• baner-2.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-4.jpg
  • baner-1.jpg
Smaller Default Larger

Sophy Henn, „Pizazz nie jest łatwo być super”, Wilga 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-2.jpgWszyscy uważają, że bycie superbohaterem to najlepsza rzecz na świecie. Wszyscy – z wyjątkiem Pizazz. Bo to wcale nie takie fajne, kiedy oglądasz film albo robisz coś z przyjaciółmi, a tu nagle musisz pędzić ratować świat. I ciągle trzeba chodzić w tym samym stroju - z tą irytującą peleryną, która plącze się między nogami. Na dodatek superbohater powinien być zawsze pogodny, szlachetny i odważny.

A przecież każdy ma czasem gorszy dzień… No cóż, Pizazz - poza tym że wolałaby nie nosić imienia pasującego raczej do magika, gwiazdy pop albo perfum - chciałaby też być po prostu normalna!

 

Grażyna Wasilewicz, „Zwierzęta na wsi”, Aksjomat 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-11.jpgBarwne i odpowiednie dla dziecka ilustracje, ciekawa tematyka oraz zabawne wierszyki  o bohaterach książeczki połączone z zabawą w dotykanie futerek i innych puchatych elementów. Sensoryczna książeczka do stymulowania zmysłów malucha to sposób na udaną zabawę i rozwój dziecka.

 

 

 

Marcus Emerson, „Dziennik wojownika Ninja 1”, Muza 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-1.jpgJedenastoletni Chase Cooper przenosi się wraz z rodzicami do innej dzielnicy. Przeprowadzka w nowe miejsce wiąże się z koniecznością zmiany szkoły – chłopak nie rozumie, jak rodzice mogą być tak samolubni. Większy dom za cenę jego społecznej śmierci! Niewiarygodne! Przenosiny oznaczają rzucenie Chase’a w sam środek stada uczniów, których nie zna, a nieśmiały chłopiec od zawsze boryka się z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

Po doświadczeniach z poprzedniej podstawówki wie, że trudno będzie mu się rozstać z łatką najmniej popularnego chudzielca w całej budzie. Jedynym ratunkiem przed staniem się wyrzutkiem społecznym wydaje się jego kuzynka Zoe. Ale czy taka fajna, ładna i ambitna dziewczyna w ogóle będzie chciała się z nim trzymać? Chase mocno w to wątpi. Pewnego dnia, zupełnie nieoczekiwanie, chłopiec dostaje zaproszenie do klanu ninja.

Od tej chwili jego życie w nowej szkole całkowicie się zmienia. Czy Chase’a czeka mnóstwo ekscytujących i szalenie niebezpiecznych przygód? Czy bycie członkiem gangu zamaskowanych młodocianych ninja nie sprowadzi go na złą drogę i czy w końcu odkryje, czym jest przyjaźń?

Grażyna Wasilewicz, „Słucham i poznaję na ulicy”, Aksjomat 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-3.jpgKsiążka dla małych miłośników motoryzacji, a w niej bogate ilustracje oraz wierszowane historyjki o pojazdach. Dodatkową atrakcją są dołączone dźwięki. Posłuchaj, jak brzmią motocykl, wóz strażacki, tramwaj, radiowóz, autobus, kabriolet oraz inne pojazdy, zwierzęta i przedmioty pokazane w książce.

Do czytania, słuchania i oglądania.

 

 

Dhonielle Clayton, „Cudmistrzowie”, Wilga 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-7.jpg11-letnia Ella Durand jest pierwszą zaklinaczką, która trafia do Arcanum ? Instytutu Przedsięwzięć Cudownych i Magicznych, gdzie cudmistrzowie z całego świata praktykują swoją magię. Dla dziewczynki nauka w tej szkole to spełnienie marzeń, jej entuzjazm jednak szybko zostaje poddany próbie, kiedy odkrywa, że bycie pierwszą wcale nie jest łatwe i nie każdy jest jej przychylny. Wielu cudmistrzów uważa, że zaklinanie to zło, a jedyna prawdziwa i słuszna magia to uprawiane przez nich cudczary.

Mimo wszystkich przeciwności Elli udaje się jednak zdobyć przyjaciół: Brigit, która nie znosi magii i która chce tylko wróci do Nowego Jorku, skąd pochodzi, oraz Jasona, który rozumie mowę innych stworzeń. Z pomocą przyjaciół Elli udaje się funkcjonować w Instytucie, w którym ciągłe plotki, bezpodstawne oskarżenia i podejrzenia są na porządku dziennym. Sytuacja Elli komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy z więzienia ucieka znana kryminalistka, niegdysiejsza uczennica Arcanum.

Oczy wszystkich kierują się w stronę zaklinaczy ? jako tych, których podejrzewa się o pomoc w ucieczce. Co więcej, z Instytutu znika bez wieści ulubiony i przychylny Elli instruktor ? Masterji Thakur. Czy dziewczynce uda się udowodnić, że zaklinacze wcale nie są źli? Czy obroni ich dobre imię?

Weronika Anna Marczak, „Diament”, You&Ya  2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-5.jpgByłam wolna. Długo poszukiwałam tego uczucia i teraz, gdy studiowałam w Barcelonie, moje życie poukładało się tak, że mogłam wreszcie się nim cieszyć. Moje myśli zaczęły krążyć wokół etapu, na którym się znajdowałam. Wszystko było tak, jak chciałam. Tak jak powinno. Niczego mi nie brakowało… Hailie Monet zasmakowała w życiu wszystkiego.

