• baner-1_4.jpg
  • baner-1_9.jpg
  • baner-1_6.jpg
  • baner-1_2.jpg
  • baner-1_8.jpg
  • baner-1_7.jpg
  • baner-1_3.jpg
  • baner-1_5.jpg
  • baner-1_1.jpg
Smaller Default Larger

Remigiusz Mróz, „Berdo”, Filia 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_listopad_nowosci_listopad_2024-8.jpgBieszczady miały być dla Wiktora Forsta azylem. Zaszył się w niewielkiej wsi, znalazł wikt i opierunek u starej kobiety, w zamian zajmując się jej gospodarstwem i podupadającą chatą. Zostawił wszystko i wszystkich za sobą, nie potrafiąc poradzić sobie z tym, co bezpowrotnie utracił.

Zgnębiony żalem, chciał przestać istnieć, a odludne tereny Bieszczadów wydawały się do tego idealne. Do czasu. W okolicy bowiem zaczęto odkrywać niemożliwe do identyfikacji ciała, wszystkie z wypalonym między oczami, nieznanym symbolem.

Miejscowa policja nie radzi sobie ze sprawą, śledztwo stoi w miejscu, w górach zaś pojawiają się kolejne ofiary. Apele przez oficjalne kanały nie działają, komenda główna z jakiegoś powodu odmawia pomocy. Jedynym, kto może jej udzielić, jest pewien komisarz na wygnaniu…

Zofia Mąkosa, „W świetle latarni”, Książnica 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_listopad_nowosci_listopad_2024-9.jpgNowa powieść laureatki Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Jest styczeń 1920 roku. Niedawno skończyła się najkrwawsza ze wszystkich dotychczasowych wojen. Niemcy muszą się pogodzić z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i koniecznością oddania części terytorium. Wielkopolski Trzciel zostaje przecięty granicą. Na zamarzniętych trzcielskich rozlewiskach szesnastoletnia Weronika przypadkiem podcina na lodzie Natana.

W tym samym czasie w odległym o 80 kilometrów Poznaniu młoda wdowa Joanna dostaje zaproszenie na spotkanie w eleganckim lokalu. Żadna z kobiet nie zdaje sobie sprawy, że tak błahe wydarzenia na zawsze odmienią ich życie… "W świetle latarni" to poruszająca powieść o byciu pomiędzy. Pomiędzy zakochaniem a miłością, pomiędzy jedną wojną
a drugą, pomiędzy życiem a śmiercią, pomiędzy Polakami, Żydami i Niemcami. Początek serii, która w przejmujący sposób pokazuje świat dwudziestolecia międzywojennego i losy ludzi bezlitośnie uwikłanych w historię.

Żaneta Pawlik, „Za zasłoną milczenia”, Zysk i S-ka 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_listopad_nowosci_listopad_2024-6.jpgEmocjonująca opowieść o odwadze, pojednaniu i sile, by zacząć od nowa. Klara, po dziesięciu latach posługi, poruszona śmiercią swego brata, opuszcza zakon. Dorota, skazana za zabójstwo męża, wnioskuje o zwolnienie warunkowe. Obie kobiety, wyrzucone poza nawias społeczny, po latach w zamknięciu, rozpoczynają nowe życie.

Tymczasem świat, jaki pamiętają, przestał istnieć, a trudne przeżycia, których doświadczyły za murami, zostawiły blizny. Losy Klary i Doroty splatają się w dramatycznych okolicznościach. I choć upragniona wolność okazuje się mieć swoją cenę, bohaterki nie ustają w walce o prawo do szczęścia.

 

Katarzyna Michalak, „Domek nad potokiem”, Znak 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_listopad_nowosci_listopad_2024-7.jpgNie ponosisz porażki, gdy tracisz wszystko. Przegrywasz dopiero wtedy, gdy się poddajesz. Jeszcze wczoraj Jagoda Ciszek była szczęśliwa. Miała urocze mieszkanie, dobrą pracę, pełne konto i mężczyznę, który kochał ją nad życie. Tak mówił. Wypadek odebrał jej zdrowie, a podły człowiek wszystko, co miała. Zdradzona i wyrzucona na ulicę, mogłaby się poddać, ale postanawia ten ostatni raz zawalczyć o swoje marzenia. Nie rezygnuje nawet wtedy, gdy domek na leśnej polanie, który miał być spełnieniem marzeń, okazuje się ruiną.

