• baner-6.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-1.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-2.jpg
  • baner-7.jpg
Smaller Default Larger

Joanna Jax „Nadzieja w spiżarni ukryta”, FLOW 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_listopad_nowosci_listopad_2023-7.jpgMieli wszystko. Prawie… Pracę, którą kochali, piękny dom na wsi, w urokliwej scenerii lasu i pobliskiej rzeczki, i siebie. Brakowało im jednego – czasu. Wiecznie zabiegani i zapracowani, nie byli w stanie cieszyć się tym, co przyniósł im los. Życie zdecydowało jednak za Łucję, że musi zwolnić. Dopiero wtedy odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. Szelest liści pod stopami, wschód słońca nad łąką, świeże jajka od sąsiadki, mleko prosto od krowy i kobiety...

Kobiety w różnym wieku, które regularnie się spotykają, by po prostu ze sobą być i tworzyć. Z miłością. Ta historia zaczyna się jednak od pewnej skromnej nauczycielki, która uwierzyła, że siła kobiet może mieć zapach świeżo upieczonego chleba, a codzienność może być barwna jak misternie wyhaftowana serweta – od żyjącej w XIX wieku Filipiny Płaskowickiej, która założyła pierwsze koło gospodyń wiejskich.

Klaudia Muniak „Dom obok”, Czwarta strona 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_listopad_nowosci_listopad_2023-6.jpgChciała zrobić im niespodziankę. Dlatego nie mówiła, że przyjeżdża. Jednak Milena nie zastała w domu ani rodziców, ani nastoletniej siostry, Laury. By dostać się do ogródka, gdzie spodziewa się znaleźć klucz do drzwi, prosi o pomoc sąsiadów, rodzinę Nowickich. Tę samą, która jakiś czas temu była zamieszana w zaginięcie młodego chłopaka. Milena budzi się w zamkniętym pokoju. Pamięta niewiele.

Brak klucza, rozładowany telefon, zgubiony pierścionek, noc u Nowickich i drogę na parking. Później nie ma już nic. Tak zaczyna się koszmar dziewczyny więzionej przez człowieka, który podda ją niewyobrażalnym torturom. Jaki ma cel? I czy Laurze uda się odnaleźć siostrę, nim ta wyda z siebie ostatni krzyk?

W „Domu obok” kryje się zło. Bo nawet to, co stworzone z dobrych pobudek, w nieodpowiednich rękach może siać ból, zniszczenie i śmierć.

Agata Suchocka „Zimowe zapomnienie”, Replika 2023

nowosci listopad 2023 8Piotr Zetter, biznesmen o kamiennym sercu, partner aspirującej influencerki, z którą związał się z wygody i wyrachowania, w przedświątecznym okresie zaczyna kwestionować swoje życiowe wybory.

Wracając do domu nowo nabytym samochodem ulega wypadkowi, na skutek którego traci pamięć. Znika jego dotychczasowe życie, roszczeniowa partnerka, biznesowe układy. W ich miejscu pojawia się szpital w środku nicości i młoda lekarka z wielkimi niegdyś ambicjami. Życie obojga zmienia się w romantyczną komedię, jednak nie da się wymazać przeszłości i zacząć egzystować w bajce.

Szczególnie, że Marita Monroe nie jest kobietą, która pozwoli wyrwać sobie tak dobrze sytuowanego i świetnie wyglądającego na ściankach partnera…

Remigiusz Mróz „Światła w popiołach”, FILIA 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_listopad_nowosci_listopad_2023-9.jpgWiele lat temu w trakcie licealnej imprezy w Żeromicach doszło do tragedii – dwoje nastolatków spłonęło w starym, porzuconym pustostanie. Sprawa została zakwalifikowana jako wypadek i odcisnęła się na lokalnej społeczności tak silnym piętnem, że nikt do niej nie wraca. Do czasu.

Pewnego dnia w okolicy bowiem odnajduje się zwęglone ciało, które sprawia wrażenie, jakby zostało wyniesione z dawnych zgliszczy i przeniesione w czasie. Czy należy do jednej z rzekomych ofiar? A jeśli tak, to jakim cudem ta wówczas przeżyła? I kto po tylu latach zamordował ją w tak upiorny sposób?

Odpowiedzi poszukuje wracająca po urlopie macierzyńskim Kaja Burzyńska. Do pomocy zaś musi zaangażować mężczyznę, z którym od przeszło roku nie była sam na sam. I który nie ma pojęcia, że jest ojcem jej nowo narodzonego dziecka.

