Smaller Default Larger

Jarosław Molenda „Polowanie na bestię z Majdanka”, FILIA 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-8.jpgHermine Braunsteiner swoją „karierę” w obozach koncentracyjnych rozpoczęła w Ravensbrück już na dwa tygodnie przed wybuchem II wojny światowej, ale dopiero na Majdanku dała pełny upust swemu sadyzmowi i bestialstwu. To tam zyskała przydomek „Kobyły” i „Tratującej Klaczy”, a to za sprawą obuwia z podbiciem ze stali, które wykorzystywała do kopania lub wręcz skakania po więźniarkach.

Po pierwszym procesie w Wiedniu wyłgała się krótkim wyrokiem, w poczet którego zaliczono areszt. Potem, dzięki małżeństwu z byłym amerykańskim żołnierzem, uciekła do USA, gdzie żyła sobie spokojnie, dopóki nie wytropił jej Szymon Wiesenthal. Batalia o jej sprawiedliwe osądzenie trwała niemal 20 lat, a i tak zakończyła się wątpliwym sukcesem.

Anja Ringgren Loven „Matka dzieci przeklętych”, Agora 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-7.jpgW Nigerii około piętnastu tysięcy dzieci rocznie zostaje oskarżonych o czary i pada ofiarami okrutnych przesądów. Kiedy 30 stycznia 2016 roku Anja Ringgren Lovén uczestniczyła w misji ratunkowej w niewielkiej wiosce w stanie Akwa Ibom w Nigerii, nie przypuszczała, że ten dzień zmieni całe jej życie. Cudem udało się jej wtedy ocalić oskarżonego o czary i wykluczonego przez lokalną społeczność trzyletniego chłopca  o imieniu Hope, któremu groziła śmierć głodowa.

Zdjęcie, na którym poi go wodą, stało się viralem, a dzięki zaangażowaniu mediów cały świat mógł się dowiedzieć o jej organizacji charytatywnej, która od 2012 roku chroni i ratuje dzieci oskarżone w Nigerii o bycie złymi czarownikami. W ciągu dziesięciu lat prowadzenia Land of Hope Anja wraz z mężem uratowała od tortur, głodu, bólu i śmierci prawie setkę dzieci. Ta książka to szczera i inspirująca reporterska opowieść o domu, który dla nich stworzyła, ale też o odwadze, realizowaniu marzeń, szukaniu swojego miejsca w świecie, a także biograficzna historia odrodzenia z chaosu i bólu, jakim było wcześniejsze życie Anji.

Paulina Ihnatowicz „Suplementy”, Znak 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-2.jpgDzięki tej książce dowiesz się, jakie składniki warto wprowadzić do codziennej diety i jak je łączyć, aby najskuteczniej zaopiekować się swoim ciałem i umysłem. Nauczysz się czytać składy preparatów dostępnych na rynku i rozpoznawać te, które są bezpieczne i skuteczne.

Poznasz składniki, które wesprą twoją walkę z trądzikiem, otyłością, bezsennością czy stresem. Dowiesz się też, co może pomóc Ci w łagodzeniu objawów insulinooporności, PCOS oraz chorób tarczycy.

 

 

Katja Millay „Morze spokoju”, ENDORFINA 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-3.jpgByła pianistka, Nastya Kashnikov, próbuje przetrwać w nowej szkole, do której zaczęła właśnie uczęszczać. Nie szuka przyjaciół ani ludzi, którzy mogliby ją uratować od jej przytłaczającej rzeczywistości. Jej jedynym celem jest zemsta na chłopaku, który odebrał jej wszystko, kim kiedyś była. Historia Josha Bennetta jest w szkole dobrze znana – wszyscy, których kochał, odeszli. W wieku zaledwie siedemnastu lat został zupełnie sam. Ludzie go unikają. I dobrze, bo on nie szuka bliższych znajomości. Ale coś się zmienia, gdy w szkole pojawia się nowa tajemnicza dziewczyna.

Nastya próbuje przeniknąć do świata Josha, a im bardziej chłopak ją poznaje, tym dziewczyna wnosi w jego życie coraz więcej tajemnic. Czy kiedykolwiek uda mu się poznać o niej całą prawdę?

Czy rzeczywiście będzie tego chciał? Powieść o kruchej dziewczynie i samotnym chłopaku, którzy doświadczają cudu, jakim jest nadzieja na rozpoczęcie nowego życia.

