Ałbena Grabowska, „Odlecieć jak najdalej”, Rebis 2024
Warszawa, rok 1965. Ola Czerniawska jest uczennicą klasy maturalnej - zdolną, ambitną, ładną, a w dodatku zakochaną z wzajemnością. Dziewczyna ma jednak swoje tajemnice. Marzy skrycie o ucieczce na Zachód. Mieszka tylko z babcią, jej matka na skutek traumy po powstaniu od lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym, a ojca nie pamięta. Olę i jej babcię obserwuje TW Czyżyk – ale dlaczego akurat te dwie kobiety wzbudziły zainteresowanie organów bezpieczeństwa?
Kto jest tajnym współpracownikiem bezpieki? I czy w związku z tym Oli uda się spełnić marzenie o wyjeździe z kraju? Odlecieć jak najdalej znakomicie ukazuje atmosferę lat 60. – wciąż obecne ślady wojny i powstania jak cień kładących się na życiu mieszkańców stolicy, różnice między zwykłymi ludźmi a tymi uprzywilejowanymi, trudy życia codziennego, aspiracje młodych i starszych i powiewy wielkiego świata: Konkurs Chopinowski, występy ówczesnych sław, m.in. Dalidy i Elli Fitzgerald, pokazy mody.
Na stronach tej powieści obok postaci fikcyjnych pojawiają się też autentyczne, jak np. ówczesny premier Józef Cyrankiewicz i osoby z jego otoczenia, Jadwiga Grabowska - dyrektorka artystyczna Mody Polskiej, czy Martha Argerich – argentyńska pianistka.
Wojciech Chmielarz, „Zbędni”, Marginesy 2024
Pewnej nocy Jan pod wpływem alkoholu śmiertelnie potrąca dziewczynę. Na co dzień opiekuje się polem namiotowym i bezskutecznie walczy z nałogiem, a tamtego wieczoru po raz kolejny pijany wsiada do samochodu. Strach przed przyznaniem się do niezamierzonego morderstwa jest większy niż jego uczciwość. Zakopuje dziewczynę w lesie i dręczony wyrzutami sumienia przegląda prasę, rozpytuje i szuka. Kim była ta kobieta? I dlaczego nikt jej nie szuka?
Pochodzący z Belgii Jules, jedyny gość pola namiotowego, mieszka w kamperze i mimo okropnej pogody nie wyjeżdża z Polski. Po co tu jest i kim jest odwiedzająca go osoba? W Kowarach aspirantka Maria Szulej szuka zaginionej dziewczynki. Ktoś porwał Karolinę, ale nie zgłoszono żądania okupu. Tymczasem rodzina wynajmuje detektywa, by ten szukał dowodów przeciw matce dziecka. Coś dziwnego dzieje się także w nowym pensjonacie Aliny i Mirka. Jedna z pensjonariuszek pojawia się i znika.
Posiłki stawia się pod jej drzwiami, a kobietę otacza aura tajemnicy. Czemu mieszka tu już od tylu tygodni? Pensjonatu nie opuszcza natomiast dorosły syn właścicieli. Boi się wszystkiego, a najbardziej karzącej go za najmniejsze przewinienie matki. Oto świat jest pełen sekretów, mroku i występku. Czy ujawniona w końcu prawda zdoła wszystkich wyzwolić?
Sulari Gentill, „Kobieta z biblioteki”, Wydawnictwo Kobiece, 2023
Morderca jest wśród nas…Przy jednym stole w Bibliotece Publicznej w Bostonie spotyka się czworo nieznajomych. Każdy z nich ma powód, by tego ranka przebywać w czytelni. Winifred Kincaid – pisarka z Australii, która przyjechała do Stanów Zjednoczonych na stypendium. Marigold Anastas – 23-letnia ekscentryczna, energiczna studentka psychologii ze skłonnościami do stalkingu, licznymi tatuażami oraz kolczykiem w nosie. Whit Metters – student prawa na Harvardzie, który robi wszystko, by wylecieć z uczelni i uniknąć pracy w kancelarii rodziców.
Cain McLeod – również pisarz, zbierający materiały do swojej następnej powieści. Kiedy nagle ciszę biblioteki rozdziera krzyk przerażonej kobiety, wszystko wskazuje na to, że jedno z nich jest zabójcą. Pytanie tylko – kto?
„Kobieta z biblioteki” to trzymająca w napięciu, wielowarstwowa historia, w której nic nie jest do końca takie, jakie się wydaje. Powieść Sulari Gentill to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy uwielbiają książki o książkach. To również obowiązkowa lektura dla wielbicieli zagadek trzymających czytelnika w niepewności aż do ostatniej strony.
