Jorge Amado „Gabriela, goździki i cynamon”, Filia 2015
Przepiękna historia brazylijskiego, portowego miasta Ilheus stojącego u progu postępu. Plantacje kakaowca, restauracje, sąsiedzkie plotki, miejscowe zatargi oraz pachnąca przyprawami Brazylia pierwszej połowy wieku są tłem tej powieści. Jej głównym wątkiem jest miłość tytułowej Gabrieli, obiektu westchnień wszystkich mężczyzn, i przystojnego Araba, właściciela restauracji.
Miłość zmysłowa, namiętna, czarująca i magiczna. Amado przenosi czytelnika na gorące brazylijskie plaże i na duszne ulice portowego miasta. Opowiada o niepisanych prawach miejscowej ludności, o egzekucjach niewiernych kochanków, o samotności opuszczonych żon. Pisarz staje na straży wolności, sprzeciwia się zamykaniu kobiet w domach. Swoje przesłanie zawiera w postaci Gabrieli, kobiety, która wolność ceni ponad wszystko. Radość życia, pochwała miłości i wolności, czczenie zmysłów – oto cudowny świat Amado, który pod pozorem lekkiej, zmysłowej historii, zawiera ważne przesłanie.
David Lagercrantz „Co nas nie zabije”, Czarna Owca 2015
Kontynuacja trylogii Millennium Stiega Larssona napisana przez Davida Lagercrantza. Mikael Blomkvist przechodzi kryzys i rozważa porzucenie zawodu dziennikarza śledczego. Lisbeth Salander podejmuje duże ryzyko i bierze udział w zorganizowanym ataku hakerów. Ich drogi krzyżują się, kiedy profesor Balder, ekspert w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, prosi Mikaela o pomoc. Profesor posiada szokujące informacje na temat działalności amerykańskich służb specjalnych. Mikael zaczyna pracę nad sensacyjnym artykułem, który może uratować jego karierę.
Agnieszka Mielech „Emi i tajny klub superdziewczyn. Akcje w wakacje”, Wilga 2014
Nowe przygody rezolutnej Emi i jej przyjaciółek z Tajnego Klubu Superdziewczyn. Właśnie skończył się rok szkolny i wreszcie nadeszły upragnione wakacje. Koniec z wczesnym wstawaniem i odrabianiem lekcji! Lato zapowiada się wspaniale! Ale nie wszystkie obowiązki kończą się wraz z ostatnim szkolnym dzwonkiem – Tajny Klub nie przestaje działać. Ciekawe, jaką zagadkę tym razem będą musiały rozwiązać dziewczyny?
Irena Landau „Zuzia i piesek w kratkę”, Publicat 2013
Seria "Pierwsze czytanki" to specjalnie dobrana, pełna przygód historyjka oraz kolorowe atrakcyjne ilustracje dla dzieci, które rozpoczynają naukę czytania. Proste, nieskomplikowane zdania, duże litery z pewnością zachęcą dzieci do samodzielnego przeczytania książeczki. Opowiadania napisali najlepsi polscy autorzy współcześni (dzieci znają ich nazwiska z podręczników szkolnych), a zilustrowali znakomici rysownicy.
Adele Faber, Elaine Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, Media Rodzina 2013
Nowe - odświeżone graficznie i wzbogacone suplementem zawierającym doświadczenia rodziców polskich - wydanie znakomitego poradnika pedagogicznego. To książka ze wszech miar praktyczna, a nie teoretyczna. Autorki pokazują, jak w prosty i niezwykle skuteczny sposób opanować sztukę skutecznej komunikacji z dziećmi. Liczne przykłady i wskazówki wzięte z codziennych doświadczeń ułatwiają nie tylko rozwiązywanie najczęstszych problemów wychowawczych (np. stawianie granic, formułowanie oczekiwań), ale obrazują również metody budowania silnych więzi emocjonalnych między dorosłymi a dziećmi.