Jutta Nymphius „Topless”, Dwukropek 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-1.jpgAmelie chodzi do siódmej klasy i do niedawna nie zwracała uwagi na swoje ciało. Teraz stwierdza, że nie lubi tej osoby w lustrze. Osoby, której jest za dużo na dole, a za mało na górze. Co jednak robić, kiedy na horyzoncie pojawi się ON, na którego widok gwałtowniej bije serce? Internet wydaje się bezpiecznym miejscem spotkań z NIM i wzajemnego odkrywania swoich tajemnic. Ale gdzie leży granica w odkrywaniu się (także dosłownym),której przekraczać nie warto?

 

 

 

Alice Kellen „Wszystko czym nigdy nie byliśmy”, must read 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-4.jpgLeah rozsypała się na kawałki. Leah już nie maluje. Od wypadku, w którym zginęli jej rodzice, Leah jest cieniem samej siebie. Axel jest najlepszym przyjacielem jej starszego brata. Kiedy przyjmuje ją pod swój dach na kilka miesięcy, chce pomóc jej się odnaleźć i złożyć w całość tę dziewczynę pełną kolorów, którą dawniej była. Ale nie wie, że choć są jak rodzina, ona od zawsze darzy go uczuciem i że jego życie diametralnie się zmieni.

Bo, choć to zabronione, pociąga go coraz bardziej. Bo jest morzem, rozgwieżdżonym niebem i winylami Beatlesów.

Bo czasami wystarczy jedno Let It Be, żeby mieć wszystko. 

 

Dominka Gałka „Każdy jest inny”, Fenek 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-6.jpgFenek i Fenia jadą z rodzicami na basen. Czy uda im się popływać i spokojnie poleniuchować? A może spotkają tam kogoś wyjątkowego, z kim spędzą dzień?
To książka o budowaniu relacji z osobami z zespołem Downa. Dzięki tej książeczce dziecko:
- zrozumie, że każdy ma prawo do bycia innym
- uświadomi sobie, że nasze ograniczenia nas nie definiują
- dowie się o istnieniu zespołu Downa i o jego charakterystycznych cechach.

Ana Serna Vara „Pożegnaj smutek”, Jupi Jo 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-5.jpgKsiążka Pożegnaj smutek! z serii Kraina emocji pokazuje, że chociaż dzień wstaje smutny, można  go zmienić w święto radości. Są na to sprawdzone sposoby. Żanetka to wesoła żabka, ale dzisiaj wszystko idzie nie tak... Jej najlepsza przyjaciółka przeprowadza się i nie będą mogły już się widywać. Żanetka jest bardzo zmartwiona i zupełnie nic jej nie cieszy.

Wkrótce jednak odkryje, że choć nie wszystko się układa tak, jak by tego chciała, potrafi odnaleźć radość. Książka Pożegnaj smutek! z serii Kraina emocji pokazuje, że chociaż dzień wstaje smutny, można go zmienić w święto radości. Są na to sprawdzone sposoby. Książka zachwyca pięknym opracowaniem graficznym pełnymi szczegółów ilustracjami, które znajdują się na każdej stronie.

Amelia Hepworth „Jak to działa? Traktor”, Wilga 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-10.jpgSeria sztywnostronicowych książeczek, których wyjątkowa cecha to wycięte strony. Taki schemat pozwala dziecku zrozumieć, jak coś wygląda i w jaki sposób działa. Traktory to wielkie maszyny! Z tej książki dowiesz się, jak działają. Strona po stronie odkrywaj ich kolejne części dzięki wspaniałym ilustracjom. W tej książeczce dziecko poznaje budowę traktora.

Poza informacjami, jak jest zbudowany, dowiaduje się również, na czym polega praca rolnika. Idealna książeczka dla dzieci zafascynowanych budową pojazdów.

 Kwiecińska Mirosława „Zwierzęta odkrywam dźwięki” AWM 2018

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-11.jpgPublikacja z modułem  dźwiękowym! Dziecko odkryje 6 różnych dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Do lektury zachęcają ilustracje i proste historyjki. To książka polisensoryczna – działa na zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Publikacja zawiera krótkie scenki rodzajowe, których bohaterami są dzieci oraz zwierzęta żyjące na wsi. Do każdej historyjki jest dopasowany przycisk dźwiękowy.

Po jego naciśnięciu maluszek usłyszy np. miauczenie kotka lub rżenie konika. Atutem książki są również kolorowe wypustki z obrazkami przedstawiającymi zwierzęta. Dzięki nim można łatwo otworzyć książkę na wybranym dźwięku.

Elżbieta Wójcik „Skarb piratów” SBM 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_pazdziernik_nowosci_pazdziernik_2023-9.jpgPoczytaj o sympatycznym czerwonym samochodziku i jego przyjaciołach. Dowiedz się, czy Franek znalazł skarb piratów. W książeczce, oprócz historyjki do czytania, znajdziesz zagadki, quizy i łamigłówki.