• baner-4.jpg
  • baner-3.jpg
  • baner-5.jpg
  • baner-7.jpg
  • baner-6.jpg
  • baner-2.jpg
  • baner-1.jpg
Smaller Default Larger

b_120_0_16777215_00_img_aktualnosci_bookcrossing.jpgOd połowy stycznia nasza biblioteka bierze udział w ogólnoświatowej akcji uwalniania książek pod nazwą „Bookcrossing”. Akcja polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, kawiarnia), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. W Grodzisku strefa wymiany książek, czyli półka bookcrossingowa, mieści się w wypożyczalni dla dorosłych Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodzisku Dolnym.

Bookcrossing, czyli krążąca książka, to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność.

Celem akcji jest podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, znalezienie przyjaciół i znajomych myślących podobnie jak my i wreszcie – dobra zabawa.

Jak działa bookcrossing?

1. ZNAJDŹ COŚ DLA SIEBIE!

Wszystkie książki na półce bookcrossingowej są tylko chwilowo. Każdą z nich możesz zabrać ze sobą. Instrukcja obsługi znajduje się wewnątrz.

2. PO PRZECZYTANIU UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

Po przeczytaniu odnieś książkę do jednej ze stref wymiany książek lub po prostu zostaw w dowolnym publicznym miejscu. Może to być park, sklep lub autobus. Zapamiętaj BIP – numer naklejony na książce.

3. ŚLEDŹ LOSY UWOLNIONEJ KSIĄŻKI!

Wejdź na bookcrossing.pl Wpisz BIP. Napisz, gdzie zostawiłeś książkę i co o niej myślisz. Dzięki internetowemu systemowi monitoringu, można prześledzić losy uwalnianej książki. Wpisy są bardzo ważne – nie lekceważ ich, pomogą one innym użytkownikom poznać historię książki, śledzić jej drogę oraz poznać opinie innych na jej temat.

4. PODZIEL SIĘ SWOJĄ KSIĄŻKĄ!

Włącz swoje książki do akcji. Zrób to osobiście według wskazówek podanych na stronie bookcrossing.pl lub przynieś je do naszej biblioteki. My zarejestrujemy je na www.bookcrossing, oznaczymy naklejkami i udostępnimy odwiedzającym nas osobom.