• baner-1_2.jpg
  • baner-1_7.jpg
  • baner-1_6.jpg
  • baner-1_5.jpg
  • baner-1_9.jpg
  • baner-1_3.jpg
  • baner-1_4.jpg
  • baner-1_8.jpg
  • baner-1_1.jpg
Smaller Default Larger

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_3.jpgBibliotekarze ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich okręgu rzeszowskiego mieli wyjątkową okazję odwiedzić cieszące się dużą popularnością i coraz większą liczbą odwiedzających po raz pierwszy Międzynarodowe, pełnoletnie już bo XVIII Targi Książki w Krakowie. Tegoroczne święto miłośników literatury przypadło na 23-26 października. Gminną Bibliotekę Publiczną w Grodzisku Dolnym reprezentowały panie Halina Leja oraz Anna Krajewska.

 Podczas trwającego 4 dni święta książki targi przedstawiało prawie 700 wystawców z 20 krajów (m.in. z Australii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Syrii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch). Dzięki atrakcyjnym stoiskom mogliśmy poznać bogatą ofertę wydawniczą, wszystko obejrzeć, wziąć w ręce, poczytać, zgromadzić materiały promocyjne oraz gadżety przydatne w pracy z dziećmi i oczywiście kupić w promocyjnej cenie.

Eksponenci zebrani w nowej siedzibie targów - hali EXPO Kraków prezentowali beletrystykę, książki popularnonaukowe, poezję, publikacje dla dzieci i młodzieży, słowniki, albumy, encyklopedie, leksykony. W ofercie znalazły się również: przewodniki, mapy, poradniki, podręczniki, komiksy oraz wydawnictwa elektroniczne, m.in.: płyty CD i DVD, audiobooki, filmy.

W hali targowej z czytelnikami spotkało się 600 autorów i to do nich w kolejce ustawiały się tłumy. Najdłuższe do Borisa Akunina – najsłynniejszego rosyjskiego twórcy kryminałów, ale też do polskich autorów cieszących się od lat niesłabnącym zainteresowaniem: Marka Krajewskiego, Olgi Tokarczuk Andrzeja Stasiuka, Wojciecha Cejrowskiego, Beaty Pawlikowskiej, o. Leona Knabita, Marii Czubaszek, Anny Dymnej i wielu innych. Można było nawiązać z nimi bezpośredni kontakt, poprosić o autograf oraz wspólne zdjęcie. Dla wielu odwiedzających, których w tym roku padła rekordowa liczba blisko 60 tysięcy, jest to esencja krakowskich Targów Książki.

W piątek 24 października odwiedziliśmy także Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

Naszym przewodnikiem była pani Lidia Staromłyńska - Kierownik Działu Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych, która oprowadziła nas po części obszernego, liczącego 1446 m² budynku krakowskiej biblioteki wojewódzkiej.

Słuchając ciekawych informacji dotyczących działalności WBP zwiedziliśmy następujące agendy
i działy: Czytelnię Główną, Czytelnię Czasopism, Czytelnię Komputerową, Oddział Zbiorów Muzycznych a także Artetekę.

Duże zainteresowanie wzbudziła Czytelnia Główna mieszcząca się na ciekawie zaaranżowanym klimatyzowanym poddaszu, wyposażonym w nowe meble i nowoczesny sprzęt komputerowy. Oprócz dużej sali głównej z wolnym dostępem do półek, znajdziemy tam również stanowiska pojedyncze, wydzielone do indywidualnej pracy, odsłuchiwania muzyki, czy multimediów. 

Ciekawostką dla nas była akcja „Lotna Czytelnia”, której zasady proste: weź książkę z Lotnej Czytelni, przeczytaj i oddaj albo obsłudze roweru albo w Punkcie Informacyjnym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Z kolei Arteteka to agenda Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, która mieści się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12, wejście od ulicy Szujskiego).

Na trzech piętrach mamy możliwość skorzystania z komputerów (a na nich dużo oprogramowania do pracy i tworzenia, m.in. pakiety Adobe), pogrania, poczytania komiksów, obejrzenia filmów.

Arteteka, to w zamierzeniu przestrzeń twórcza, sprzyjająca wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. Realizacji tych zamierzeń sprzyjać będą organizowane seminaria, wykłady, warsztaty i spotkania.

Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie krakowskiej trasy podziemnej. Ponad cztery metry pod powierzchnią Rynku można było zobaczyć pozostałości najstarszych świeckich budowli Krakowa wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami wodociągów, a także zachowane do dziś mury Małej i Wielkiej Wagi oraz Kramów Bogatych, w których średniowieczni kupcy sprzedawali swoje towary.
W podziemnym parku archeologicznym zgromadzono ok. 700 najciekawszych przedmiotów codziennego użytku, wybranych spośród kilku tysięcy znalezionych podczas badań pod Rynkiem.

Podczas wyjazdu bibliotekarze mogli spojrzeć na swoje placówki z szerszej perspektywy. Rozważyć zastosowanie niektórych z prezentowanych rozwiązań  i pomysłów w swoich bibliotekach.

b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_10.jpg  b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_9.jpg b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_2.jpg 
 b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_6.jpg  b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_7.jpg  b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_8.jpg
 b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_5.jpg  b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_4.jpg  b_120_0_16777215_0_0_img_aktualnosci_targi_ksiazki_krakow_targi_ksiazki_krakow_1.jpg