Agnieszka Dobkiewicz, „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”, Znak 2024
Jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie? Spalenie statutu kaliskiego przez narodowców w 2022 roku odbiło się na świecie szerokim echem. Międzynarodowa społeczność wyraziła swoje głębokie oburzenie, a dla Agnieszki Dobkiewicz był to impuls do przeprowadzenia własnego dziennikarskiego śledztwa. Od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera, przez kaliskie lalki szirlejki, aż do koszernych pierników toruńskich – poszukuje odpowiedzi na pytanie, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie.
Razem z Autorką odkryjemy nieznaną historię „słowika wileńskiego getta”, dowiemy się, jak upiec prawdziwą chałkę, wysłuchamy przejmującego poematu muzycznego upamiętniającego zamordowaną w obozie żydowską dziewczynkę oraz poznamy hollywoodzką historię kryjącą się za „Legnickim spiskiem”. Dowiemy się również, co to znaczy być Żydem we współczesnej Polsce, gdzie kupić koszerne jedzenie oraz co dzieje się, gdy po polskim mieście chodzi się z gwiazdą Dawida na ramieniu.
„Pożydowskie” przypomina, że materiał polskiej duszy tka się nieustannie, a żydowskość jest jednym z jej wątków.
Opracowanie zbiorowe, „Gdzie się schował lisek?”, HerperCollins 2024
„Gdzie się schował lisek?” to kolejna nowa książeczka w serii Zabawa w chowanego Akademii Mądrego Dziecka. Ta kartonowa książeczka ma duże, filcowe i wytrzymałe klapki, które odporne są na ciągnięcia małych rączek i zapewniają super zabawę. Na każdej stronie mamy barwne ilustracje z pytaniem: gdzie się schował: krecik, zajączek, dzięcioł czy lisek?
Za każdym razem maluszek otwiera miękką, filcową klapkę i znajduje odpowiedź – zwierzątko. Na ostatniej stronie szukamy naszego czytelnika, zadając mu pytanie: „A gdzie ty jesteś?” Pod ostatnią klapką znajdziemy lusterko: „Tutaj jesteś”! Seria książeczek Zabawa w chowanego to bardzo dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu z maluchem. Otwieranie dużych, filcowych klapek ćwiczy mała motorykę, a barwne ilustracje stymulują zmysł wzroku. Dodatkowo czytając ćwiczymy zdolność skupiania się u dziecka.
Polecamy inne książeczki w serii Zabawa w chowanego: „Gdzie się schował kurczaczek?”, „Gdzie się schował samochód?” , „Gdzie się schował jednorożec?”, „Gdzie się schował kotek” oraz „ Gdzie się schował traktor”.
Anne Kathrin Behl, „Na wsi”, Wilga 2023
Poznawaj wiejską przyrodę ze swoją pierwszą książką dla małych odkrywców. Użyj suwaków, by poruszać zwierzętami – i zobacz, gdzie mieszkają, co lubią i jak dokazują.
Grażyna Wasilewicz, „Zwierzęta na łące”, Aksjomat 2024
„Dotknij i poczuj” to doskonała seria dla maluszków. Na każdej stronie rysunek jednego zwierzaka wzbogacony jest o miły w dotyku materiał plusz, futerko, cekiny lub skaj. Ilustracje z pewnością spodobają się dzieciom, bo oprócz bohatera na rysunku jest wiele innych zwierzątek. Bohaterami tej książeczki są mieszkańcy łąki puchaty zajączek, włochata gąsienica, żaba z karbowaną skórą, welurowy kret, motyl z cekinowymi skrzydłami i ślimak ze skorupą ze skaju.
Dotykanie dołączonych elementów pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Barwne i odpowiednie dla najmłodszych ilustracje, ciekawa tematyka oraz zabawne wierszyki o bohaterach książeczki połączone z zabawą w dotykanie puchatych elementów to wspaniała zabawa na długie godziny. Książeczki sensoryczne to doskonały sposób na stymulowania zmysłów malucha.
Molly Littleboy, „Co się kryje pod wodą”, Wilha 2024
"Młodzi Przyrodnicy: Co się kryje” to seria wciągających książek dla ciekawskich dzieci, które chcą poznać świat przyrody z bliska. Dzięki bogactwu faktów i ciekawostek będziesz mógł lepiej poznać otaczającą Cię naturę i dowiedzieć się, m.in. dlaczego drzewa zrzucają liście na zimę albo jakie gniazda budują poszczególne gatunki ptaków. Wszystko za sprawą otwieranych okienek, które zachęcają do odkrywania przyrody na własną rękę.
Na każdej stronie czekają zdania do wykonania – budowa karmnika, zasianie roślin, polowanie na dżdżownice, to tylko niektóre z nich. Poznaj świat ptaków, roślin, wodny, drzew oraz najmniejszych na ziemi stworzeń i dowiedz się, jakie tajemnice skrywa natura.