• baner-1_4.jpg
  • baner-1_5.jpg
  • baner-1_3.jpg
  • baner-1_7.jpg
  • baner-1_2.jpg
  • baner-1_6.jpg
  • baner-1_9.jpg
  • baner-1_8.jpg
  • baner-1_1.jpg
Smaller Default Larger

Aurelie Chien Chow Chine, „Gucio czuje się dumny”, Debit 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_sierpien_nowosci_sierpien_2024-3.jpgGucio to mały jednorożec taki jak wszystkie. Albo prawie… Jego tęczowa grzywa zmienia kolor zależnie od tego, co Gucio odczuwa. Dziś Gucio bardzo źle się czuje. Ma jechać z grupą nad morze, żeby się nauczyć pływać na desce, i ogromnie się tego boi. Zobacz, jak mimo strachu uda mu się jaśnieć z dumy.

Seria historyjek, które uczą nazywać uczucia i nad nimi panować. Aurélie Chien Chow Chine jest specjalistką od technik relaksacyjnych. Pracuje z dziećmi.

Edyta Karaban, „Żelki na tropie smaków”, Pryzmat 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_sierpien_nowosci_sierpien_2024-1.jpgŻeliśka i Żeliś to rodzeństwo żelków, które chce znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd pochodzą ich smaki. Ona jest odważna i towarzyska, on – lękliwy i nieśmiały. Czyj sposób poszukiwań okaże się skuteczniejszy? Książka pokazuje dzieciom, że nie zawsze tylko jedna metoda działań przynosi efekt.

Uczy współpracy i poszanowania odmiennych osobowości.

 

 Aniela Cholewińska- Szkolik, „Popik i jego wielkie psoty – figle i psoty, Zielona Sowa 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_sierpien_nowosci_sierpien_2024-6.jpgZnacie Popika? To piękny, biały terierek o radosnych oczach i ruchliwym nosku. Pomaga swojej opiekunce, weterynarz Misi opiekować się zwierzętami. Z wieloma pacjentami się zaprzyjaźnia, bo to bardzo towarzyski i sympatyczny czworonóg. Przed Popikiem kolejne zabawne przygody!

Terierek uwielbia zabawy z Lampartem – przygarniętym przez Misię dalmatyńczykiem. Popik i Lampart postanawiają spróbować swoich sił w cyrkowych sztuczkach. Zaczynają też lekcję matematyki – liczą smakołyki, które wpadają im do brzuszka. Gdy pada deszcz, pieski bawią się w chowanego! Popik znajduje świetne kryjówki, ale Lampart nie odstępuje go na krok, a w dodatku nie potrafi siedzieć cicho

 Philip Ardagh, „Króliki w autobusie”, Wilga 2022

nowosci sierpien 2024 2Uwaga! Króliki w autobusie! Króliki opanowały autobus w Słonecznym Mieście. Z zawrotną prędkością mijają przystanek autobusowy, przelatują nad placem zabaw, mkną nad ulicą. Nic nie jest w stanie ich zatrzymać.

Przezabawny rymowany tekst, doskonały do głośnego czytania, oraz szczegółowe, kolorowe ilustracja to doskonała zabawa, zarówno dla małych, jak i dużych czytelników.

 

Agnieszka Krawczyk, „Wśród burz”, Filia 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_sierpien_nowosci_sierpien_2024-7.jpgW ostatnich miesiącach poprzedzających wojnę, świat Ady Nirskiej, gwiazdy warszawskich rewii, wciąż wygląda tak, jakby nie nadciągała burza. Panuje beztroska, snują się barwne intrygi, trwa zabawa do utraty tchu. Kiedy jednak ten świat zapłonie, przyjdzie czas na konfrontację ze strachem i sprawdzenie samej siebie. Na odwagę, która może zaskoczyć. Wojna obróci wszystko w popiół, ale jednocześnie da Adzie okazję do wyrównania rachunków z dawnymi wrogami. To będzie szansa, od której może zależeć wszystko.