Nie zraża jej nawet to, że nie ma pieniędzy na chleb, a co dopiero na remont. W życiu Jagody nagle pojawia się bratnia dusza, inny życiowy rozbitek, którego całym majątkiem
są pracowitość, niezłomność i odwaga. Czy pewna tajemnica stanie się mostem, który połączy tych dwoje młodych ludzi, czy wręcz przeciwnie – przepaścią nie do pokonania?

Anna H. Niemczynow, „Uśpione namiętności”, Luna 2022

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_listopad_nowosci_listopad_2024-5.jpgIzabelle Walter, świeżo upieczona wdowa, nigdy nie pracowała zawodowo. Wszystko więc wskazuje na to, że po śmierci męża opiekę nad nią roztoczy czworo ich wspólnych dzieci. Rodzeństwo wpada na pomysł, który pozornie nie ma wad. Izabelle zamieszka u każdego z nich na dwa i pół miesiąca w roku, natomiast pozostałe dwa miesiące spędzi na zorganizowanych i sfinansowanych przez nich czworo wakacjach.

Realizacja planu idzie gładko do momentu, w którym Izabelle po raz pierwszy w życiu znajduje w sobie siłę, by wyrazić własne zdanie. ?Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie? ? zdaje się mówić autorka poprzez karty opowieści. Jest zabawnie, odważnie i lirycznie, niczym w najlepszym spektaklu.

 

Anita Błowińska, „Kicia Kocia i Niuniuś. Zabawa w chowanego”, Media Rodzina 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_listopad_nowosci_listopad_2024-3.jpgW co najbardziej lubi bawić się Nunuś? Oczywiście w chowanego! Kicia Kocia też lubi tę zabawę, podobnie jak ich przyjaciele: Adelka, Julianek i Pacek. Recytują zabawną wyliczankę i chowają się jeden po drugim. A gdzie? Tego dowiemy się, wraz z bohaterami otwierając kolejne okienka. Nowa odsłona przygód Kici Koci i Nunusia, pełna humoru i niespodzianek.

 

 

Molly Littleboy, „Jak to działa. Koparka”, Wilga 2023

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_listopad_nowosci_listopad_2024-2.jpgKoparki to niesamowite maszyny! Z tej książki dowiesz się, jak działają. Strona po stronie odkrywaj kolejne tajemnice dzięki wspaniałym ilustracjom! "Jak to działa" to seria sztywnostronicowych książeczek, których wyjątkowa cecha to wycięte strony.

Taki schemat pozwala dziecku zrozumieć, jak coś wygląda i w jaki sposób działa.

 

 

Natalia Berlik, „Niesamowity dzień”, Wilga 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_listopad_nowosci_listopad_2024-1.jpgSeria, dzięki której najmłodsi mogą odkrywać, jak żyło się dawniej. Okienka ukrywają rysunki, które pokazują przedmioty i urządzenia z przeszłości, angażując dziecko w zabawę. To doskonałe narzędzie do rozwijania wyobraźni i umiejętności poznawczych u dzieci. Podróż do dziadków jest długa, ale jakże ekscytująca! Najpierw tramwaj, potem pociąg… a jak środki transportu wyglądały dawniej?

Otwieraj okienka w przeszłość i zobacz, jak pojazdy, które znasz, wyglądały kiedyś.

 

Ewelina Protasiewicz, „Rośliny”, Wilga 2024

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_nowosci_2024_listopad_nowosci_listopad_2024-4.jpgDzięki tej serii najmłodsi mogą rozwijać wyobraźnię, ćwiczyć koncentrację i wzbogacać słownictwo, a to wszystko dzieje się podczas dobrej zabawy. Każda strona książeczki jest przecięta na pół, by maluch mógł dopasowywać do siebie połówki uroczych ilustracji i tym samym zdobywać wiedzę o otaczającym go świecie. Dąb czy róża? Dopasuj do siebie połówki uroczych ilustracji i przekonaj się sam. Każda strona przecięta na pół zapewnia ogrom świetnej zabawy.

Rozwijaj wyobraźnię, ćwicz koncentrację, wzbogacaj słownictwo i poznawaj świat.