Sandra Podleska „Altanka pod magnolią”, FILIA 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_listopad_nowosci_listopad_2023-4.jpgŻycie Moniki rozpada się na kawałeczki wraz ze śmiercią jej ukochanej córeczki, Aurelii. Mimo upływu trzech lat kobieta nie potrafi pogodzić się ze stratą dziecka, dlatego podejmuje decyzję o przeprowadzce do małej miejscowości, w której próbuje odzyskać wewnętrzną równowagę i skupić się na pracy jako ilustratorka.

Jej świat przewraca się do góry nogami, gdy dowiaduje się o istnieniu dziewczynki łudząco podobnej do jej córki. Zdeterminowana postanawia ją odnaleźć.

Jaką rolę w jej życiu odegra dwóch mężczyzn: architekt krajobrazu, Grzegorz oraz fryzjer, Piotrek? Gdzie kończy się granica między rozpaczą a obłędem? Czy zdruzgotanej kobiecie uda się w końcu odzyskać spokój ducha?

Małgorzata Korbel „Gdzie jest autobus?”, WILGA 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_listopad_nowosci_listopad_2023-10.jpgSiła wyobraźni – to seria szczegółowych bogato ilustrowanych książek, których treść oparta jest na zabawie w skojarzenia i grze w wymyślanie scenariuszy. Każda kolejna scenka,
na następnej rozkładówce to nowe wyobrażenie.

W  książce Gdzie jest autobus? elementem, który zainicjował zabawę z wyobraźnią było oczekiwanie na spóźniający się autobus. Nauka cierpliwości.

 

Joanna Olejarczyk „Nie czytaj mnie”, Dreams 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_listopad_nowosci_listopad_2023-3.jpgUwaga! Ta książka bardzo nie chce być czytana! Będzie próbowała wszystkiego, by mały czytelnik nie przewracał kolejnych stron.

Tylko dla wyjątkowo zawziętych dzieciaków!

 

 

 

Paweł Gołuch „Smoczy autor”, Dreams 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_listopad_nowosci_listopad_2023-1.jpgJak uleczyć pamięć króla? Gdzie ukrył się autor? I jak go dogonić, skoro wszystko już zostało napisane? Janek i Karolina wyruszają na poszukiwanie autora, który jako jedyny może zdjąć klątwę z króla Władysława. Sprawa jednak nie jest prosta, bo jak znaleźć kogoś, kto nie jest postacią z bajki, ale sam ją napisał?

Rozwiązując kolejne zagadki, depczą autorowi po piętach, choć i tak wciąż pozostają o krok za nim. A kiedy są już blisko, spotykają kogoś, kogo nigdy w życiu nie chcieliby spotkać. Smoczy autor to pełna fantazji historia o tym, że naszym najgorszym wrogiem jest niezgoda, a przeciwnik może okazać się ważnym sprzymierzeńcem.

 

Ana Serna „Pożegnaj lęk”, Jedność 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_listopad_nowosci_listopad_2023-5.jpgWandzia i jej przyjaciele poszli na grzyby i zgubili się w lesie. Biedna wiewióreczka umiera ze strachu, ale boi się do tego przyznać, żeby się z niej nie śmiali. Kiedy jednak okazuje się, że wszyscy trochę się boją, Wandzia przełamuje się i opowiada o swoich emocjach.

Dzięki rozmowie lęk wydaje się mniejszy i łatwiej go przezwyciężyć.

 

 

Brandon Mull „Tkacze śmierci”, WILGA 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2023_listopad_nowosci_listopad_2023-2.jpgCole Randolph wcale nie chciał trafić na Obrzeża. Ale gdy w Halloween porwano jego przyjaciół, ruszył im na ratunek, co dało początek fascynującej, ale też niebezpiecznej przygodzie! W podróży towarzyszą mu nowi znajomi: Mira, Drgawa i Jace, a każde z nich ma do zrealizowania własną ważną misję.

Ruszają tropem siostry Miry, której może grozić niebezpieczeństwo, a na swej drodze spotykają tajemniczego człowieka znanego w Elloweer jako Błędny Rycerz. Czy okaże się on ich sprzymierzeńcem, czy raczej śmiertelnym wrogiem? Czy Cole odnajdzie przyjaciół ze swojego świata?

I czy uda mu się przechytrzyć najwyższego króla, który nie cofnie się przed niczym, żeby odzyskać to, co stracił?