Czy Róży Jabłonowskiej uda się wreszcie rozwikłać tajemnicę swej krewnej? Dowiedzieć się jak potoczyły się losy Nirskiej podczas wojny i co właściwie wydarzyło się w jej życiu? Róża przekona się jednocześnie, że pewne sekrety są tak straszne, że może lepiej ich nie wyciągać na światło dzienne. Ostatni tom historii rodziny z Łabonarówki.

Niesamowita, pełna napięcia i dramatyzmu opowieść, o tym, że nawet pośród zawieruchy można znaleźć nadzieję i wierzyć w ocalenie. Także o sile uczucia, które potrafi pokonać wszelkie przeciwności, żeby wskazać właściwą drogę.

Joanna Jax, „Najlepsza przyjaciółka”, Videograf 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_sierpien_nowosci_sierpien_2024-4.jpgBeata Liwarowska przyjeżdża do rodzinnego miasta, by uczestniczyć w pogrzebie swojej najlepszej przyjaciółki, Agnieszki Witymskiej. Mimo że ich relacje bywały bardzo trudne, łączyła je głęboka więź i do końca utrzymywały ze sobą bliski kontakt. Po przybyciu na miejsce, Beata stwierdza z przykrością i ogromnym zdziwieniem, że zarówno mąż Agnieszki, jak i ich córka, Weronika, traktują ją jak intruza.

Piotr Witymski wyprasza ją nawet ze stypy, wręczając na pożegnanie plik listów swojej żony, adresowanych do Beaty. Początkowo nie rozumie, dlaczego przyjaciółka nigdy ich nie wysłała, ale gdy zagłębia się w lekturze, odkrywa ponure tajemnice Agnieszki i zdezorientowana zaczyna się zastanawiać, co było prawdą, a co fałszem w ich wzajemnych stosunkach. Wyłania się przed nią obraz kobiety zupełnie innej niż do tej pory sądziła.

Kiedy dociera do końca korespondencji i dowiaduje się o najmroczniejszym sekrecie Agnieszki Witymskiej, jej świat przewraca się do góry nogami, a problem, który musi rozwiązać, może sprawić, że jej dotychczasowe życie albo legnie w gruzach, albo zamieni się w piękną bajkę.

Joanna Kuciel-Frydryszak, „Służące do wszystkiego”, Marginesy 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_sierpien_nowosci_sierpien_2024-8.jpgPrzejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze. Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata.

Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów. W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom.

Służące do wszystkiego to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.

Katarzyna Bonda, „Krew w piach”, Muza 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_sierpien_nowosci_sierpien_2024-5.jpgSzukały miłości. Znalazły śmierć. Miał hipnotyzujące oczy i ujmującą aparycję. Wysoki, barczysty, zawsze dobrze ubrany. Życie z nim było niekończącą się bajką. Miał apetyt na wszystko i rozbuchane ambicje. Kochały go młode dziewczyny i ich dojrzałe matki, nieszczęśliwe mężatki i poważne urzędniczki. Mężczyzna idealny. Spełnienie marzeń. Randka z diabłem. Gdy Wanda Rudecka poznała Adama Szulca, nie szukała miłości, a wspólnika.

To miał być pewny interes, który pozwoli stanąć na nogi. Szybko jednak uległa komplementom i plany biznesowe zamieniła na planowanie ślubu. Wspólną przyszłość z nadmorskim casanovą projektowały w tym czasie również Justyna Świeczka, Zofia Miłkowska, Olga Basicz, Katarzyna Iwanowska i Dominika Woźniak. Niektóre z nich za tę miłość zapłaciły życiem. Powieść kryminalna na kanwie prawdziwych wydarzeń.

Jednocześnie potrafił prowadzić kilkanaście romansów. Większość z nich trwała latami. Przynajmniej trzy z kobiet, z którymi sypiał, zginęły. Zabijał z zimną krwią chwilę po tym, jak wcześniej czule całował. Mordował bez hamulców i poczucia winy. I choć 14 czerwca 2023 roku pierwowzór Adama Szulca został skazany na dożywocie, sprawa „Krwawego Tulipana” wciąż kryje w sobie wiele tajemnic.