W Filii Biblioteki Publicznej w Zmysłówce w 2024 roku odbywały się spotkania dla najmłodszych dzieci z cyklu „Książeczka na deser”. Miały one na celu wprowadzić dzieci w świat książek i zachęcić do czytania. Pierwsze odbyło się w marcu. Na spotkaniu została przedstawiona twórczość Jana Brzechwy, a biblioteka zamieniła się w zwierzyniec za sprawą wiersza „ZOO”, którego maluchy wysłuchały z ogromnym zaangażowaniem. Następnie odpowiadały na zagadki związane z treścią utworu.
Dużo radości dały dzieciom zwierzaki – pluszaki. Najmłodsi z dużym zainteresowaniem oglądali też inne książeczki Jana Brzechwy. Na koniec maluchy narysowały zwierzęta z wiersza, których nie było w bibliotece. Na kolejnym spotkaniu dzieci zapoznały się z twórczością Juliana Tuwima. Grupa starszaków wysłuchała wierszy „Lokomotywa” oraz „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Natomiast młodsza grupa – „Warzywa” i W aeroplanie”.
Czas spędzony w bibliotece na słuchaniu wierszy był także czasem zabawy. Przedszkolaki mogły pobawić się lokomotywami i ułożyć kolejkę torową. Wykonały również prace plastyczne do wiersza „Lokomotywa”. Nauczyły się, że lepiej mówić prawdę, bo kłamstwo ma krótkie nogi. Dzieci mogły zobaczyć, dotknąć i ustalić, które warzywa są większe i ładniejsze. Same przygotowały garnek z warzywami na zupę. Na koniec razem z babcią i nieposłuszną kurą przeżyły przygodę w aeroplanie.
Podczas kolejnego spotkania maluszki poznały historię Koziołka Matołka – głównego bohatera utworów Kornela Makuszyńskiego. Wysłuchały jednej z jego stu dwudziestu przygód. Dowiedziały się także, co to jest komiks. Na koniec mogły poczuć się jak koziołek, zakładając czapkę słynnego bohatera.
W lipcu swoje święto obchodzi sympatyczna bohaterka wielu książek dla dzieci – Pszczółka Maja. Z tej okazji wakacyjne spotkanie w „Z książeczką na deser” poświęcone było tej małej, uroczej postaci literackiej o wielkim sercu. Dzieci zostały przywitane piosenką „Pszczółka Maja jest tu”. Następnie wysłuchały bajki „Przygody wśród traw” i obejrzały książki o sławnej bohaterce. Wspólnie z Mają i jej przyjacielem Guciem zatańczyły „Taniec Mai”. Dzieciaki wykonały też prace plastyczne przedstawiające pszczółki i kolorowe kwiaty.
Na koniec wraz z Mają i Guciem maluchy wyszły na zieloną trawkę, by rozkoszować się wakacyjną pogodą.
Wrześniowe spotkanie połączone było z Międzynarodowym Świętem Królika. Dzieci miały okazję wysłuchać opowieści o przygodach Królika Franka, poznać książeczki o mięciutkich długouchych zwierzątkach i dowiedzieć się wielu interesujących informacji na ich temat.
Październikowe spotkanie miało jesienny charakter. Wraz z Fenkiem – bohaterem książeczki „Skarby jesieni” zaproszone dzieci szukały w świecie fantazji i w rzeczywistości oznak najbardziej kolorowej pory roku. Zbierały także rozsypane liście z zagadkami o jesieni, a później układały jesienne puzzle.
Listopadowe spotkanie było inne niż poprzednie, a to za sprawą zaproszonych gości. Tym razem książki o niedźwiadkach czytali dzieciom tatusiowie. Pan Damian przeczytał historię „Niedźwładka” Marty Guśniowskiej, natomiast Pan Mirosław bajkę „Masza i Niedźwiedź”. Oprócz słuchania bajeczek maluszki oglądały zdjęcia niedźwiedzi z różnych części świata, bawiły się z tatusiami przy piosence „ Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz wspólnie z gośćmi zbudowały niedźwiedzią gawrę. Spotkanie przy książce i zabawie sprawiło zarówno starszym jak i dzieciom dużo radości!
Grudniowa „Książeczka na deser” wprowadziła dzieci w klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wysłuchały opowieści o Świętym Mikołaju i o nadchodzących świętach. Pod okiem świętego Mikołaja i przy muzyce maluszki ubrały choinkę. Na koniec wszyscy mogli poczęstować się słodkimi piernikami.
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach w bibliotece w 2025 roku!