Izabela Janiszewska, „Noc kłamstw”, Czwarta strona 2024
Każda rodzina ma swoje sekrety, ale ta skrywa ich więcej niż inne. Anna i Mikołaj wiodą wspaniałe życie. Ona pisze książki, on prowadzi kawiarnię. Mają piękny dom i cudowne dzieci. Niemal każdy chciałby się z nimi zamienić. Aż do dnia, w którym stają się podejrzanymi o zabójstwo. Gdy w październikową noc ginie opiekunka ich synów, na idealnej fasadzie rodziny Tochmanów pojawiają się rysy, a tajemnice skrywane przez lata zaczynają wyłaniać się z cienia.
Chcąc odróżnić prawdę od fałszu, prowadzący sprawę komisarz Leon Mruk, musi uważnie wsłuchać się nie w to, co Tochmanowie mówią, lecz w to, co pomijają milczeniem. Bo czasem najstraszniejsze sekrety tkwią w tym, co niewypowiedziane. A najgłębsza prawda o ludziach kryje się w ich kłamstwach. „Porywająca! Znakomita historia, od której trudno się oderwać. Izabela Janiszewska depcze mi po piętach”.
B.A. Paris, autorka „Za zamkniętymi drzwiami”
Camila Lackberg, Henryk Fexeus, „Kult”, Czarna owca 2023
Kult to druga część trylogii autorskiego duetu Läckberg & Fexeus. W sztokholmskiej dzielnicy Södermalm uprowadzony zostaje pięcioletni Ossian. Natychmiast rusza dochodzenie. Do policyjnego zespołu Miny Dabiri dołącza negocjator Adam Blom, który dostrzega podobieństwa do wcześniejszej sprawy – niestety o tragicznym finale. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem porwań będzie więcej.
Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera – mentalistę, z którym nie miała kontaktu od niemal dwóch lat. Znawca psychologii, który przez wielu uważany jest za zdolnego do czytania w myślach, od razu dostrzega analogie do sprawy sprzed kilku lat. Wzajemna relacja Miny i Vincenta ma bardzo szczególny charakter. Mur, którym każde z nich oddzieliło się przed swoją przeszłością, zaczyna pękać, gdy spotykają się po raz kolejny.
Policja rozpoczyna wyścig z czasem i bezwzględnym mordercą działającym według logicznego i rytualnego schematu. Kto wygra tę nierówną grę?
Joanna Jax, „Miłość pod czerwoną gwiazdą”, Flow 2024
Młodość Soni Rusłanowny Gawriłowej, córki oddanego władzy naukowca z moskiewskiego uniwersytetu, przypada na najczarniejszy okres rządów Stalina. Dziewczyna z niepokojem obserwuje panujący wokół terror i czystki, których ofiarami padają jej znajomi. To także czas, kiedy musi podjąć decyzję dotyczącą swojej przyszłości. Po kłótni z ojcem postanawia wyjść za swojego przyjaciela, Olega Paszczenkę, którego zna od dzieciństwa i jest do niego bardzo przywiązana.
Niestety, niedługo po ślubie zaczyna żałować swojego wyboru, ponieważ jej małżonek po awansie w NKWD zmienia się w bezdusznego potwora. Mimo że Sonia zawsze należała do osób niepokornych, teraz powoli godzi się ze swoim losem i mimo niechęci do poczynań Olega nie przeciwstawia się mężowi. Tomasz Wyszomirski, Polak mieszkający w okolicach Mińska, z rekomendacją Raisy, wysoko postawionej aktywistki partyjnej, przenosi się do Moskwy. Podejmuje pracę jako asystent Gawriłowa, wciąż jednak nie może spać spokojnie, ponieważ każdy, kogo poznaje, może się okazać jego wrogiem.
Pewnego dnia Tomasz poznaje córkę profesora, śliczną Sonię, i zakochuje się w niej bez pamięci. Młoda mężatka odwzajemnia uczucia Wyszomirskiego, ale oboje zdają sobie sprawę, że podejmują ryzykowną grę, w której stawką jest nie tylko ich wspólne szczęście, ale także życie. Joanna Jax, bestsellerowa pisarka powieści z historią w tle, tym razem zabiera czytelników do czasów, kiedy na każdym kroku oglądano się za siebie, nie wiedząc, czy przyjaciel nie okaże się wrogiem, a jeden donos wystarczał, by ktoś zniknął bezpowrotnie. Wtedy człowiek wart był tyle, ile koneksje, które zdołał nawiązać, a silny kręgosłup moralny był przeszkodą w walce o przetrwanie.