Rozpaczy, strachu, miłości, bogactwa, wolności. Młoda studentka medycyny liczyła, że w końcu nastała mała stabilizacja. Nic bardziej mylnego. W dniu, w którym pod drzwiami jej barcelońskiego mieszkania pojawił się Adrien Santan, wszystko zaczyna się komplikować. Czwarty tom bestsellerowej serii "Rodzina Monet".

 

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-4.jpgJoanna Kuciel-Frydryszak, „Chłopki”, Marginesy 2023

Autorka "Służących do wszystkiego" wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi.

Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.Nasze babki i prababki. Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Marta Obuch, „Ja tu tylko zabijam”, Fila 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-9.jpgRzut golonką, ucieczka na hulajnodze i prawie udany, choć nieudawany orgazm. Miłosna pomyłka i przestępcze ADHD – najnowsza powieść Marty Obuch to komedia, kryminał i romans w jednym. Czyta się wybornie! Tosia zostaje zatrudniona jako ogrodniczka i poskramiaczka niesfornego i wyjątkowo paskudnego „zwierza”, a potem zaczyna się seria tajemniczych zamachów, włamań, pomyłek oraz nieszczęśliwych wypadków – jak łatwo się domyślić, to główna bohaterka jest ich wspólnym mianownikiem, co automatycznie czyni z niej osobę podejrzaną. Obrót zdarzeń wcale się Tosi nie podoba.

Dziwi ją również i to, że nagle staje się obiektem męskiej rywalizacji i zastanawia się, co jest ważniejsze: satysfakcja czy ekscytacja? Na czym polega chmuring? I czy można schudnąć, jedząc ortodoksyjną owsiankę i myśląc przy tym o swojskiej kiełbasie? Życie Tosi zupełnie się zmienia, zmienia się i ona sama, dochodząc przy tym do wniosku, że nie trzeba się zmieniać, żeby zasłużyć na miłość. Zasługiwać na zbrodnię natomiast nie trzeba wcale – ktoś czai się w mroku i zupełnie nie wiadomo,
o co mu chodzi…

Michał Śmielak, „ Osada”, Skarpa Warszawska, 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-6.jpgZimą 1978 roku świat był bliski końca. Śnieg przykrył ziemię grubą warstwą, a niektórzy twierdzili, że nawet piekło zamarzło. Tymczasem ono właśnie wtedy się obudziło. W maleńkiej wsi położonej u stóp Karkonoszy podporucznik Jan Ryś spędza pierwsze od dawna Boże Narodzenie w gronie najbliższych. Świąteczną sielankę przerywa atak zimy, odcinając malutką osadę od świata. Skazana na porażkę walka z bezwzględnymi siłami natury schodzi jednak na drugi plan, gdy na środku wsi zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. W obliczu zbrodni budzą się dawne animozje, głęboko skrywane lęki i tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Czy niedoświadczony milicjant będzie w stanie udźwignąć ciężar wytropienia mordercy? Ile prawdy jest w powtarzanej przez starszych mieszkańców legendzie, że wieś nawiedziła Mara, demon mrozu i śmierci, który już niegdyś zebrał krwawe żniwo? Czterdzieści lat po tamtych wydarzeniach policjanci z Archwium X wzywają emerytowanego Jana Rysia na przesłuchanie dotyczące zbrodni z 1978 roku, tym samym budząc uśpione demony.

Barbara Wysoczańska, „Cena wolności”, Flia 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-8.jpgW kraju, który jest zniewolony, gdzie ludzie walczą o byt i o wolność, gdzie nie wolno nam mówić publicznie po polsku, nie ma miejsca na prawa kobiet. Poczułam, że coś gwałtownie ścisnęło mnie za gardło. (...) właśnie do takiego narodu, który walczy o wolność, należy szczególnie mówić o kobietach. Bo kobieta to potencjał. To siła i niezłomność. To hart ducha. Warszawa, 1904 rok. Klara Tyszkowska, młoda feministka i aktywistka, buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu.

Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem Witebskim. Jednak gdy spotyka Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami.

Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara jest zmuszona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać. Polacy walczą o niepodległość, a Klara, będąc w centrum tej walki, zaczyna rozumieć, że prawdziwa wolność to nie tylko niepodległy kraj, ale i serce bez okowów.

Rebecca Yarros, „Gdyby jednak”, Fila 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_kwiecien_nowosci_kwiecien_2024-10.jpgWsiadając na pokład samolotu, Izzy Astor nie spodziewa się niczego szczególnego.

Z pozoru to najzwyklejszy poświąteczny powrót do domu: jest tłoczno i gwarno, panuje zamieszanie. Nagle jednak dostrzega kompana podróży z sąsiedniego fotela, mężczyznę pod każdym względem niezwykłego. Nate Phelan ma ciemne włosy, niebieskie oczy i mnóstwo surowego uroku, któremu dziewczyna nie potrafi się oprzeć. Coś ich do siebie przyciąga. I choć Izzy nigdy nie wierzyła w przeznaczenie, teraz musi zrewidować swoje poglądy.

Zaledwie półtorej minuty po starcie samolot spada do rzeki Missouri. W ich życiu wszystko się zmienia. Podobnie jak oni sami. Nate rozpoczyna karierę w armii, podczas gdy Izzy znajduje swoje miejsce w polityce. Mimo że na przestrzeni lat los kilkukrotnie krzyżuje ich drogi, za każdym razem ma kiepskie wyczucie czasu.

Aż do momentu, gdy Izzy trafia do Afganistanu, gdzie Nate’owi powierzono zadanie zapewnienia jej ochrony. Zrobi wszystko, żeby włos nie spadł jej z głowy. I wszystko, żeby zdobyć jej serce.