Tylko jedno pojawiało się znienacka i rozkiwało nawet wbrew ówczesnej władzy – miłość pod czerwoną gwiazdą
Grażyna Jeromin- Gałuszka, „Skradzione dni”, Prószyński i S-ka 2024
Skłócona z życiem dziennikarka Kira Dawidow przybywa do Rogożów pod wpływem impulsu, kierowana jedynie wspomnieniem kołysanki z dzieciństwa, w której pobrzmiewała ich nazwa. W kamperze, nazywanym pieszczotliwie Charlie, spędza lato na zapomnianym podwórku starego zrujnowanego gospodarstwa, należącego do mieszkającej w pobliżu tajemniczej Marii. Powoli poznaje tragiczną historię tego miejsca, które nagle okazuje się dla niej ważne. Maria Montero mieszka w niebieskiej chatce pod lasem, ciesząc się każdym dniem, jakby ten miał być dla niej ostatnim.
Gdy nagle niemal z dnia na dzień staje się bezdomna, podejmuje najbardziej irracjonalną w tej sytuacji, ale jedyną właściwą decyzję. W (nie)zwykłych Rogożach, gdzie realizm miesza się z absurdem, gdzie żywi słyszą oddechy zmarłych, Kira Dawidow i Maria Montero budują dla siebie dom na fundamentach starej, opuszczonej, pełnej bolesnych wspomnień chałupy.
Charlie, bez którego te dwie połączone więzami krwi kobiety nigdy by się nie spotkały, staje się ich tymczasowym schronieniem. Obie marzą o bezpiecznym miejscu, do którego każdy zmierza, lecz nie każdy tam dotrze.
Ewelina Protasiewicz, „Pomruki na wsi”, Wilga 2024
Pomruki to seria interaktywnych rymowanych książeczek z okienkami, dzięki której najmłodsi czytelnicy poznają i utrwalą dźwięki z najbliższego otoczenia. Poprzez naśladowanie odgłosów maluchy będą ćwiczyć aparat artykulacyjny i rozwijać funkcje mowy, poznają nazwy i wygląd zwierząt i przedmiotów.
Każda strona z kolorową ilustracją i otwieranym okienkiem zachęci do nauki przez zabawę! Książki sprawdzą się w domu, w przedszkolu, jak i w gabinecie logopedycznym.
Axel Scheffler, „Pola i Piotruś w ogrodzie”, Wilga 2024
Nowa odsłona znanej i lubianej serii książeczek o sympatycznych Poli i Piotrusiu. Tym razem przyjaciele bawią się w chowanego. Pola próbuje znaleźć Piotrusia. Kolorowe filcowe klapki
i fantastyczne ilustracje zachęcą maluchy do przyłączenia się do zabawy i odkryciu, gdzie schował się Piotruś.
Powtarzanie za rodzicem wyrazów dźwiękonaśladowczych to zarówno wspaniała zabawa, jak i trening mowy.
Anna Paszkiewicz, „Przygoda w Egipcie”, Wilga 2024
Wehikuł czasu to seria, która zabiera w fascynującą podróż po czasie i przestrzeni, pełną zabawy i nauki. Najmłodsi, którzy dopiero zaczynają przygodę ze słowem pisanym, mogą odkrywać świat w różnych czasach historycznych, a także poszerzać wyobraźnię, zaglądając do książek prezentujących obrazy z przyszłości. Okienka ukrywają dodatkowe rysunki, angażując dziecko w dodatkową zabawę.
To doskonałe narzędzie do rozwijania wyobraźni i umiejętności poznawczych u dzieci w wieku 3–5 lat. Wakacje u dziadków zamieniają się w niezwykłą przygodę, gdy Zosia przypadkowo odkrywa tajemniczą maszynę i przenosi się w czasie do… starożytnego Egiptu!
Maria Kasprzak, Joanna Podgórska, „Dotknij nosek, złap paluszek”, Zielona Sowa 2024
Dotknij nosek, złap paluszek! Wspaniała rymowanka połączona z ćwiczeniami sensorycznymi, dzięki którym maluch oswoi własne ciało. Podczas zabawy z wierszykami dziecko dodatkowo rozwinie słownictwo, pamięć słuchową, koordynację ruchową, sprawność palców, poprawi koncentrację.
Propozycje zabaw, mających za zadanie stymulować rozwój sensoryczny, będą dodatkowym wsparciem dla rodzica w pracy z dzieckiem. Warto pamiętać, że ruch rozwija mózg!